Életmód

9 tipp a mezőgazdasági stressz kezeléséhez

Agrofórum Online

A mezőgazdasági munkák a nem szakmabeliek minden ellenkező előjelű elképzelése ellenére tele vannak stresszel.

A (részben) szép, természetközeli környezet bizony együtt jár a bizonytalansággal. Ugyanis a természet – még mindig – kiszámíthatatlan. Nem tudjuk, milyen idő lesz holnap, milyen károsítókra számíthatunk, melyik állat lesz beteg, mi megy tönkre, amit egy vagyon megjavíttatni. De azt sem tudjuk befolyásolni, hogyan alakul a terménypiac, mit lehet jól eladni és mi lesz veszteséges. Amikor pedig feszültek vagyunk, az könnyen vezet rossz szokásokhoz.

A következő tippek egy része talán nyilvánvaló lehet sokaknak. De ha tudatosan koncentrálunk rájuk, máris sokkal könnyebben sikerül leküzdeni a gazdaságban óhatatlanul fellépő stresszfaktorokat.

1. Legyen terve vészhelyzetekre, akár a családdal, akár a vállalkozásával kapcsolatban!

Beszéljen a családtagokkal, az alkalmazottakkal, együtt dolgozzanak ki egy tervet. Ha beüt a baj (valaki beteg lesz, valami elromlik, vagy anyagilag rosszul alakulnak a dolgok), így a megoldása is olajozottan fog működni, és mindenki tudni fogja a dolgát.

2. A jó alvás az egészséges élet alapja.

Bár stresszes időszakokban nehéz lehet jól aludni, de az elegendő pihenés (7-8 óra) kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez. Az alvásmegvonás fizikai tünetei hasonlóak ahhoz, mint amit 0,08-as véralkoholszint okoz. Az alváshiány lelassíthatja a reakcióidőt, fokozza a hibák előfordulását, és több kockázatot vállalunk. A hálószobában legyen hűvös, sötét – és az ágyban semmi dolga nincs a telefonnak sem.

3. Legyenek olyan személyek, akikkel kölcsönösen egymás segítségére vannak!

Legyen tisztában azzal, hogy környezetében ki mire alkalmas, és hogy Ön miben tud segíteni neki. Erről feltétlenül egyeztessenek is egymással. Amire nincs alkalmas személy, vagy amihez senki sem ért, arra fel kell fogadni egy profi szakértőt, tanácsadót. Lehet, hogy pénzbe fog kerülni, de biztos kevesebbe, mint ha nem sikerül megoldani a problémát. Egyébként ebbe a körbe tartozik egy jó pszichológus, vagy aki hívő, annak egy pap vagy lelkész is.

4. Kommunikáljon másokkal!

Bár egyre kevesebbet találkozunk személyesen, mégis meg kell próbálni a kapcsolatainkat nem elveszíteni és csak a telefonban őrizgetni. Még egy videóhívás egy régen látott ismerőssel is többet ér, mint a semmi. A barátok pedig meghallgatják az embert, felvidítják, ami már fél siker.

5. Keresse, hogyan tud segíteni másoknak!

Aki segít másokon, az hasznosnak érzi magát (mivel az is), ami örömérzetet és célt ad. Lehet segíteni egy idős szomszédon, egy másik gazdálkodón, de akár menhelyeken vagy az iskolában is, ami szimpatikusabb.

6. Figyeljen rá, hogy mit eszik!

Ha az ember stresszes, hajlamosabb evéssel „vigasztalni” magát. Ez később lelkiismeret-furdaláshoz, elhízáshoz, romló testi-lelki állapothoz vezet.

7. Korlátozza az alkoholfogyasztást!

Magyarországon az alkoholizmus köztudottan népbetegség. Az alkoholoa italok ugyan átmenetileg oldják a stresszt és a szorongást, e a hosszú távú hatásukat mindenki ismeri. Önnek erre nincs szüksége, főleg, ha a többi tippünket is betartja.

8. Tartson szünetet!

Mindennap szánjon időt arra, hogy valami olyat csináljon, ami kizökkenti a monoton munkából: mozogjon, meditáljon, éljen kicsit a hobbijának. 10-15 perc is segíthet abban, hogy felfrissüljön és újra készen álljon a koncentrálásra.

9. Beszélgessen!

Ha néha Ön beszél magáról, néha pedig a barátai vagy családtagjai a saját gondjaikról, az hihetetlenül sok esetben eltünteti, de legalábbis könnyebben feldolgozhatóvá teszi a stresszt. Kérdezzék meg egymástól, és hallgassák is meg a másikat: hogy van, van-e valami problémája, hogyan tudnának egymásnak segíteni – vagy csak annyit, volt-e ideje már aznap rendesen ebédelni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudta, hogy a szájában élő mikrobiom tükrözi az életmódját?

2024. november 7. 14:40

Ki mint él – olyan a szájában a mikrobiomja; avagy az életmód erősebben hat a mikroba-összetételre, mint a származás.

Mire figyeljen, ha fatüzelésű kályhát vásárol?

2024. november 6. 14:40

Ki ne vágyna egy zimankós téli estén a forró kandalló előtt üldögélni? Adunk néhány tippet, mire kell figyelni, ha fatüzelésben gondolkodik.

Sárga gévagomba: a fiatalabb példányokra vadásszunk!

2024. november 4. 11:10

Mind a vegetáriánusok, mind pedig a gombát kevésbé szeretők körében is elterjedt. Egyesek szerint íze kissé a csirkehúséra hasonlít.

Házi készítésű trükkök vadon élő állatok ellen – vagy épp értük

2024. november 3. 08:10

Nem kell feltétlenül bevásárolni ahhoz, hogy a körülöttünk élő állatokat elriasszuk vagy magunkhoz vonzzuk. Néhány egyszerű megoldást mutatunk.

Városi zöldítés: egy biztosan megtérülő beruházás

2021. május 18. 06:36

A Wageningen University & Research (WUR) évek óta kutatja a zöld városok hatásait. Sok egyéb pozitív hatása mellett a városi növénytelepítés javítja a környezeti feltételeket, miközben elősegíti a biológiai sokféleség gyarapodását.

A paradicsomot fertőző új vírus: TBRFV (Tomato Brown Rugose Fruit Virus)

2020. február 19. 04:36

Természetes körülmények között súlyos tüneteket eddig növényházi paradicsomtermesztésben figyeltek meg, a vírus a mechanikai terjedése miatt eddig szabadföldön jelentős károkat nem okozott.

Miért keseredik meg az uborka?

2022. augusztus 4. 04:36

Szeretném segítségüket kérni annak megválaszolásában, hogy miért keserednek meg az uborka termései?

Indukált növényi stressz: a korszerű zöldségtermesztési technológiák szabályozási eszköze

2018. november 2. 12:43

Ha a stressz okozta változások és reakciók élettani összefüggéseit jól ismerjük, úgy azokat a növénytermesztési technológiákba beépíthetjük.