Növénytermesztés

Szennyvíziszapból foszforműtrágya: előnyök és hátrányok

Agrofórum Online

Egyre többször hallani a szennyvíziszapból visszanyert foszforműtrágyákról. Nem csoda, ugyanis el fog jönni az az idő, amikor szennyvíztisztító telepek üzemeltetőinek vissza kell nyerniük ezt az egyébként a vízkészletet nagymértékben szennyező, kőzetekben viszont csak korlátozottan rendelkezésre álló anyagot. Jók-e ezek a műtrágyák, mire jók és mire nem?

Az újrahasznosított foszforműtrágyákat szennyvízből, szennyvíziszapból vagy szennyvíziszaphamuból állítják elő. A szennyvíziszap tápanyagokban gazdag nyersanyag, ezért általában a mezőgazdaság számára értékes, de szennyező anyagok lehetnek benne. Literenként átlagosan 6-8 mg foszfort (P) tartalmaz, ami a szennyvíziszap szárazanyag-tartalmának 6-8 százaléka, más források szerint a százalékos foszfortartalom 3,1 százalék (régiós különbségek lehetnek). Emellett literenként 50-54 mg nitrogént (N) is tartalmaz.

Értékes újrahasznosított foszforforrás

A szennyvíziszap hulladéknak számít, amelyet jelenleg vagy trágyaként használnak fel a mezőgazdaságban, vagy elégetik ártalmatlanítás céljából. Az égetés viszont magas költségekkel jár (és erősen környezetterhelő), ezért a szennyvíztisztító telepek üzemeltetői számára jelenleg vonzóbb és megoldás a mezőgazdaságon keresztül történő „ártalmatlanítás”.

Azonban hamarosan a szennyvíztelepek kötelesek lesznek visszanyerni a foszfort, kivélve, ha a hulladékot trágyaként használják fel. És ha már leválasztották a foszfort, nyilván érdekükben áll jó pénzért értékesíteni.

A foszfor több módon is kinyerhető a szennyvíztisztító telepeken: közvetlenül a tisztított szennyvízből (tehát azt követően, hogy a szennyező anyagok nagy része már eltávolításra került) kémiai módszerekkel, vagy a csurgalékvizekből. A foszfor leválasztása az iszapból is lehetséges a víztelenítést megelőzően.

A legszélesebb körben alkalmazott módszer a foszfor kinyerésére a struvit (magnézium-ammónium-foszfát) képzése kristályosodás/kicsapás révén. A struvit kiváló műtrágya, mivel vízben lassan oldódik, így lassú a felszabadulása, és közvetlenül alkalmazható a talajon is. Granulálva vagy pelletálva a végtermék műtrágyaként használható, és még a biogazdaságok számára is engedélyezett. Ezek az újrahasznosított műtrágyák a hármas szuperfoszfáthoz hasonlóan működnek.

A szennyvíziszaphamuból készült műtrágya nem használható bárhol

A szennyvíziszap hamuja a hulladék elégetésekor keletkezik, ám a hamuból származó foszfor a semleges vagy inkább lúgos (7 feletti pH-értékek) talajokon lekötődik, alig áll a növények rendelkezésére. Viszont savas vagy erősen savas talajokon sokkal hatásosabb, mint az ásványi műtrágyák. Általában a kétszikű növények jobban fel tudják venni a tápanyagot a gyökérnyálkahártyán keresztül, és többet vesznek fel, mint az egyszikűek.

Az új P-műtrágyák esetében tehát döntő, hogy a foszfor milyen formában van jelen a műtrágyában. Ettől függően a növényi hozzáférhetőség nagymértékben változik, ezért további kísérletek szükségesek annak eldöntéséhez, hogy milyen területen és milyen növények számára juttathatók ki.

Egyre nő az újrahasznosított foszforműtrágyák jelentősége

Az ásványi foszfortrágyákat általában kőzetfoszfátból állítják elő, amelyet külszíni bányákban bányásznak. Ilyen formában azonban csupán 50-200 évre elegendő foszfor áll rendelkezésre. A szennyvíziszap viszont nagy mennyiségű foszfort tartalmaz, de olyan szennyező anyagokat is, mint a nehézfémek, gyógyszermaradványok és más mérgező vegyületek, ezért az újrahasznosítása műtrágyaként sokkal biztonságosabb megoldásnak tűnik, mint a szennyvíziszap közvetlen kijuttatása a szántóföldre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Talpra állt az olajos magvak és a fehérjenövények termesztése az Európai Unióban

2022. október 16. 14:45

Az előrejelzések szerint az olajos magvak termése 31,9 millió tonna lesz, ami a tavalyi évhez képest 6,7%-os növekedést jelent, a fehérjenövényeké pedig 3,92 millió tonna, ami 5,1%-os javulást eredményez.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.

Felfüggesztették a szolnoki műtrágyagyár működését

2019. június 9. 16:30

A hatóság szakemberei ismételten hiányosságokat tártak fel az üzemben, emiatt ott a biztonságos működés feltételei nem adottak.

Miért sárgulnak és barnulnak a fiatal szivarfa levelei?

2022. szeptember 20. 04:36

Fiatal szivarfám levelei, amint az a csatolt képen is látható, erősen sárgulnak, a levelek szélei barnulnak is. Hogyan menthetem meg?