Agrárgazdaság

A kínai elektromos autók letarolhatják az európai tejpiacot

Agrofórum Online

A kínai kereskedelmi minisztérium október 14-én jelentette be, hogy megvizsgálja a három nagy európai tejüzem tejtermékeire vonatkozó importkorlátozásokat.

A hollandiai és belgiumi FrieslandCampina, a franciaországi Elvi és az olaszországi Sterilgarda érintett. Ez aggodalomra adhat okot, mert hatást gyakorolhat az európai tejpiacra: Kína a vállalatok exportvolumene és termékportfóliója alapján hozta meg a döntést.

Az EU a második legnagyobb tejtermék-beszállító

Az Eurostat adatai szerint az uniós tejüzemek tavaly 1,8 milliárd euró értékben exportáltak Kínába, egyebek mellett tejtermékeket, sajtot és tejport. Ezzel az EU Új-Zéland után az ázsiai ország legfontosabb tejtermék-beszállítójává vált. E piac összeomlása drasztikus következményekkel járhat az európai tejárakra nézve.

Persze mindennek oka van. Ugyanis ez Kína egyik válasza az EU által a kínai elektromos autókra kivetett, akár 45 százalékos dömpingellenes vámokra, amit a tagállamok többsége október 4-én hagyott jóvá. Kína ezeket a vámokat tisztességtelennek tartja, és protekcionista gyakorlatokkal vádolja az EU-t.

A kínaiak (is) kikérik maguknak

Az elektromos autókra kivetett vámok október végén léphetnek hatályba. A pekingi kereskedelmi minisztérium szóvivője kijelentette: „Kína határozottan ellenzi az EU tisztességtelen, illegális és indokolatlan protekcionista gyakorlatát ebben az ügyben, valamint a kínai elektromos járművekre kivetett kiegyenlítő vámokat.”

Az Európai Bizottság határozottan védelmébe veszi az európai tejipart, és az elektromos autókra kivetett vámok mellett a Kereskedelmi Világszervezetnél is panaszt nyújtott be a kínai kereskedelmi korlátozások ellen.

Ez a fejlemény egy nagyobb vita része, amelyben Kína már korábban is hozott büntetőintézkedéseket az uniós importtal, például a konyakkal szemben. Az érintett termékek között olyan jól ismert márkák vannak, mint a Martell, a Jas Hennessy és a Rémy Martin, amelyeknek most az áru értékének 34,8 és 39 százaléka közötti vámot kell fizetniük.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elszállhatnak a műtrágyaárak?

2024. október 17. 14:40

Nőnek az energiaárak, és emelkedik a karbamid világpiaci ára is. A közel-keleti háború hamarosan rányomhatja bélyegét a műtrágyapiacra.

Fellendülőben van a gabona világpiaci ára

2024. október 15. 09:40

A gabonaárak egy héten belül globálisan a gabona fajától és típusától függően 1,5-3,0%-kal emelkedtek a határidős piacokon.

Közepesen alakult a szeptember az agrárcégeknek a tőzsdén

2024. október 13. 14:10

A Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV árfolyama 10,1 százalékkal emelkedett szeptemberben.

Az ukrán agrárszektor vesztesége elérheti a 83 milliárd dollárt

2024. október 12. 08:10

Az ukrán mezőgazdaság orosz invázió miatti közvetett vesztesége a betakarítás csökkenése miatt elérheti a 83 milliárd dollárt.

A húsárak drágulására lehet számítani - Dél-Koreában is felütötte fejét a sertéspestis

2019. október 26. 10:36

A napokban Dél-Korea bejelentette, hogy már öt farmon találtak sertéspestisben megbetegedett állatokat, elsősorban az észak-koreai határ közelében, és szeptember 17-e óta több mint 15 ezer sertés kényszervágását rendelték el.

A kínai kereslet növekedésében bíznak

2020. január 2. 11:27

A szójabab 0,25 százalékkal drágult, mivel januárban aláírhatják a Kína és az Egyesült Államok közötti részleges kereskedelmi megállapodást.

Ismét szállíthatunk kacsát és libát Kínába

2018. november 6. 07:34

Nagy István agrárminiszter a Han Changfu kínai mezőgazdasági miniszterrel való találkozót követően Sanghajban hangsúlyozta, hogy a madárinfluenza hatásainak kifutásával a Kínába irányuló baromfiexport újra növekedési pályára állhat.

A kínai keretmegállapodás sem segített a terményáraknak

2023. október 26. 15:10

Estek az árak a szerdai kereskedési napon a terménypiacokon. Chicagóban a búza 2,2 százalékkal, a kukorica 0,7 százalékkal, a szójabab 0,5 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce drágult.