Jelen korunk néhány hektár terjedelmű magánültetvényeiben járva-kelve, szeretném megosztani észrevételeimet, gondolataimat, az ott tapasztalt körülményekről, a termelőkkel történő elbeszélgetés során felmerült problémákról, mindenképpen a jobbítás szándékával, természetesen beleértve akár a vitaindítás lehetőségét is.
Célom ennek tükrében, a mai fokozott minőségi elvárásokhoz alkalmazkodószemléletbeli irányvonalakat (irányváltást) elősegíteni, mely reményeim szerint inspiráló hatású lehet, a jelen gyarapodó nehézségei ellenére, hozzájárulva az eredményes, minőségi termesztés sikeréhez.
A ’90-es éveket követően az ország gazdasági szerkezetének átalakulása jelentős változásokat hozott a gyümölcságazatban is. A nagyüzemi ültetvények fokozatos megszűnésével, felszabdalásával, amelyek egy része elhanyagolttá is vált, új tennivalók sokaságával kerültünk szembe.
Mérsékelt méretű, leginkább 1-3 hektáros, vagy esetenként valamelyest nagyobb ültetvényekre álltunk át sokfelé, a korábbi nagyüzemi gazdálkodás helyett. A feladatokhoz általában nagy lelkesedéssel, és főként reményekkel álltak hozzá az új tulajdonosok, ám sajnos sok esetben igen csekély szakmai ismerettel és háttérrel, időnkénti túlzott elvárásokkal, nem igazán érzékelve a majdan várható nehézségeket.
Hangsúlyozom, hogy miután országosan is igen jelentős a kisméretű ültetvények száma, elsődleges megközelítésben az itt felmerülő, illetve észlelt szakmai problémákra, felvetésekre, esetleges hiányosságokra kívánok fókuszálni, ezekből szemezgetve, természetesen a teljesség igénye nélkül.
Mindenképpen kiemelendő ugyanakkor, hogy nagyon sok, nagy szívvel, szakmai igényeséggel, gondossággal művelt ültetvényt is lehet látni hazánkban. Ez viszont valóban örömteli.
Régi szemlélet
Bejárásaim alkalmával érzékelhető volt, hogy a hagyományos, régen alkalmazott szakmai módszerek, eljárások szemléletétől nehezen szabadultak egyes gazdálkodók, s ez bizony sok esetben így van napjainkban is.
Miközben ezzel párhuzamosan az intenzív művelésre alkalmas szaporítóanyagokat már beszerezték, és ezen művelési rendszereket gondolják – nagyon helyesen – a jövőbeni megoldásnak. Így például gondot okoz ma is számos és kihagyhatatlanfitotechnikai módszer alkalmazása, időbeni elvégzése.
Stabil nyereséget, rentabilitást napjainkban már kizárólag intenzív művelési rendszerekkel érhetünk el. Ehhez feltétlenül követni kell a legújabb, legfrissebb, naprakész szakmai ismereteket és eljárásokat.
Sajnos jellemző, hogy a telepítéskor, és az azt követő 2-3 évig valamiféle szakmai segítség, tanács igénye még felmerül, de ezután már „mindent tud” a termelő, és idővel számos esetben saját kárán kénytelen tanulni. Erre bizony sok példa akad.
Átgondolatlanság
Itt van mindjárt a sokszor átgondolatlanul eltelepített fajtákesete, nem is beszélve a külföldről, főképp a mediterrán területekről beszerzett ültetési anyagokról, melyeket elhamarkodottan, kellő fajtaismeret nélkül vásároltak meg, a hazai szakemberek segítő szándékú figyelmeztetése ellenére.
Majd idővel kiderült, hogy egy részüket sem klimatikus, sem talajtani vonatkozásban a hazai viszonyokra nem adaptálták, nem feleltek meg nálunk. Ennek ellenére a telepítések számtalan esetben megtörténtek.
Ennek aztán következménye lett néhány év elteltével az alkalmatlan fajták kivágása. Előfordult az is, hogy fajtákat ad hoc módon vásároltak, azaz ami éppen elérhető volt a faiskolában. Sok esetben hibának tartom azt is, hogy kis területre a kelleténél több fajtát ültettek.
A telepítések kivitelezése során általában jelentősebb hibát nem láttam (eltekintve a fentebb említett átgondolatlan fajtahasználattól). Sok helyen alkalmazzák, ha beszerezhető és finanszírozható, a szervestrágya-féleségeket.
Annyit hiányolok, hogy kevés gondot fordítanak a talajéletet javító újkori megoldásokra, nevezetesen a bakteriális anyagok, illetve a mikorrhiza gombák talajba juttatására. Ez utóbbinak világunkban a témával foglalkozó tudósok szerint is a gyakorlati termesztésben egyre nagyobb súlya van, komoly növényfejlődésbeli eredmények mutathatók ki.
Ennek még látványosabb a képe, ha a friss telepítéseket támogatjuk ezzel a gombával. A talajban nehezen hozzáférhető, lekötődött tápelemeket jó hatékonysággal veszi fel és adja át a gomba a gyökereknek, hiszen azokkal szimbiózisban él.
A tudomány szerint stresszoldó hatása kimutatható, a szárazságtűrés elviselésében is segítségére van a növénynek. Az egyenletes növekedés pedig látványos. Hatásuk egy életre szóló. Alkalmazzuk bátran ezeket a szereket!
Kulcsár László
szaktanácsadó, Bikal
A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2022. novemberi számában olvasható.