15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Időjárás

A mikroműanyagok az időjárásra, sőt a klímára is hatással vannak

Agrofórum Online

A mikroműanyagok ma már mindenütt jelen vannak: a tengerben, a talajban és természetesen a növényekben, a testünkben és a légkörben. Azt viszont még alig tanulmányozták, hogy hogyan hatnak a környezetükre. Most egy új területen tettek aggasztó felfedezést a kutatók.

A Pennsylvaniai Állami Egyetem tudósai azt vizsgálták, hogy a mikroműanyagok hogyan hatnak az időjárásra és az éghajlatra. Kutatásuk azt mutatja, hogy a légkörben jelen lévő mikroműanyagok jégmagképző hatásúak. Ez azt jelenti, hogy a mikroműanyagok befolyásolják a csapadékképződést, így közvetve hatással vannak időjárás-előrejelzésekre, az éghajlati modellekre. Sőt a repülésbiztonságra is, mivel befolyásolják a légköri jégkristályokból származó felhők képződését. A mikroműanyagok még nehezebben megjósolhatóvá és ezért kiszámíthatatlanná teszik az időjárást.

Kiszámíthatatlanná teszik a csapadékot

A mikroműanyagok 5 milliméternél kisebb, sokszor lényegesen kisebb részecskék. Olyan kicsik, hogy akár az agyba is bejuthatnak. Az elmúlt két évtizedben a mikroműanyagokkal kapcsolatos kutatások során kiderült, hogy ezek a maradék anyagok mindenhol jelen vannak. Még a felhőkben is, ahol kiválthatják a felhőképződés folyamatát.

Mivel a szilárd mikroműanyagokra a jég könnyen kicsapódik, az ezeket tartalmazó vízcseppek 5-10 Celsius-fokkal magasabb hőmérsékleten fagytak meg, mint a mikroműanyagokat nem tartalmazók. Ezzel magasabb hőmérsékleten jégkristályok kialakulását okozhatják, ami az átlagosnál erősebb eső- vagy hóeséshez vezethet.

Ahol a mikroműanyagok a felhőkben jelen vannak, ott az eső is kiszámíthatatlanabbá válik. Az olyan szennyezett környezetben, ahol több aeroszolrészecske van, mint például a mikroműanyagok, a víz több részecskére oszlik el, és kisebb cseppeket képez. Emiatt több víz halmozódhat fel a felhőben, mielőtt a csapadék lehullana, aztán viszont intenzívebben eshet, ráadásul kiszámíthatatlan, hogy mikor.

Még az éghajlatot is megváltoztatják

És ez egyáltalán nem túlzás. Ebben az esetben a felhőkben lévő víz és jég egyensúlyáról van szó. A mikroműanyagok jelenléte megváltoztathatja ezt az egyensúlyt, amitől a felhő tulajdonságai is megváltoznak. Általában a felhők a napsugárzás visszaverésével hűtik a Földet, de bizonyos magasságokban előfordulhat, hogy épp ellenkező hatás érvényesül: a felhők takaróként melegíthetik a bolygót. Ezt a folyamatot a kutatók még nem látják át, de már most a veszélyeire figyelmeztetnek.

A régebbi mikroműanyagok másképp reagálnak

A tanulmány azt is vizsgálta, hogy az öregedésük hogyan befolyásolja a mikroműanyagok jégképző tulajdonságait. Ennek oka, hogy a műanyag a napfény és a levegőben lévő egyéb vegyi anyagok hatására megváltozik. Az ultraibolya fénynek, ózonnak és savaknak való kitettség általában csökkentette a legtöbb vizsgált műanyag jégképző képességét, kivételt jelent tartozó polivinil-klorid (PVC), amelynek viszont növelte.

Látható, hogy a mikroműanyagok és az időjárás kapcsolatával foglalkozó kutatások már most veszélyes jelenségekre derítenek fényt. Várhatóan lesznek még újabb eredmények is, amelyek azonban szinte biztos, hogy újabb problémákra világítanak majd rá.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.

A sok csapadék károsította a szabadföldi szamócatermést

2019. június 1. 08:46

A fagyok és az aszály idén nem okozott érdemi kárt a szamócaültetvényekben, ugyanakkor az eső és a gombafertőzés miatt a mintegy 400 hektáros szabadföldi terület 20-30 százaléka is kieshet.

Az almafa védelme eső után

2020. május 5. 12:13

Sok eső esett az elmúlt pár napban, félek, hogy almafáimon megjelenik a lisztharmat és a varasodás. Mikor, és milyen szerrel védekezzek ellene?

Fontos a megfelelő növényvédelem a zöldségeknél és a gyümölcsösöknél is a sok csapadék miatt

2019. május 28. 13:19

A gombás megbetegedések főként a most érő szamócánál, meggynél, cseresznyénél és az almánál okozhatnak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket.