Növényvédelem

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

Agrofórum Online

Bár hihetetlennek tűnik, nem árt tudni, hogy a nemzetközi növénykereskedelem bizony komoly kockázatokat rejt magában.

Megesik ugyanis, hogy a külföldről származó növényekkel olyan kártevőket hurcolnak be az országba, amely aztán a hazai növényeket vagy hasznos rovarokat fenyegeti. Így például egy húsevő laposféreg komoly károkat okozhat a helyi giliszta-populációknak, a ragadozóknak és a termőföldnek egyaránt.

Rendkívül népszerűek a Dél-Amerikából és Ausztráliából származó különleges küllemű és színű egzotikus növények, például a kaktuszok, az eukaliptuszfélék és a különféle pálmafajták. Az ilyen növények exportja azonban invazív fajok behurcolásával járhat, amelyek nem őshonosak az adott térségben. Példának okáért ilyenek az egzotikus pókok vagy a Japán cserebogár (Popillia japonica), amely a növények gyökereit támadja meg, és addig károsítja, amíg a növény elpusztul.

A legújabb veszélyt ezúttal azonban a húsevő laposféreg (Platyhelminthes) okozza, ami az elmúlt időszakban terjedni kezdett a behurcolt növényekkel és úgy elszaporodott, hogy most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére. Ráadásul teljesen elnyomja és kiszorítja az élőhelyükről az itt élő földigilisztákat.

A felmelegedés segíti a laposféreg terjeszkedését

A laposférgek felnagyítva egy picit mintha a piócákra hasonlítanának, de ha jobban szemügyre vesszük őket, látszik a (nem csak méretbeli) különbség. Ezeket a férgeket a nyálkás testükről, fekete csíkjaikról és a kalapács alakú fejükről lehet felismerni.

A meleget kedvelik, így az időjárás kedvez a terjeszkedésüknek. Németországban 2022-ig csak három fajt regisztráltak, ám ez a szám mára tíz fölé emelkedett.

A legnagyobb gondot az jelenti, hogy ezek a férgek nem növényi hulladékokkal vagy mikroorganizmusokkal táplálkoznak – mint más talajlakó férgek – hanem főként gilisztákkal, csigákkal és ászkarákokkal.

Ez pedig hosszú távon súlyos károkat okoz a talaj termékenységében, és a földigiliszták tömeges kipusztulása súlyos hatással lehet az ökoszisztémára.

Ezek a férgek mindemellett mérgező nyálkát választanak ki a bőrükön, így védve magukat a ragadozók támadásától.

Bernhard Ruthensteiner zoológus szerint ezek a laposférgek nem valószínű, hogy komolyabb problémához vezetnének. Mivel a regisztrált példányok csak kertészetekben fordultak elő, nem pedig mezőgazdasági földeken vagy kiskertekben. Ebből pedig arra következtetett, hogy az elszigetelt esetek nem járnak jövőbeni veszélyhelyzettel.

A tudós azt is elmondta, hogy bár mérgező nyákot termelnek, ezek a férgek az emlősökre vagy a háziállatokra nem jelentenek veszélyt. Ugyanakkor, ha ilyesmit látunk egy növényen és felismerjük, hogy nem egy szokványos fajról van szó, célszerű értesíteni a hatóságokat.

Mit tehetünk a laposféreg ellen?

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ha a közeljövőben egzotikus növényt vásárolunk, érdemes még a boltban alaposan átvizsgálni, hogy ne hurcoljunk az otthonunkba az új növényekkel együtt idegen kártevőket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

A humusz megóvása talajvédelmi gazdálkodással

2018. október 10. 07:43

A humusz a talajok igen termékeny, bonyolult összetételű alkotórésze. Az írás áttekintést nyújt a talajtermékenység hordozójának irodalmáról, a humuszos talajok agronómiai előnyeiről, a humusz talajvédő hatásáról, valamint felhívja a figyelmet a humuszmegőrző gazdálkodás, a talajvédelmi technológia és vetésforgó alkalmazásának fontosságára.

Svájcból hozott no-till technológia a Tisza mellett - a fenntarthatóságért

2021. május 14. 08:12

A no-till rendszerrel is elérhető magas hozam, de a cél nem ez, hanem az optimális termés. Ez az egyik legfontosabb elve a svájci születésű, 2018 óta a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszaföldvár határában gazdálkodó, és az Alföldön a direktvetést, a no-till rendszert bérmunkában is sokfelé alkalmazó Reto Stockernek.

Házikert Videó

Extraerős teknős tridem billenős kocsi érkezett a Fliegltől

2023. november 26. 17:10

Az új TMK 386 teknős tridem billenős kocsi egy robusztus és sokoldalú eszköz. Speciális fejlesztés a nagy mennyiségű siló- és gabona szállítására, és új mércét állít fel a kapacitás és hatékonyság tekintetében.

A takarónövények előnyei

2023. szeptember 12. 17:10

A takarónövények használata egyre népszerűbbé válik a fenntartható mezőgazdaság és a talajminőség javítása iránt érdeklődő gazdák körében. Lássuk, miért!