4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növénytermesztés

Miért mostohagyerek a szója Magyarországon, ha már ezerszer bizonyított?

Agrofórum Online

Lehet-e eleget beszélni a szójáról? Magyarországon még mindig mostohagyereknek számít ez az értékes fehérjenövény, amely pedig a tavalyi szezonban is bizonyított.

Hatékonyság 2025 címmel rendezett agrárkonferenciát a Magro.hu február 13-án Debrecenben. A rendezvényen – amelynek az Agrofórum médiapartnere volt – a Karintia Kft. fejlesztési vezetője a szója kínálta lehetőségekről is beszélt előadásában.

„Trendfordulóhoz értünk: ami eddig működött, az mostantól nem feltétlenül fog, és bizonytalan, hogy mi áll előttünk. Ilyen körülmények között az alkalmazkodás a legfontosabb” – emelte ki Kőrösi Tibor.

A vasvári székhelyű, három évtizedes múltra visszatekintő Karintia Kft. a Pannon régióra nemesíti szója- és kalászos vetőmagjait. Nem akárhol, hanem Ausztria szárazabb, arid klímájú területén, 400 mm-es éves csapadékmennyiség mellett, a kifejezetten erre a régióra nemesített genetikák így Magyarország teljes területére adaptálhatók.

Kőrösi Tibor bevezetésként felsorolta azokat a külső hatásokat, amelyekkel a növénytermesztőknek egyszerre kellene megbirkózniuk. A klímaváltozás és a kiszámíthatatlan terményárak például ezek közé tartoznak, ma már nincs olyan, hogy raktárba tesszük a terményt és bizton tudhatjuk, hogy később jó pénzért eladhatjuk.

Az öt éve kirobbant koronavírus-járvány következményei még mindig éreztetik hatásukat, de az emelkedő inputanyagárak, valamint az adminisztrációs terhek növekedése szintén a nehezítő körülmények közé tartoznak. Akárcsak a zöld szervezetek nem feltétlenül szakmai alapú, meg-megújuló támadásai, valamint az orosz-ukrán háború, és annak következményeként az olcsó termények beáramlása az európai piacra.

Ígéretes növények

Ennyi bizonytalanság közepette mégis akadnak ígéretes növények a termesztők számára, a Karintia Kft. fejlesztési vezetője a hajdina, a pohánka, a tönköly, a köles vagy a csicseriborsó mellett leginkább az általuk is forgalmazott szóját sorolta ezek közé.

Amely viszont hiába értékes és sokoldalú, és hiába bizonyított a tavalyi – számos kihívást rejtő – szezonban, továbbra is „mostohagyerek” Magyarországon Kőrösi Tibor szerint. A fehérjenövényt 2024-ben még mindig csupán 110 ezer hektáron vetették a gazdák, a hektáronkénti termésátlag pedig 2,24 tonna lett.

A szakember bizton állítja, hogy stabil kereslet lesz rá a következő években, az állattenyésztés óriási felvevőpiacot jelent a kultúra számára. A számok is beszédesek: hazánkban évente 650 ezer tonna szójadarát használunk fel, miközben a megtermelt mennyiség csupán 240 ezer tonna – igaz, az mind GMO-mentes.

Vagyis bőven akad tér a bővülésre, kontinentális, közösségi viszonylatban pedig még inkább, hiszen az Európai Unió importja irdatlan mennyiséget, 35 millió tonnát tesz ki, van fantázia tehát a szójában. Még úgy is, hogy jól körülrajzolható földrajzi határai vannak a termesztésének: Magyarország klímája jórészt megfelelő a számára, bár a Balatontól északra a korai érésidejű szójákat érdemes vetni, míg a Balatontól délre a kései érésidejűekkel is lehet próbálkozni.

Értékes tulajdonsága a növénynek, hogy 4 tonnás hektáronkénti mennyiségig a teljes nitrogénszükségletét elő tudja állítani, nincs tehát szükség költséges műtrágyázásra. Jobban bírja a kukoricánál a szélsőséges időjárást, a hőtűrése például több fokkal magasabb.

Jelenleg nincs kivédhetetlen, jelentős kártevője sem, ami a vegyszerhasználat terén eredményezhet megtakarítást. Mindent összevetve a szója akár 100-200 ezer forinttal alacsonyabb hektáronkénti ráfordítással termeszthető, mint a kukorica, a nullpontja 2,5 tonnánál van.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

Díjözön a Pioneer® kukoricahibrideknek

2025. február 12. 16:10

A Corteva kiváló nemesítői munkája eredményeképpen hét kukoricahibrid kapott elismerést az AGROmashEXPO kiállításon.

Ambiciózus terv: önellátók lennénk szójából, ötszörös termelésnövelésre volna szükség hozzá

2023. szeptember 6. 11:10

Magyarország szója önellátottsága mindössze 15–20 százalékos, amelyen nagyon fontos lenne változtatni az Agrárminisztérium szerint. Távlati cél az önellátás lehet, ám ehhez még nagyon az út elején járunk.

Mekkora potenciál rejlik a maghüvelyesekben?

2023. június 16. 12:03

A ,,Kelet-Magyarországi ökológiai gazdálkodási rendezvénysorozat” részeként májusban a ,,Fehérjenövény és szálastakarmány tanácskozás és szántóföldi bemutatón” a maghüvelyesek nemesítéséről, a bennük rejlő potenciálról, valamint a hazai és nemzetközi termesztési trendekről hallhattunk.

Minden út a szójához vezet

2023. december 29. 08:10

Bizonyítjuk, hogy megéri szóját termeszteni, és bemutatjuk a SAATEN-UNION portfólióját az igen korai fajtáktól a középérésűekig.

Konkrét megoldások kellenek a fehérjenövény-termesztés megerősítéséhez

2024. június 5. 05:40

A fenntarthatóságnak és a termelékenységnek a fehérjenövény-termesztésben is kéz a kézben kell járni, és nem zárhatják ki egymást.