Állattenyésztés

Télen nagyobb odafigyelést igényel a baromfi takarmányozása

Agrofórum Online

Egyre többen tartanak baromfit otthon, és van, aki csak a tyúktojást szedi össze, a szárnyasokat pedig kedvencnek tekinti.

Ezek a madarak nyáron az egész kertet bebarangolják, és bőven találnak maguknak táplálékot. Télen azonban más a helyzet, nincsenek rovarok, amiket elfogyasztanának. De ekkor is szeretnek a laza hótakaró alatt kapirgálni, magvakat szedegetni és az őszi kertből származó hulladékban keresgélni.

Szükségük van zöld növényekre

Az igazán hideg, havas napokon viszont inkább érdemes a baromfit bezárni a tyúkólba. Ilyenkor adhatunk nekik salátaleveleket, tegyük félre a répahéjat, a spenót és más zöldségek fel nem használt részeit, vagy ami a konyhában megmarad. Ezeket szívesen csipkedik, és a friss zöld jót tesz az egészségüknek.

Egy másik, viszonylag olcsó megoldás, ha tököt vagy sütőtököt vágunk fel, és hagyjuk, hogy azt csipegessék. A tökfélék nagyon gazdagok A-vitaminban, ráadásul ad nekik némi elfoglaltságot, így unaloműzőnek is alkalmasak. Lehet még adni leveles-zöld lucernaszénát, amelynek magas a vitamintartalma. Ha egy adagot egy hálóba teszünk és fellógatjuk, annak csipegetése is leköti a madarakat és mozgásra ingerli őket.

A tört kukoricát pedig a földre szórhatjuk, ami kapirgálásra készteti a jószágokat. A kukorica magas szénhidráttartalmú takarmány, és segít fenntartani a testhőmérsékletüket.

A takarmányon ne spóroljunk

Ha nem jut a szervezetük elég kalciumhoz vagy D-vitaminhoz, a szárnyasok könnyen lefogyhatnak vagy lábgyengeség alakulhat ki. Ezek súlyos tünetek, és mindenképpen meg kell előzni őket. Ezért a szabad tartású csirkéknek is szükségük van megfelelő mennyiségű és jó minőségű takarmányra, amely elegendő kalciumot, foszfort és vitaminokat tartalmat.

Ne felejtsük el, hogy a nagy hideg ugyanúgy stresszhatás, mint a meleg, ezért az állatok jólétére ilyenkor fokozottan figyelni kell.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Szójának áll a világ

2023. november 14. 10:10

Magyarországnak, a magyar termelőknek megérné többet foglalkozni szójával, amelynek piaca világszerte keresleti, termesztése hazai viszonyok között is egyértelműen nyereséges, és jól beilleszthető a fenntartható vetésforgóba is.

Nébih: országos célvizsgálat a tej- és takarmányágazatban

2022. november 28. 13:07

Országos célellenőrzést rendelt el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) miután közvetlen fogyasztásra szánt tejtermékekben határérték feletti mennyiségben mutatott ki aflatoxin-szennyezést a hatóság laboratóriuma.

Miért válasszuk marhahús helyett a tücsköt? - Az I. Rovaripari Konferencián jártunk

2018. március 8. 19:26

Rovaripar. Mit is takar ez a kifejezés? Az ipar tag arra utal, hogy valamilyen nagy mennyiségben előállított, piacképes termékről van szó.

Közvetlen fogyasztás helyett: sertéstakarmányozás rovarokkal

2023. november 24. 14:40

Az európai ember számára a rovarok fogyasztása néhány kísérletező kedvű egyén kivételével teljesen idegen. De mi lenne, ha mi maradnánk a hagyományos ételeinknél, mint a baromfi vagy a disznó, és őket táplálnánk ezzel az új fehérjeforrással? A baromfi esetében ez már bevett eljárás, és biztató kísérletek folynak a sertések takarmányozásával kapcsolatban is.