Zöldség-Gyümölcs

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

Agrofórum Online

A paradicsompürében lévő paradicsomok tényleg Olaszországból származnak, ahogy az egyes tubusokon lévő feliratokon szerepel?

A német ZDF és a brit BBC közszolgálati televíziók kutatása szerint egy részük kényszermunkával készülhet Kínában.

Összesen húsz tubus német szupermarketekből származó paradicsompürét teszteltek egy speciális laboratóriumban. Az eredmény: hat Kínából származó paradicsomot tartalmazott, bár néhányan azt állították, hogy a tartalom 100 százalékban olasz paradicsomból állt.

Kína tagadja a kényszermunkára vonatkozó vádakat

A Kínában termelt paradicsom az egyik legolcsóbb a világon. A legtöbb kínai paradicsom, amelyet feldolgoznak, például paradicsompürévé, Hszincsiang autonóm régiójából származik. Itt az ideális éghajlati feltételek biztosítottak a termesztésükhöz. A régiót azzal is gyanúsítják, hogy az ujgur kisebbség tagjai kényszermunkát végeznek a szántóföldeken.

A kínai kormány a két tévétársaság vizsgálatára válaszul tagadta a felmerült vádakat, hogy embereket kényszerítenének arra, hogy a paradicsomiparban dolgozzanak, és azt állítja, hogy a munkavállalói jogokat törvényileg védik. Peking szerint az ENSZ azon állításai, miszerint a régióban élő ujgurokat és más kisebbségeket kínzásnak és bántalmazásnak vetették alá, „dezinformáción” és „hazugságon” alapultak.

36 millió kilogramm paradicsompüré

A BBC egy évet töltött a fuvarozási adatok kiértékelésével, és felfedezte, hogy a feldolgozott paradicsom milyen útvonalon érkezik Kínából Európába. A fő útvonal Hszincsiangból, Kazahsztánon és Azerbajdzsánon keresztül vasúton vezet Grúziába, majd onnan hajóval Olaszországba.

Egy céget különösen figyeltek, és állítólag többször is kapott feldolgozott paradicsomot Kínából. Ez az Antonio Petti, amely egy nagy olaszországi paradicsomfeldolgozó csoport tagja. A fuvarozási adatok szerint 36 millió kilogramm paradicsompürét szállítottak oda 2020 és 2023 között a kínai Hszincsiang Guannong cég és leányvállalatai.

Saját márkás termékek

A Petti Csoport saját márkanév alatt állít elő paradicsomtermékeket, de a szupermarketek saját márkásként is árulják Európa-szerte. Egy jó hírű ausztrál szaklaboratóriumban végzett vizsgálat azt mutatta, hogy a német és brit szupermarketekben vásárolt 64 paradicsompüréből 17 kínai paradicsomot tartalmazott. Ebből a Pettitől tíz származott.

Dario Sarmadi, a Food Watch fogyasztóvédelmi szervezet munkatársa szerint a fogyasztók elvárják, hogy a „100 százalékban olasz” feliratú, országzászlókkal reklámozott termékből legalább a fő összetevő Olaszországból származzon. „Ha ez nem így van, akkor a fogyasztók megtévesztéséről kell beszélnünk” – tette hozzá.

A szupermarketek saját kutatásokat végeznek

A szupermarketek reagáltak a vádakra. Nagyon komolyan vették és lefolytatták saját vizsgálataikat. Nem találtak bizonyítékot a kínai paradicsomra – írta honlapján a ZDF. Néhányan még a laboratóriumi vizsgálati módszereket is megkérdőjelezték.

A Petti cég közölte, hogy a jövőben nem importál paradicsomot Kínából. Ezenkívül „fokozni fogja a beszállítók ellenőrzését az emberi és munkajogi körülmények biztosítása érdekében”.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Bodzával próbál biztos megélhetést teremteni egy pár Ausztráliában

2024. november 25. 09:40

Idehaza a bodza termesztése hagyományosan fontos szerepet játszik, mivel a növény jól alkalmazkodik az ország éghajlati viszonyaihoz.

Paradicsomtermesztés kevesebb költséggel?

2023. május 20. 06:34

Egy holland vállalkozó, Willem Jonkman fejlesztésével helytakarékos megoldás született a paradicsomtermesztésben, megkoronázva terméshozam-növekedéssel.

Taroltak a bio tájfajta paradicsomok

2021. október 8. 12:23

Bár a paradicsom szezonjának vége, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) tájfajta öko paradicsompalántái mégis újra reflektorfénybe kerültek: az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon és Vásáron (OMÉK) megkapták a „Hagyomány és Innováció Díj az Agrárgazdaságban” elismerést. Az öko tájfajta paradicsompalánták olyan hagyományos és tájjellegű hazai termékek között nyerték el a legjobbnak járó elismerést, amelyek a mezőgazdaságban leginkább szolgálják a fenntartható fejlődést.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

A veteményesben is divatba jött a zebra

2019. április 7. 06:51

Zebraparadicsom? Sokan biztosan felkapják most a fejüket, pedig a különleges paradicsomfajták között még a zebraparadicsomnál is találni érdekesebb fajtát.