Növénytermesztés

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

Agrofórum Online

Mesterséges huminsavaknak köszönhetően elérhető közelségbe kerül a humusz gyors előállítása, és a folyamat a biogázüzemek üzemeltetőinek is érdekes lehet. A természetes folyamatokkal ellentétben, amelyeknél a humuszképző anyagok kialakulása több évig tart, az új eljárás sokkal gyorsabb megoldást kínál.

A hagyományos komposztálási folyamatok során üvegházhatású gázok is keletkeznek, míg az újonnan kifejlesztett módszer várhatóan csökkenti ezeket a kibocsátásokat. A Leibniz Institute for Agricultural Engineering and Bioeconomy legfrissebb tájékoztatása szerint az eljárást hidrotermikus humifikációnak nevezik, amellyel percek alatt humuszszerű anyag állítható elő.

A huminsavak haszna

Tanulmányok szerint a termékeny termőföldekben körülbelül háromszázaléknyi huminsav van jelen. Az ilyen humuszos anyagok elősegítik a víz és az ásványi anyagok tárolását a talajban, hozzájárulva, hogy a fontos mikroorganizmusok számára megfelelő környezet alakuljon ki. Ezek a pozitív hatások csökkentik mind a vízigényt, mind a műtrágyák használatát.

A huminanyagok a pH-érték stabilizálásával is jellemezhetőek. Ez a pufferfunkció azt jelenti, hogy a műtrágyákból származó nitrogén hosszabb ideig megmarad a talajban, ami csökkenti a talajvízbe való kimosódást, és ezáltal védi a vízkészleteket. A kutatók viszont hő, nyomás és víz segítségével mesterségesen hajtják végre azt a folyamatot, amely a természetes mikroorganizmusok számára normál körülmények között évekig tartana.

Nagy nyomáson, magas hőmérsékleten percek alatt huminsavak keletkeznek

A magyarázatokból az is kiderül, hogy a biomasszát és a vizet a bioreaktorba meghatározott keverési arányban – körülbelül 0,1-0,4 – adagolják. Ott a rostokat, például a cellulózt, a hemicellulózt és a lignint nagy nyomáson, hat és 60 bar között, 160 és 240 Celsius-fok közötti hőmérsékleten lebontják, és mesterséges huminsavakat tartalmazó, barna, szilárd terméket kapnak.

A kutatás célja a huminsavakon alapuló új mikrotrágyák kifejlesztése. Az első értékelések azt mutatják, hogy már e termékek parányi mennyiségének (0,01 százalék) használata is pozitív hatással van a talajban a csírázóképességre. Ugyanakkor a növényvilág is profitálhat a jobb tápanyagfelvételből.

A biogáztermelők is profitálhatnak belőle

A biogáziparban is alkalmazható a folyamat, ugyanis a mesterséges humifikáció lehetővé teszi a maradék anyagok teljes körű hasznosítását. Az erjedés során keletkező maradékok szárazanyag-tartalmának akár 37 százaléka is humifikálható, ami oldható szerves vegyületeket is létrehoz a technológiai folyadékban. Ezeket aztán a biogáztermelés során vissza lehet vezetni az anaerob folyamatba, hogy jelentősen növeljék a metánhozamot. Ugyanakkor humuszban gazdag fermentációs maradék keletkezik, amely szerves trágyaként szolgálhat, és így kiválthatja az ásványi trágyákat.

Az még tisztázásra vár például, hogy mesterségesen mely maradékok alakíthatók át könnyen humuszos anyagokká. Azt is vizsgálni fogják, hogyan lehet a folyamatot finomhangolni, és milyen mértékben növelhető így a talajban tartósan megkötött szén mennyisége.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Már elérhető a földügyi szabályok változásáról szóló kiadvány

2020. július 1. 13:03

2020. július 1-jén lépett hatályba a termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló földrészletek tulajdonjogának rendezéséről és egyes földügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2020. évi XL. törvény.

A romániai termőföldek 40 százaléka külföldi kézben van - Módosíthatják a törvényt

2018. október 21. 12:23

Módosítani fogják a mezőgazdasági területek eladását szabályozó törvényt, annak érdekében, hogy szabályozni lehessen a külföldiek területvásárlásait Romániában.

A kisebb gazdálkodók alapvetően saját földjükön termelnek

2022. február 24. 11:34

A mezőgazdasági földek 61 százalékát használó egyéni gazdaságok használt területének 68 százaléka volt saját tulajdonú, 27 százaléka bérelt.

Máris módosítják a Területi Monitoring Rendszert? Sok magyar gazda örülne neki

2023. szeptember 8. 08:10

Javaslatcsomagot állított össze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az egységes kérelmek műholdas ellenőrzéssel érintett Területi Monitoring Rendszer (TMR) működésével kapcsolatban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendszer számos esetben hibás eredményeket produkál, így a gazdálkodók indokolatlan esetben is meg nem felelésről szóló végzést kapnak a Magyar Államkincstártól.