Állattenyésztés

Jön a tél, a lovaknak is szükségük van az extra gondoskodásra

Agrofórum Online

A lovak szőrzete télen ugyan dúsabbá és sűrűbbé válik, amivel jól alkalmazkodnak a hideghez. Több takarmányra van azonban szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak és a testsúlyukat megtartsák. A legjobb energiaforrás számukra a széna.

Széna, gabona, friss víz

A lucernaszéna kicsit több energiát tartalmaz, mint a fűszéna, de mindkettő jó minőségű és megfelelő lehet a lovak számára. A széna, ahogy az emésztőrendszerükben erjed, hőt ad le. Ahogy hidegebb lesz, jó minőségű szénával kell etetni őket, és minél hidegebbre fordul az idő, annál több szénát kell kapniuk.

Amikor már minden szénát megesznek, amit kapnak, de romlik a kondíciójuk vagy fogynak, akkor el lehet kezdeni gabonát adagolni, hogy a takarmány energiatartalmát megemeljük. Azonban ahogy minden változásnál, itt is fokozatosan kell adagolni, mert felboríthatja az emésztésüket, ha nincs lehetőségük hozzászokni a gabonához. Gondoskodni kell arról is, hogy mindig álljon rendelkezésre bőséges mennyiségben friss víz. A hóevés nem pótolja a folyadékot.

Ha ugyanis kevesebb vizet isznak, mint amennyit szeretnének, az emésztési problémákat okozhat, mivel minden száraz, amit télen kapnak: a széna, a takarmány és a gabona is. Ha pedig nem kapnak megfelelő mennyiségű vizet, akkor ezek a száraz takarmányok bélelzáródást és kólikát okozhatnak. A legjobb, ha a vizet 5-15 Celsius-fokos hőmérsékleten tudjuk tartani.

A télen az istállóban tartott lovakat is ki kell engedni mozogni. Ez fokozza az étvágyukat és az unalmukat is elűzi. Az unatkozó állat ugyanis harapdálhat, rugdoshat vagy kényszeres viselkedés jeleit mutathatja.

Amikor a ló az istállóban van, tiszta és jól szellőző helyet biztosítsunk neki.

A lovak takarózása

Azt előre tisztázzuk, hogy a legtöbb lónak nincs szüksége takaróra. A lovaknak – ha a takarmányozásuk megfelelő – természetes szigetelő zsírrétegük és vastag szőrük van, amely melegen tartja őket. Azonban előfordulhat olyan eset, hogy mégis kell a takaró. A beteg, nagyon fiatal vagy nagyon idős lónak is jól jöhet az extra védelem. Azoknál a lovaknál is érdemes használni, amelyek téli szőrzetét valamilyen okból nyírják.

Nagyon fontos, hogy a takaróból a megfelelő méretet válasszuk, hogy ne dörzsölje fel a bőrt, ha túl szoros, vagy ne akadjon be a patákba, ha túl laza a takaró. Ehhez a mar legmagasabb pontjától a farok tövéig le kell mérni a háthosszt és felkerekíteni a lótakarók méretezésének megfelelően. Arra is figyelni kell, milyen fajtájú lóhoz készült a takaró.

Célszerű olyan modellt választani, amin egy úgynevezett lépésbetét zavartalanná teszi a ló mozgását. A magasított nyakú, „félnyakas” takarók megakadályozzák, hogy a takaró a ló marjára csússzon, és kidörzsölje. A nyakas takarók a lenyírt lovaknak ajánlottak. Ha a ló nedves időben is a szabadban tartózkodik, és gyakran van sár a karámban, vízálló takarót kell választani. Ugyanis ha a takaró vizes, és átázik, akkor a ló szőre is vizessé válik, megszűnik a szigetelő hatás, sőt gyorsítja a lehűlést.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kínában állami tulajdonú megafarmok végzik a tejtermelést

2024. november 8. 14:40

Kína mindent megtesz azért, hogy csökkentse az importszükségleteit tej- és tejtermékekből. Egyelőre azonban rászorul a behozatalra.

Mennyire ismeri a kullancsok által terjesztett kutyabetegségeket?

2024. november 5. 09:40

Évente sok kutya hal meg kullancsok közvetítette betegségek miatt. Állati vészhelyzetekről szóló sorozatunk második részében ezeket mutatjuk be.

Sertésben mutatták ki a H5N1 madárinfluenza-vírust

2024. november 3. 14:10

A virológusok már megjósolták, és most megtörtént: az Egyesült Államokban a H5N1 madárinfluenza-vírus első alkalommal fertőzött meg sertéseket.

Miért köpködnek a lámák és alpakák?

2024. október 31. 11:10

A lámák és alpakák alapvetően kedves állatok, de megeshet, hogy bizony aki közel megy hozzájuk, azt leköpik… De vajon miért teszik?

A termelői árak a ráfordítási áraknál nagyobb mértékben nőttek

2020. augusztus 8. 06:36

A növényi termékek 4,1%-kal, az állatok és állati termékek 7,7%-kal drágultak 2019-ben az előző évhez képest.

Élménybeszámoló a II. Élelmiszer- és Takarmányipari Szimpóziumról.

2019. április 15. 11:56

2019 tavaszán a CHH Műszaki KFT második alkalommal szervezett teltházas tanácskozást, ahol a takarmány és az élelmiszeripar jeles szereplőit látta vendégül egy tartalmas szakmai napra.

Drágább lesz a hús és a tejtermék

2021. március 8. 10:00

A takarmányok világszerte tapasztalható 30-50 százalékos drágulása miatt mindenhol komoly nehézségekkel küzdenek az állattartók. Ez az áremelkedés a hazai állattenyésztőknél, vágóhidaknál és feldolgozóüzemeknél is megjelenik, és az ágazat szereplői szerint a fogyasztói árak is fokozatosan emelkedhetnek a következő hónapokban.

Takarmányozással ellensúlyozható a nyári tejzsírcsökkenés

2024. augusztus 4. 08:10

A nyári melegben a tehenek által adott tej zsírtartalma az alacsonyabb takarmányfelvétel miatt jellemzően csökken. Mit tehetünk ellene?