Agrárgazdaság

Globálisan zsugorodik a mezőgazdaság, viszont termelékenyebb

Agrofórum Online

A jó hír: a szántóföldek és legelők csökkenése még nem érezteti teljes mértékben hatását az élelmiszer-ellátásban az ágazat hatékonyságának köszönhetően.

A 21. század eleje óta azonban a globális mezőgazdaság mind termőterületet, mind munkaerőt veszített. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) statisztikai évkönyve szerint 2000 és 2022 között összesen 91 millió hektárral csökkent a bolygó mezőgazdasági területe. Ez Magyarország területének csaknem a százszorosa. Ugyanakkor az erdőterület 109 millió hektárral apadt.

A mezőgazdasági termelés fokozódott

A mezőgazdasági területek csökkenése ellenére azonban a világ elsődleges növénytermesztése 56%-kal, 9,6 milliárd tonnára nőtt ugyanebben az időszakban. Ez egyértelműen a sikeres mezőgazdaság jele. A legfontosabb növények – cukornád, kukorica, búza és rizs – együttesen a globális növénytermesztés közel felét adták.

A hústermelés 2000 és 2022 között 55%-kal 361 millió tonnára nőtt, és a tendencia emelkedőben van. Különösen a baromfihús előállítása gyorsult fel, amivel felváltotta a sertéshúst a legfontosabb húsfajtaként, és a növekedés feléért volt felelős.

Emelkedett a felhasznált növényvédő szer és műtrágya mennyisége

A termelés növekedésében kulcsfontosságú tényező volt a növényvédő szerek fokozódó használata, amelyek felhasználása a FAO adatai szerint 70%-kal nőtt ebben az időszakban. Ezen belül a felhasznált mennyiség mintegy fele az amerikai kontinensre esett.

A műtrágyák használata is növekedett. 2022-ben világszerte összesen 185 millió tonna műtrágyát használtak fel, ebből 108 millió tonna nitrogénműtrágya volt. Ez 58%-os aránynak felel meg.

Több üvegházhatású gázt bocsát ki a mezőgazdaság

A sikernek ára van. A globális mezőgazdasági és élelmiszeripari rendszerből származó üvegházhatású gázok (ÜHG-k) kibocsátása 2000 és 2022 között mintegy 10%-kal nőtt. Ezen belül a mezőgazdaság kibocsátása 15%-kal nőtt, és a mezőgazdasági üvegházhatásúgáz-kibocsátás mintegy 54%-a az állattenyésztésnek tulajdonítható. A mezőgazdaságban a metán és a dinitrogén-oxid a meghatározó üvegházhatású gázok, amelyek az állattenyésztés és a trágyázás következtében kerülnek a légkörbe. A metán 25-ször, a dinitrogén-oxid pedig 298-szor károsabb az éghajlatra, mint a szén-dioxid.

Az éghajlatváltozás következményei pedig visszahatnak a mezőgazdaságra aszályok, árvizek és fokozott kártevőnyomás formájában.

Kisebb mezőgazdasági területek, kevesebb foglalkoztatott

2000-ben a mezőgazdaságban 1,025 milliárdan, 2022-ben már csak 892 millióan dolgoztak. A mezőgazdaságban foglalkoztatott globális munkaerő aránya a 2000. évi 40%-ról 2022-re 26%-ra csökkent, miközben a mezőgazdaság részesedése a globális bruttó hazai termékből változatlanul 4%.

A mezőgazdasági területek csökkenésének okai világszerte hasonlóak. Az egyik fő tényező a települések és a közlekedési infrastruktúra bővülése. Több épület, több út kevesebb földterületet jelent. Ezt a tendenciát súlyosbítja a növekvő népesség és az ezzel járó lakásigény. Ehhez jönnek még az energetikai projektek: a megújuló energiák, például a szélturbinák és a földre telepített fotovoltaikus rendszerek elterjedése szintén hozzájárul a mezőgazdasági területek elvesztéséhez. Az éghajlati válság is elősegíti a folyamatot: a talajokat az áradások és a szél erodálja, az aszályok pedig elsivatagosítják.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz nyomulással az EU búzaexportja Nyugat-Afrika felé tolódik el

2024. december 3. 16:40

Az Európai Unió búzaexportja egyre inkább Afrika nyugati felére összpontosul, miután Oroszország helyzete erősödik a főbb észak-afrikai és közel-keleti piacokon – közölték kereskedők.

Brutális napraforgómag-vásárlás Oroszországban

2024. december 3. 11:10

Egy piaci forrás szerint a Demetra körülbelül 150–200 ezer tonnát vásárolt októberben, egy másik 200 ezer tonnára becsülte a mennyiséget.

A globális búzatermesztés kilátásai 2025/26-ban

2024. december 1. 10:10

A 2025/26-os gazdasági évben a globális búzatermelés várhatóan enyhén, 0,2%-kal csökken. A vetés utáni körülmények egyelőre nagyrészt biztatók.

Trump óriási vámokat vet ki több országból érkező importra

2024. november 30. 10:10

Mexikó, Kanada és Kína került a megválasztott amerikai elnök célkeresztjébe. 25%-os, Kína esetében pedig további 10%-os vámmal fenyeget.

Milyen ökoszisztéma-szolgáltatásokat nyújtanak a mezőgazdasági területek?

2023. február 17. 05:38

Az éghajlatváltozás következtében kialakult forró, csapadékhiányos időjárás mérsékelhető lehetne a mezőgazdasági tájszerkezet megváltoztatásával, a jobb vízgazdálkodással, valamint a változatos felszínborítás kialakításával.

Nagy István: agráriumot segítő intézkedéscsomag jelent meg

2020. április 12. 16:09

Az agráriumban a díszkertészeknél, a bor- és szőlőtermelőknél, a pálinka-előállítóknál, a kisüzemi sörfőzdéknél és a vadgazdálkodási szolgáltatóknál csökkennek a munkáltatói járulékterhek.

Mezőgazdaság: jöjjenek a fiatalok!

2019. július 24. 09:21

A több évtizede gazdálkodó mezőgazdasági termelők nagy részénél napjainkban egyre sürgetőbbé válik a generációváltás. Mindez óriási kihívás elé állítja az ágazatot, ugyanakkor lehetőséget is jelent, hiszen a fiatalokkal friss, az információs társadalom nyújtotta tudás is bekerülhet a mezőgazdasági gyakorlatba. Az OTP Agrárszakértői szerint célszerű lenne megerősíteni a fiatal gazdákat segítő eszközöket.

Mabisz: a biztosítók aszálykifizetései negyvenmilliárd forintnál tartanak

2022. november 8. 11:42

A mezőgazdasági biztosítással foglalkozó társaságok 39,96 milliárd forintot fizettek ki az idei aszálykárokra, közel 8500 bejelentés nyomán október végéig - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) kedden.