Életmód, gasztronómia

Az ágyi poloskák szinte kiirthatatlanok – előzzük meg a megjelenésüket!

Agrofórum Online

Tudta, hogy az ágyi poloskák akár 1 éven át is kibírják táplálék nélkül? Ha tehát azt hiszi, hogy táplélék híján előbb-utóbb kipusztulnak a házából, rosszul gondolja. Ezek ugyanis a rovarirtó cégek szerint a rovarvirág vámpírjai, amelyeket alig lehet kiirtani.

A legtöbben ismerjük az igencsak kellemetlen habitusú ágyi poloskákat, mégis, rengeteg dolgot nem tudunk róluk, ami pedig az ellenük folytatott harc során igencsak hasznos lehetne. Lássuk csak, mik ezek!

Olyanok, akár a Predator

– azaz majdnem láthatatlanok. A petéik alig 1 milliméteresek, a kifejlett egyedek pedig 5 milliméter hosszúak és kiválóan rejtőzködnek. Ha csak fekete foltokat veszünk észre, az általában az ürülékük nyoma, ők azonban ilyenkor már eltűnnek, nem lehet megtalálni őket.

A rovarirtók szerint, ha a jelenlétükre gyanakodunk, célszerű a matracok alját ellenőrizni, a varrások találkozásánál, illetve azokban a résekben, ahol a matrac találkozik a fejtámlával.

Nem az ágyakban élnek

Nevükkel ellentétben az ágyi poloskák napközben elvándorolnak, falüregekbe, padlórésekbe, redőnyökbe bújnak, és onnan lesnek az áldozatukra, az emberre és a háziállatokra, akik gyanútlanul élnek a közelükben. Mégis mindenki az ágyban keresi őket és megnyugszik, amikor nem találja őket a szivacsokban vagy az ágyneműben, pedig ezek ott vannak a házban, csak máshol kell keresni őket.

Megcsípnek, akár a kullancs

De ez nem mindig, nem mindenkin látszik. Akkor honnan tudhatjuk, hogy velük van dolgunk? Nehéz a kérdés, mivel a csípések mindössze 30%-a észlelhető az embereken – így nehéz diagnosztizálni a problémát, hiszen piros csípést sokfajta rovar okozhat. Ha azonban sok van belőlük és nem vagyunk bárányhimlősek és – csúnyán hangzik, de – rühesek, vélhetően ágyi poloskával van dolgunk.

Nem igazán terjesztenek betegségeket

Bár a legtöbben azért tartanak a legjobban az ágyi poloskáktól, mert félnek az általuk terjesztett betegségektől. Az ágyi poloskák azonban nem terjesztenek betegségeket, „csak” hordozzák azokat. Így is tönkretehetik az embereket, akiknél egyes esetekben akár PTSD-t (poszttraumás stressz szindrómát) is okozhatnak.

A lélegzetünk vonzza őket

Ez az egyik legijesztőbb érdekesség ezekről a rovarokról. Ebből tudják ugyanis, hogy van mit enniük – pontosabban szívniuk –, hiszen a vérünk kell nekik. Így azt is tudják, érdemes-e az éj leple alatt kimászni a vakolat réseiből és a legmélyebb alvási fázisunkban megtámadni minket.

Élelem nélkül is kibírják

Nem is akármeddig, a szakértők szerint 1 évig. Igaz, a kullancs sem hal éhen táplálék nélkül, az is képes túlélni több mint 1 évig is, ha kellőképpen nedves és árnyékos helyen lehet. Nos, az ágyi poloskák emiatt is nehezen kiirthatók, ráadásul éhezve is szaporodnak és sokasodnak, hogy aztán még több problémát okozzanak.

Szakemberre kell bízni őket

Azok, akik már megküzdöttek az ágyi poloskákkal, mind egyetértenek ebben. Ha nagy a baj, és gyors, hatékony eredményt akarunk, nem segítenek a bio szerek, a kivárás és a szelíd bánásmód, csak a profik, az olyan rovarirtók, akik erre szakosodtak. Az irtás összege általában magas, de mindenképpen megéri, hiszen végleg megoldja a problémát.

Az ágyi poloskák gyorsan szaporodnak

A nőstény ágyi poloska élete során körülbelül 200-250 petét rak, élettartama pedig körülbelül három-négy hónap. Ha nem irtjuk ki időben, az ágyi poloskák ellephetik az egész házat, ekkor pedig már a rovarirtóknak is fel van adva a lecke, olyan nehéz őket végleg, maradéktalanul eltávolítani.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Miért halnak el a szilvafák?

2022. június 12. 04:37

Valami bajuk lehet a szilvafáknak, mert az előző évben kipusztult 1 db, most pedig további 4-7 fán ugyanazokat a tüneteket tapasztalom. Sárgulnak el a levelei, gyenge a lombozat, gyümölcs gyakorlatilag nincs rajtuk. Olyan mintha kiszáradna a fa. Mi lehet a baj?

Mit tehetünk az egészséges mogyorótermésért?

2019. szeptember 5. 04:36

F. Mihály kérdése: Mogyoróbokrom évek óta csak romlott mogyorót ad, többnyire már nyáron lehullanak a beteg termések. Mit tegyek, hogy egészséges mogyorót tudjak a következő évben betakarítani?

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Mi okozza vörösbarna foltok kialakulását a korallberkenye levelein?

2020. február 21. 05:38

H. Franciska kérdése: Korallberkenye bokromon vörösbarna foltok szaporodtak el, ezek a levelek le is hullanak. Mi okozza?