Tápanyag-utánpótlás

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

Agrofórum Online

A kalászosok termesztése meghatározó jelentőségű Magyarországon. Termesztésük intenzív körülmények között akkor eredményes, ha a tápanyagellátásuk is az adottságokhoz igazodik.

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik (nitrogén, foszfor, kálium), hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

A nitrogén és foszfor hiánya is megmutatkozik, azonban a gyakorlatban ez ritkább, ezért csak érintőlegesen taglaljuk. Jellemzően a nitrogénhiány esetén az állomány alacsony növésű marad. Az idősebb levelek elsárgulnak, később elhalnak. A fiatalabb levelek világosabbak. A termésmennyiség pedig alulmarad. Nem csoda, hiszen a kalászok is kisebbek.

A nitrogénpótlásnál érdemes figyelni arra, hogy ne egyoldalúan csak nitrogént juttassunk ki. Ennek legfőbb oka, hogy ha az állomány csak nitrogént kap nagy adagban, akkor fogékonyabb lesz a gombás betegségekre. Érdemes mellé ESTA Kieseritet kijuttatni, aminek a hatóanyagai (kén és magnézium) nem párolognak el, sőt, a benne lévő kén javítja a jobb nitrogénhasznosulást.

Foszforhiány esetén gyengébb gyökérzet fejlődik, mely a legszembetűnőbben a tömörödött talajokon mutatkozik. Az állomány is alacsonyabb marad, és a növények szára is vékonyabb. Az alsóbb levelek kékes-zöld vagy violás színűvé válnak.

A kálium szerepe vitathatatlan abban, hogy a káliummal jól ellátott állományok fagyállósága és szárszilárdsága jobb, mert a kálium megerősíti a sejtfalakat. Emellett a kálium segít a fotoszintézis során a levelekben megtermelt asszimiláták elszállításában. A szállítás pedig a gyökerekbe és a magvakba irányul. Végeredményben pedig a termés növekedését segíti elő.

A káliumhiány tünetei egyértelműen látszanak, elsősorban az idősebb levelek széle kezd sárgulni, később az egész levél elsárgul és el is halhat. A fotoszintézis végül zavart szenved, és radikális szabadgyökök keletkeznek, amelyek tulajdonképpen méreganyagok a növény számára. Végül ezek okozzák a szövetek elpusztulását.

A magnézium a központi eleme a klorofillnak, ami a levél zöld színét adja, és amely a fotoszintézis színtere. Magnéziumhiányban a növény arra is képes, hogy lebontsa a saját klorofillját, csak hogy magnéziumhoz jusson. Ennek látható jele a levelek sárgulása.

A végeredmény szomorú, mert a fotoszintézis nem tud zavartalanul végbe menni és a növekedés lelassul, megáll, kevesebb asszimilálta termelődik, nem lesz, ami elszállítódjon a gyökérzetbe és a magvakba, és így a termés is kisebb lesz.

A magnéziumhiányt könnyebb észrevenni, mivel rá jellemző tünete van: úgy sárgul a levél, hogy csak a levél erek közti részek sárgulnak, ill. halnak el.

Dr. Zsom Eszter okl. agrármérnök

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2021. szeptemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

2024. november 19. 14:40

A növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, ezért az intenzív termesztésben érdemes a trágyakijuttatás tápoldatos formáját választani.

Kalászos Start csomag – az integrált megoldás

2021. február 16. 13:32

Az idei szezonban ismét a termelők rendelkezésre áll a Syngenta integrált kalászos csomag ajánlata Kalászos Start csomag néven. A kiváló ár-érték arányú csomagot elsősorban a búzatermesztő szakemberek figyelmébe ajánljuk. A kedvező hektárköltségű csomagban szinte minden, a tavaszi szezonban problémát okozó problémára találunk hatékony megoldást: így a kalászosok gombás eredetű betegségeinek megakadályozására, a nehezen irtható gyomfajok kiiktatására és a rovarkártevők ellen is védelmet biztosíthatunk kalászos tábláinknak.

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?

Virtuális bemutatón az őszi kalászos és őszi káposztarepce technológia

2020. június 16. 13:06

Az idei tavasz mindannyiunk számára tartogatott megpróbáltatásokat, a járványhelyzet nehézségei mellett az aszály is nagymértékben sújtotta a mezőgazdaságot. Ebben a helyzetben még nagyobb szükség van az időjárás okozta anomáliák kezelésére. A KITE Zrt. ehhez nyújtott a termelőknek segítséget egy nem mindennapi formában.