Növényvédelem

Így mentsük meg növényeinket a penésztől!

Agrofórum Online

A szobanövények talaján megjelenő penész gyakori probléma, amely nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a növények növekedését is hátráltathatja. Ha pedig ez nem lenne elég, a lakás levegőminőségét is rontják, amely súlyos probléma lehet számunkra is.

Szerencsére ma már több egyszerű, házi praktika létezik, amellyel hatékonyan eltávolíthatjuk a penészt, miközben biztosítjuk a növényeink egészséges fejlődését és a megfelelő környezetet számukra.

Felbukkanásának oka

A penész a szobanövények talaján leggyakrabban a túl magas páratartalom és a rossz szellőzés következményeként alakul ki. Ha túl gyakran öntözzük a növényt, és a talaj nem tud megfelelően kiszáradni, a felesleges víz kedvező környezetet biztosít a penészgombák számára.

A nem elegendő levegőáramlás és a sűrűn egymás mellett álló növények is hozzájárulhatnak a penész kialakulásához, mivel így a levegő nem tud megfelelően áramolni a talaj felett.

Emellett a nem megfelelő vízelvezetésű cserépben vagy túlzott öntözésnél a víz panghat, ami ideális környezetet teremt a penész számára. A szobák gyakran meleg, párás környezetében, főleg télen, amikor a levegő szárazabb, a penészgombák könnyen elszaporodhatnak a talajban, ha az öntözési szokások nincsenek megfelelően szabályozva.

Így ismerhetjük fel

Jelenléte a szobanövények talaján könnyen felismerhető, ha a földfelszínen szürkés vagy fehéres, bolyhos réteget észlelünk. Ez a penészgomba, amely gyakran a túlzott páratartalom és öntözés következtében alakul ki.

Emellett figyelhetjük a növények leveleinek sárgulását, hervadását, ami szintén jelezheti, hogy a talajban valami nem megfelelő. Ha a talaj gyakran túl nedvesnek tűnik, és a víz nehezen szívódik fel, illetve azt tapasztaljuk, hogy a növények nem szívják be az öntözővizet, akkor penészre is gyanakodhatunk.

Mit tehetünk, amennyiben problémát észleltünk?

Amennyiben a szobanövények talaján már megjelent a penész, az első lépés, hogy eltávolítjuk a fertőzött földréteget. Ezt úgy tehetjük meg, hogy óvatosan lekaparjuk a talaj felső rétegét, ügyelve arra, hogy ne sértsük meg a növény szárát, gyökereit.

A fertőzött talajt soha ne használjuk újra, mert így a penészgomba visszakerülhet a növény környezetébe. Ezután célszerű friss, steril virágföldet használni, hogy biztosítsuk a növény egészséges fejlődését. A friss talaj csökkenti a penész újbóli felbukkanásának esélyét, mivel az új föld nem tartalmazza a gomba spóráit.

A következő lépés az öntözési szokások módosítása. Ha túl gyakran öntöztük a növényt, fontos, hogy a jövőben csak akkor adjunk vizet, amikor azt a növény tényleg igényli. Ezzel megelőzhetjük a talaj túlzott nedvességtartalmát, amely kedvez a penészgomba fejlődésének. Azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy egyes növényeknek más és más igényei vannak.

A megfelelő szellőzés biztosítása szintén alapvető fontosságú. A növényeket tartsuk olyan helyen, ahol a levegő megfelelően áramlik, és ne helyezzük őket túl közel egymáshoz. Ha pedig szükséges, használjunk párátlanítót, hogy csökkentsük a helyiség páratartalmát.

Végül, ha a penész gyakran visszatér, érdemes lehet átültetni a növényt egy tiszta, fertőtlenített cserépbe és/vagy kaspóba. A régi cserépben is megmaradhatnak a penészspórák, ezért mindenképpen fertőtlenítsük alaposan a cserepet, mielőtt újra használjuk. Ezzel megelőzhetjük a probléma ismételt előfordulását.

Ha nem szeretnénk átültetni a növényt, több természetes penészölő is rendelkezésünkre áll, amelyek hatékonyan küzdenek a gomba ellen anélkül, hogy káros hatással lennének a növényre.

Az egyik ilyen lehetőség a fahéj, amelynek gombaellenes tulajdonságai régóta ismertek. Egy teáskanál fahéjat egyszerűen rászórhatunk a talaj felszínére, ami segít elpusztítani a penészt és megelőzni a további gombás fertőzéseket.

Egy másik hatékony megoldás az ecetes víz használata. Ehhez egy evőkanál ecetet keverjünk el egy liter vízben, majd egy permetezővel óvatosan permetezzük meg a talajt, ügyelve arra, hogy elkerüljük a növény leveleit. Az ecet enyhén savas kémhatása megöli a penészt anélkül, hogy károsítaná a növényt.

Emellett alkalmazhatunk szódabikarbónát is, amely szintén rendelkezik gombaellenes hatással. Egy evőkanál szódabikarbónát oldjunk fel egy liter vízben, majd permetezzük vele a talajt, amely segít megelőzni a penész további terjedését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője a hosszúfarkú viaszospajzstetű - I. rész

2024. november 29. 06:40

Az üvegházi dísznövények előállításával foglalkozó kertészek számára nem ismeretlen a hosszúfarkú viaszospajzstetű. Az otthonaikat szobanövényekkel díszítő növénykedvelők szintén találkozhattak már a növényeik levelein mászkáló, apró, viaszos bevonatú állatokkal.

Lombhullató díszfák baktériumos kéregbetegségei

2024. november 27. 16:10

A fa kérgén fekélyes sebek alakulnak ki, melyekből nyákos, színtelen baktériumnyálka szivárog. A kórokozó a fűzfák mellett fertőzi a nyár- és égerfajokat is.

Az Alföldön is lehet helye a szójának

2024. november 25. 15:10

A szója az alföldi területeken is beváltja a hozzá fűzött reményeket, legalábbis legutóbb készült gazdariportunkból ez derül ki.

A hamuszínű szárkorhadás kártétele szemes cirokban

2024. november 22. 14:40

A hamuszínű szárkorhadást előidéző Macrophomina phaseolina veszélyes polifág kórokozó, a kártételi potenciálja a cirokban is jelentős.

Mit tegyünk, ha a magaságyásban megjelenik a penész?

2024. március 15. 08:10

A magaságyást új földdel töltjük fel és teleültetjük növényekkel, majd néhány nap múlva megjelenik a penész. Mi a teendő?

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

A penész megelőzésére használhatjuk ezeket a speciális szobanövényeket

2024. október 31. 07:10

A penész az egészségre is káros, kiváltképp a fekete színű penész. A zöld „csak” allergiát okozhat, utóbbi azonban súlyos tüdőpanaszokat is.

A tárolóknak csak a fele alkalmas a gabona szabványos raktározására

2019. november 8. 05:47

A tapasztalatok alapján az év eleji készletek ellenőrzésekor a mennyiségek több mint felénél található valamilyen minőségi probléma.