Házikert

Zöldségtermesztés télen, fűtetlen üvegházban – ezekre figyeljen!

Agrofórum Online

Az üvegházban, bár melegebb és kiegyenlítettebb körülmények biztosíthatók benne, a páratartalom és a hőmérséklet-ingadozás is gondot okozhat. Körültekintéssel azonban ezek a problémák leküzdhetők, és élvezhetjük a frissen szedett termés magasabb vitamintartalmát és jobb ízét.

Íme, néhány egyszerű tipp és ötlet a sikeres termesztés érdekében.

Tartsa tisztán az üvegfelületeket!

Ha nem fedi kosz és por az üveget, egyértelmű, hogy több fény jut be az üvegház belsejébe, ami hőmérséklet-emelkedéssel is jár.

Mennyit kell öntözni?

A válasz nem is olyan egyszerű, ugyanis a hideg miatt magasabb a levegő relatív páratartalma, és a lelassult fejlődés miatt csökken a növénye vízigénye is. Tehát télen a vízpótlást jelentősen csökkenteni kell, és mindenképpen alulról öntözzünk, hogy a levelek ne váljanak nedvessé. A túlzott páratartalom elősegíti a szürkepenész, a lisztharmat és más veszélyes gombabetegségek fertőzését.

Egyenletes hőmérséklet

Amikor szép az idő és a nap besüt az üvegházba, a hőmérséklet hirtelen megemelkedik. Ekkor szellőztetni kell, ami elősegíti a páratartalom csökkenését, valamint a nappal és az éjszaka közötti hőmérséklet-különbségek nem olyan nagyok. A szélsőséges hőmérséklet-ingadozás ugyanis nagyon megterhelő a növények számára. Ideális esetben a nappal és az éjszaka között nem lehet öt foknál nagyobb különbség.

Légmozgás elősegítése

Ha nappal kinyitjuk az üvegházat, már az is hasznos, de amikor nincs erre lehetőség, használhatók kisméretű ventilátorok, amelyek segíthetnek egyenletesen eloszlatni a hőt az üvegházban. Ráadásul a levelek és a talaj gyorsabban száradnak az öntözés után, ha a levegő mozog, ami segít megelőzni a betegségeket. A ventilátort az egyik felső sarokban lehet rögzíteni, és ideális esetben a szemközti alsó sarokba fújja a levegőt.

Károsítók

Sajnos nemcsak a növények érzik jól magukat az üvegházban, a kórokozók és kártevők is boldogan költöznek be a zord télből az enyhe klímájú, terülj-terülj, asztalkámat biztosító „paradicsomba”. Ezért ilyenkor különösen fontos, hogy folyamatosan ellenőrizzük a növényeket, főleg a levélfonákot és a rügyek tövét, károsítók után kutatva. Lehet sok lábuk, szaporodhatnak petékkel vagy spórával – minél előbb ismerjük fel őket, annál hamarabb kezdhetjük meg a védekezést.

Tápanyagpótlás

Igen, ha termést szeretnénk, szükség van tápanyagpótlásra, de csak óvatosan. Hosszú hatású, lassan oldódó szerves trágyára van szükség, a gyorsan ható nitrogéntrágyák például elősegítik a gombabetegségek elterjedését.

Ami nem szép, nem él, azt el kell távolítani

Elszáradt vagy bomló szerves anyagot nem hagyunk az üvegházi növényen vagy növény körül. Ezek a fertőzések melegágyai, a gyomok pedig károsítóknak adhatnak otthont, ráadásul a elvonják a tápanyagokat a haszonnövényektől.

Majd ha fagy

Egyelőre ez a tél sem tartogatott dermesztő hidegeket, de várhatóan azért lesznek ropogósan fagyos napok. Ezekre érdemes termosztátos temperálással felkészülni. A készüléket úgy kell beállítani, hogy megvédje a növényeket a túl alacsony hőmérséklettől, de kikapcsoljon, ha újra felmelegszik az idő.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jukka pálma: hogyan éli túl a telet?

2024. december 12. 06:40

A jukka pálmák felkészülése a télre már ősszel elkezdődik, amikor a nappalok rövidülnek, és az éjszakai hőmérséklet egy számjegyűre csökken.

A leggyorsabban fejlődő téli zöldségek

2024. december 11. 09:40

Vannak olyan haszonnövények, amelyek jól tűrik a telet. Így lehetőségünk van arra, hogy a kertben friss, hidegtűrő zöldségeket termesszünk.

Zöld csodák: szobanövények, melyek ünnepi hangulatot hoznak

2024. december 11. 05:40

Akár a lakásban, akár a kertben szeretnénk zöld csodákat, számos olyan szobanövény létezik, amelyek segítenek megteremteni az igazi ünnepi atmoszférát.

Angyaltrombita télen: így védjük a fagytól

2024. december 9. 07:10

A növény enyhe hőmérséklethez szokott, és már 10 °C alatti hőmérséklet esetén is védelemre van szüksége.

Pünkösdirózsa- és zöldségtermesztés a Csizmadi Farmon – Jól tervezhető és irányítható öntözés Bauerrel

2024. április 29. 17:40

A 300 hektáron elterülő gazdaság területeiből 120 hektárt öntöznek, mely így 120 hektár intenzív zöldségtermesztést jelent.

Lehetőségek fűtés nélküli fóliasátrak őszi hasznosítására III.: metélőhagyma hajtatása

2023. szeptember 1. 07:10

Kora tavasszal sokak által szívesen fogyasztott csemege a zöldhagyma, így a metélőhagyma is, amit a vásárlók általában addig keresnek, amíg a primőrök és más zöldségfélék nagyobb tömegben nem jelennek meg a piacon.

A zöldségtermesztő, aki kókusz szubsztrátra váltott

2023. január 23. 08:34

A paradicsomtermesztéssel foglalkozó Van den Berg számára kulcsfontosságú, hogy friss és megbízható termékeket kínáljon a fogyasztóinak.

„Növényvédő szereknek nincs helyük az emberi szervezetben”

2023. március 27. 09:37

Egy 11 hektáros speciális cseh üvegházban paradicsomot termesztenek annak érdekében, hogy a termésben lévő növényvédőszer-maradványokat nullára redukálják.