Növénytermesztés

Ultraibolya fénnyel kezelnék a kukorica- és szójavetőmagokat

Agrofórum Online

A BioLumic ultraibolya (UV) fénytechnológiája hamarosan új vetőmagkezelési módszert biztosít a gazdák számára a kukorica- és szójatermesztésben.

Hogyan működik?

Az UV-technológia már nem jelent újdonságot. Először speciális palánták kezeléséhez fejlesztették ki, mint a saláta, az eper és a paradicsom, célzott fotomorfogén (sejtműködést fénnyel szabályozó) jelzést alkalmazva. Ez a növénynek a fényspektrum különbségeire adott válasza által kiváltott növekedési reakciót eredményez.

A szabadalmaztatott technológia 20 év tudományos munkáján és hét év nagyszabású szántóföldi validáláson alapul. A BioLumic 2021 óta három tenyészidőszak alatt több mint 3000 egyesült államokbeli szántóföldi parcellán tesztelte a fénnyel kezelt vetőmagokat, és az átlagos terméshozam 15%-kal nőtt a kukoricánál és 12%-kal a szójababnál.

Nemcsak a palántát, a vetőmagot is aktiválja

„Az, hogy felfedeztük, hogy ugyanaz a technológia a magokat és nemcsak a palántákat aktiválta, egy heurékapillanat volt” – mondta a kutatás vezetője. Ez megnyitotta az ajtót az olyan nagy területeken termesztett, jól ismert kultúrák előtt, mint a szója és a kukorica, amelyekkel ugyanolyan figyelemre méltó eredmények érhetők el az UV-fénykezeléssel, mint amilyet a palánták esetében tapasztaltak.

Az UV-fény egy olyan jel a növények számára, amely bizonyos folyamatokat indít el, és segíti a növény termelékenységét. Az UV-fény gyakorlatilag egy programot indít be a növények magjaiban, lehetővé téve, hogy olyan tulajdonságokat kapcsoljanak be, amelyek javíthatják a terméshozamot, a minőséget, a gyökérnövekedést és az ellenálló képességet. Ez vezetett ahhoz, hogy különböző termények bizonyos típusaihoz eltérő megvilágítást fejlesztettek ki.

A vetőmagok egy futószalagon haladnak, ahol megkapják a megfelelő kezelést, majd a másik oldalon kiesnek. Ez azt jelenti, hogy a vetőmagokat akkor lehet kezelni, amikor a forgalmazáshoz zsákokba töltik őket. Jelenleg a kezelt vetőmagok eltarthatósági ideje hat hónap, ezalatt a gyártó garantálja, hogy a kezelés hatásos marad.

Az UV-fénnyel történő kezelés talán egy megszokott eljárássá válik, amely fokozhatja a termesztés nyereségességét anélkül, hogy génmódosításra, vegyi anyagokra vagy időigényes nemesítési programokra lenne szükség. A fényaktivált vetőmagok növelik a gazdálkodók jövedelmezőségét, és hozzájárulnak a fenntarthatóbb globális élelmiszerrendszerhez.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Vetőmagkezelési eljárások a zöldségtermesztésben

2020. február 10. 04:36

Az utóbbi években egyre több csávázásra használható hatóanyag engedélye került megszüntetésre, így nagyon leszűkült a felhasználható hatóanyagok köre.

Új generációs repcék: TEMPO

2022. július 18. 12:34

Egészséges és remekül alkalmazkodik.

A legfontosabb tudnivalók a Bayer-Monsanto felvásárlásról

2018. június 7. 07:30

A tervek szerint június 7-én lezárul a Monsanto felvásárlása, a vállalat neve Bayer marad. Az összeolvadás révén kétszeresére nő a mezőgazdasági üzletág.

Termésstabilitás biztosításának lehetőségei – KWS Innovation Farm bemutató

2023. szeptember 19. 18:10

A KWS Magyarország Kft. szeptember 14-én Szentgáloskéren tartotta Innovation Farm elnevezésű szántóföldi bemutatóját. Az eseményre, a borongós idő ellenére, szép számban gyűltek össze gazdálkodók, egyetemi hallgatók, érdeklődők, hogy megismerkedhessenek a modern KWS hibridekkel és a jövő kihívásaihoz szükséges új megoldásokkal.