5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Agrárgazdaság

Lassú áremelkedés várható az értéklánc minden szintjén

Agrofórum Online

Nagyon fontos időket élünk. A klímaváltozás, a piaci viszonyok átalakulása, a szabályozási, támogatási változások, az erőforrásproblémák mellett hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy az élelmiszerek emberi egészségre gyakorolt hatását komolyabban kell vennünk. Túl régóta seperjük a témát a szőnyeg alá. Fel kell készülnünk arra, hogy számon fogják kérni!

Menjünk elébe! Állítsunk elő olyan magas minőségű élelmiszert, amelynek egészségre gyakorolt hatása nem kérdőjelezhető meg!

Ár(v)iszonyok

2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első tíz hónapban még mindig masszív mínuszban volt a mutató (-6,9%). Az élelmiszeripar belföldi árai is emelkednek immár (novemberben 3,5% év/év).

Mindebből a fogyasztók átlagosan 4,9 százalékos drágulást láttak novemberben. Az év végi számokban további lassú áremelkedést várok az értéklánc minden szintjén. Ez azt jelenti, hogy míg az értéklánc elején halmozódnak a veszteségek, addig a végén komoly áremeléseket látunk.

Annyit még érdemes hozzátenni, hogy a mezőgazdasági inputok árcsökkenése – ha nem is jelentősen – de meghaladja az agrárárakét. Szóval, a mögöttünk hagyott 2024-es év is tele volt izgalmakkal, vagy még inkább problémákkal.

Az, hogy az esélyek vagy a veszélyek kerülnek túlsúlyba, az üzemi szinten dől el. Aki nem lép, az kilép. A tétlenség, a várakozás napjainkban igen sokba kerülhet.

Fejlesztési boom várható?

Úgy tűnik, a lépéskényszert mindenki érzi. A múlt év utolsó hónapjait a beruházási pályázatok beadása körüli izgalmak jellemezték. A hihetetlen mértékű fejlesztési igény zavarba ejtő. Nyilván ki voltunk már éhezve a támogatott fejlesztésekre, de hogy ennyire!

A nagy élelmiszeripari és a nagy ÁTK ötszörös, az üvegházak több mint kétszeres „túljegyzése” örvendetes, amennyiben ezekből versenyképes kapacitások tömegei fognak két év múlva termelésbe állni.

Mégis, az elmúlt évtizedek tapasztalatai miatt ott bujkál az emberben a kisördög: a támogatásért vagy a piacért nyúlunk? Ki fog derülni. Mindenesetre, a pályázatok bírálóinak felelőssége és terhelése kiemelkedő. Mi készen állunk, és a beruházások életképességét – szokás szerint – vizsgáljuk, és segítjük ügyfeleink stratégiai döntéseit.

A mezőgazdaság – hangsúlyozottan nemcsak Magyarországon, de nálunk leginkább – lépéskényszerbe került a gazdálkodási körülmények jelentős és tartós megváltozása okán. Aki ezekben az időkben nem változtat megszokott gyakorlatain, az egyre nagyobb bajba kerül.

2024 tapasztalatai jó például szolgálnak arra, mire kell készülnünk ettől kezdve. A pályázati lehetőségek beindították a gazdálkodók fantáziáját. A szántóföldi növénytermesztők, akik a területek nagy részét művelik, bátornak tűnnek az új lábak növesztésében, hiszen a megváltozott klimatikus és piaci viszonyok tartós nyomás alá helyezték nyereségtermelő képességüket.

Nagyon fontos azonban, hogy értékláncok mentén gondolkodjunk. Bizonytalan piaci igényre alapozva könnyen lyukra futhatnak a nagy ötletek.

Még újabb KAP

A Közösségi Agrárpolitikát – hangsúlyozottan szokásos módon – további reformok fogják alakítani. Ehhez a Bizottság – szintén szokásos módon – magasra teszi majd a lécet, annak érdekében, hogy legyen miről tárgyalni, alkudni, engedni.

Az eddig napvilágot látott elemzések ezt készítik elő. Nem véletlen, hogy decemberben gazdák tüntettek Brüsszelben, és én arra számítok, hogy az év elején több tagállamban is lesznek a lengyelhez hasonló gazdatüntetések.

Még egy reformot sem fogadott kitörő öröm. Most sem egyszerűsödni fog a támogatáshoz jutás, és biztos, hogy a fenntarthatósági szempontok további előtérbe kerülésével kell számolnunk.

A KAP önálló költségvetésének megkérdőjelezése, az egyes pillér alapjainak feszegetése érzékeny pontokat érint. Nagy kérdés továbbá, hogy az újraválasztott amerikai elnök milyen befolyással lesz az Európai Unió döntéshozatalára.

Azt javaslom, hogy stratégiai elképzeléseinek kialakítása során az élelmiszer-értékláncban mindenki komolyan számoljon a fogyasztók egészséges életmódot támogató étkezésének piaci lehetőségeivel. Egyre nagyobb hullámokat fognak vetni az élelmiszerekkel összefüggésbe hozott betegségek, és a betegségeket megelőző étkezések elemei.

Fórián Zoltán

Erste Agrár Kompetencia Központ

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum 2025. januári számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gazdálkodási Napló – az ARASZ a megoldás a problémákra!

2025. február 17. 11:10

Gyorsan és stabilan szolgáltatjuk a Nébihtől független webes felületünkön a naplózási szolgáltatást: adatbeküldés néhány gombnyomással!

A vis maior rendelet és hatásai a mezőgazdaságban

2025. február 13. 11:10

Ide tartoznak a természeti csapások, szélsőséges időjárás (pl. aszály, áradás), vagy más, a termelést súlyosan befolyásoló körülmények.

Hogy Magyarország ne utolsó előtti legyen az EU-ban az agrárium termelékenységét illetően

2025. február 5. 13:10

Az előrelépés előfeltétele a megszerzett tudáson alapuló tudatosság, és ebben kapnak most segítséget a gazdálkodók.

A kanadai repce-vetésterület csökkenése a világpiacra is hat

2025. január 31. 11:10

Ha a csökkenő vetésterületet kisebb termésátlagok kísérik, az a feldolgozott termékek fokozott exportja mellett alacsony készletekhez vezet.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Megtorpantak a nemzetközi élelmiszerárak októberben

2023. november 6. 15:10

Minimális – fél százalékos – csökkenéssel zárta az októbert az élelmiszerárakra vonatkozó nemzetközi index, egyedül a tejtermékek drágultak – jelentette az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Ukrajna 25 millió tonna gabonát nem tud elszállítani

2022. május 8. 08:39

Mióta Moszkva február végén elindította az általa "különleges katonai műveletnek" nevezett háborút, Ukrajna kénytelen volt gabonáját vonattal exportálni a nyugati határon vagy kis dunai kikötőiből, nem pedig tengeren.