Agrárgazdaság

Eget rengető tervvel növelné Kína az élelmiszertermelést

Agrofórum Online

Kína ötéves intelligens gazdálkodási tervvel igyekszik növelni az élelmiszertermelést az ázsiai országban.

Kína egy ötéves cselekvési tervet indított a teljes mezőgazdasági iparági értéklánc digitális átalakulásának felgyorsítására a belföldi élelmiszertermelés növelését célzó intézkedések részeként.

Big data platform

A pekingi Földművelésügyi Minisztérium közleménye szerint a 2024–2028-as időszakra szóló intelligens mezőgazdasági cselekvési terv célja egy digitális telepítési technológiai rendszer, valamint egy nemzeti mezőgazdasági és vidéki big data platform létrehozása 2028-ig.

Fokozódó beruházások

Az adatalapú termelés, a GPS-navigációs rendszerek és a mesterséges intelligencia gazdálkodásban való alkalmazásának sürgőssége abból adódik, hogy a világ legnagyobb gabonatermelője fokozta a mezőgazdasági gépekbe és a vetőmag-technológiába való beruházásait az élelmiszerbiztonság érdekében.

700 millió tonna

Kína gabonatermelése az idén meghaladhatja a 700 millió tonnát, a mezőgazdasági és vidéki ügyekért felelős alelnök újságíróknak jelentette be a nagyszabású program elindítását.

Azt mondta azonban, hogy a stabil ellátás biztosítására irányuló erőfeszítéseket „nem lehet lazítani”, mivel az ország továbbra is nagymértékben függ az importtól az 1,4 milliárd lakos biztonságos élelmezése érdekében.

Hatékonyságnövelés a cél

Kína évente több mint 100 millió tonna szójababot és gabonát importál, különösen az Egyesült Államokból és Brazíliából.

A gazdaságokra, állattenyésztésre és halászatra kiterjedő digitális átalakulás várhatóan hozzájárul a költségek csökkentéséhez, a termelés növeléséhez és a hatékonyság növeléséhez.

Digitális korszerűsítés

A hozamnövekedés felgyorsítása érdekében a szakminisztérium felgyorsítja a mezőgazdasági gépek és berendezések digitális korszerűsítését a gazdaságokban – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

A tárca hozzátette: a kutatóintézetek támogatásával, valamint az agrártechnológiák kutatás-fejlesztésének erősítésével folytatja az intelligens mezőgazdaság jövőjének feltárását.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz nyomulással az EU búzaexportja Nyugat-Afrika felé tolódik el

2024. december 3. 16:40

Az Európai Unió búzaexportja egyre inkább Afrika nyugati felére összpontosul, miután Oroszország helyzete erősödik a főbb észak-afrikai és közel-keleti piacokon – közölték kereskedők.

Brutális napraforgómag-vásárlás Oroszországban

2024. december 3. 11:10

Egy piaci forrás szerint a Demetra körülbelül 150–200 ezer tonnát vásárolt októberben, egy másik 200 ezer tonnára becsülte a mennyiséget.

A globális búzatermesztés kilátásai 2025/26-ban

2024. december 1. 10:10

A 2025/26-os gazdasági évben a globális búzatermelés várhatóan enyhén, 0,2%-kal csökken. A vetés utáni körülmények egyelőre nagyrészt biztatók.

Trump óriási vámokat vet ki több országból érkező importra

2024. november 30. 10:10

Mexikó, Kanada és Kína került a megválasztott amerikai elnök célkeresztjébe. 25%-os, Kína esetében pedig további 10%-os vámmal fenyeget.

A bioszén és a pirolízisből származó energia kikövezheti az utat a szén-dioxid-semleges mezőgazdaság felé Kínában

2023. május 1. 07:35

A globális üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős része a mezőgazdaság számlájára írható, ugyanakkor a szén-dioxid-semlegességhez vezető út nem egyszerű.

Évekig tarthat még az afrikai sertéspestis elleni oltóanyag kifejlesztése

2019. szeptember 22. 06:38

A gazdák már régóta visszatartják az afrikai sertéspestis terjedését a fertőzött állatok karanténba helyezése és leölése révén, ám csak a betegség Kelet-Ázsiába való elterjedése indította el komolyan az oltóanyaggal kapcsolatos kísérleteket.

A kínai elektromos autók letarolhatják az európai tejpiacot

2024. október 18. 14:40

Az Európai Unió és Kína között a kínai elektromos autókra kivetett vámok miatt kialakult feszültség most az európai tejtermelőket is érintheti.

Szép almaszüret elé néz Kína

2019. május 24. 15:04

A virágzás alatt az időjárás egyes területeken ugyan kiszámíthatatlan volt, erős viharokkal, de ezek csak helyi esetek voltak, ezért valószínű, hogy nem befolyásolják a várható termés teljes mennyiségét.