Növénytermesztés

Kukorica alávetése pázsitfűvel: jó tapasztalatok

Agrofórum Online

Az alávetés célja, hogy a főnövény lekerülése után az alávetett kultúra valamilyen hasznos feladatot lásson el. Ilyen lehet a talaj takarása, a tápanyag megőrzése, a humusztartalom fokozása és a talaj mikrobiomjának gazdagítása.

Bár Magyarországon az alávetést inkább őszi vetésű kultúráknál használják, mert a tavaszi vetésűek esetében nem minden esetben megfelelő már a klíma, ez a kísérlet is bizonyítja, hogy a fajgazdagság növelése jó hatással van a fő növénykultúrára.

Harmóniában a két kultúra

Ebben a projektben vörös csenkeszt használtak, amely egy lassan növő fűfaj, és ideálisnak tekinthető alávetésre. Öt különböző, eredetileg gyepterületről származó vöröscsenkesz-fajtát teszteltek. Emellett azt is vizsgálták, hogy a különböző talajherbicidek milyen hatással vannak az alávetett fűre, amire azért volt szükség, mert az alávetésnél a legfőbb probléma a gyomosodás.

A kukoricát 9,5 növény/négyzetméter sűrűséggel vetették, a kukoricasorok között pedig 35 cm széles sávban szórták ki a vörös csenkeszt, 6 kg/ha mennyiségben. Az egyes kukoricatövek és az alávetett növény között 20 cm távolságot hagytak annak érdekében, hogy a kukorica gyökereinek ne kelljen konkurálniuk az alávetett növényekkel.

A talaj meghálálta

A vetéshez egy régebbi kukorica-vetőgépet használtak, amelyet egy speciális alászóró berendezéssel egészítettek ki. Az elemzések során kiderült, hogy a kukoricatermesztés alászórással terméshozamban nem mutat különbséget a hagyományos, alászórás nélküli kukoricatermesztéshez képest. A 2022-es száraz évben a terméshozamok még kicsit magasabbak is voltak.

Az alávetés a nitrogén téli tárolása szempontjából is előnyösnek bizonyult, és segített mérsékelni a tápanyagveszteséget. Az alacsony humusztartalmú területeken a humusztartalom javult, és a földigiliszták számának növekedése volt megfigyelhető. A vörös csenkesz mellé pedig találtak jól használható, kompatibilis gyomirtó szereket.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Terménypiaci körkép a nyári betakarítás után

2024. október 16. 09:40

Úgy tűnt, hogy mind mennyiségben, mind minőségben kiegyensúlyozott értékesítési szezonra számíthatunk, amely részben be is igazolódott.

Az agráróriás tovább nő: Brazília 35%-kal bővítheti termőterületét

2024. április 26. 13:10

Brazília termőterülete a legelők átalakításával még 35%-kal hízhat, a szója után pedig több másodvetésű kukorica kerülhetne.

A kukoricakészletek a vártnál jobban csökkentek

2024. július 13. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Enyhe áremelkedések a terménypiacokon

2023. február 18. 08:27

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.