Növénytermesztés

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

Agrofórum Online

Kína a közelmúltban engedélyezett öt génszerkesztett növényfajtát, valamint 12 génmódosított (GMO) szójabab-, kukorica- és gyapotfajtát annak érdekében, hogy növelje a terméshozamokat, csökkentse az importfüggőséget, és megerősítse az ország élelmezésbiztonságát.

A Kínai Mezőgazdasági Minisztérium bejelentette, hogy biztonsági tanúsítványt adott ki a 17 jóváhagyott növényfajta számára. A génszerkesztett fajták között két szója-, valamint egy-egy búza-, kukorica- és rizsfajta található. 

Nem idegen gének

Az újonnan engedélyezett vetőmagok között szerepelnek a pekingi székhelyű Dabeinong takarmánygyártó cég és a Syngenta Group kínai leányvállalata, a China National Seed Group által fejlesztett változatok. A génszerkesztés során nem idegen géneket illesztenek be a növénybe, hanem a már meglévő géneket módosítják a növény tulajdonságainak javítása érdekében. Számos tudós biztonságosabbnak tartja ezt a technológiát, mint a génmódosítást. 

A minisztérium emellett jóváhagyta a német BASF vegyipari vállalat által fejlesztett, rovarrezisztens és gyomirtószer-toleráns génmódosított szójafajta importját is, amely kizárólag feldolgozási célokra használható. 

Cél az import visszafogása

Az elmúlt év során Kína fokozta a nagyobb terméshozamú GMO kukorica- és szójafajták engedélyezését, hogy növelje a hazai termelést és mérsékelje a gabonaimportot.

Az ország főként takarmányozási célokra importál génmódosított növényeket, az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek készítéshez továbbra is nagyrészt GMO-mentes fajtákat használ. Ugyanakkor a kínai lakosság körében továbbra is sokan aggódnak a génmódosított élelmiszerek biztonságossága miatt – írta a Reuters brit hírügynökség. 

Globális hatások

Kína ezen lépései a globális élelmiszerpiaci helyzetre is hatással lehetnek, mivel az ország jelentős szereplő a szója és a kukorica világpiaci keresletében. A géntechnológiai innovációk engedélyezése Kína élelmezési stratégiájának része. Az ország hosszú távon a terméshozam maximalizálásával és az éghajlati kihívásokhoz való alkalmazkodással kívánja biztosítani az önellátást és a stabilitást. 

Fotó: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

A RAPOOL repcevetőmag-ajánlata 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 22. 05:47

Tekintse meg összefoglaló videónkban, mit kínál Önnek idén a RAPOOL!

Válasszon az Önhöz legközelebb álló fajtákból!

2018. március 22. 07:58

Sikeres növénytermesztést, és a fajták között jó szemezgetést kíván az Agromag Kft.!

Nem lehet homokra építeni…

2019. április 25. 03:47

Növelni kell a mezőgazdaságban is a hatékonyságot, ehhez pedig új technológiák szükségesek. Idetartozik a precíziós gazdálkodás, az integrált növényvédelem és az előrejelzés is.

Betegség-előrejelzést és okospermetezés funkciót is tartalmaz a Syngenta új digitális plattformja

2023. január 30. 11:16

Hat helyszínen, több mint ezer gazdálkodónak mutatta be a Syngenta az új generációs növényvédelmi újdonságait, egyre bővülő vetőmag-kínálatát, valamint a legújabb digitális mezőgazdasági fejlesztéseit.