13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Agrárközélet

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

Agrofórum Online

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Március 12-én az EU Tanácsa szavazhat a lengyel elnökség által kidolgozott kompromisszumos javaslatról, amely meghatározhatja a géntechnológia jövőjét az európai mezőgazdaságban.

Lengyelország szerepe kulcsfontosságú

Lengyelország, amely korábban bizonytalan volt az ügyben, most az NZT-t támogató országok közé állt, növelve az esélyét annak, hogy a szabályozás elfogadásra kerüljön. Jelenleg tizenegy másik tagállam, köztük Franciaország, Spanyolország és Hollandia is támogatja a javaslatot.

A minősített többség eléréséhez azonban még egy ország igennel szavazására van szükség, hogy biztosított legyen a legalább 15 tagállam és az EU lakosságának 65%-ának egyetértése. Ha Belgium nem szavaz igennel, akkor a támogatók aránya 64,1%-on maradhat, ami nem elég a minősített többséghez.

Olaszország, Dánia, Litvánia és Svédország is pozitív jeleket adott, így lehetséges, hogy valamelyikük átbillenti az egyensúlyt a javaslat elfogadása felé. Németország várhatóan tartózkodik, ami a belpolitikai átalakulásokkal magyarázható.

Támogatók és ellenzők

Egyes szakmai szervezetek – például az Innovatív Mezőgazdasági Biotechnológiai Egyesület (IMBE) – a precíziós nemesítésben lehetőséget látnak, és támogatnák az ezzel kapcsolatos EU-s deregulációt. Az IMBE szerint a precíziós nemesítési eljárások olyan megoldásokat kínálnak, amelyek segíthetnek a klímaváltozás és a mezőgazdasági kihívások kezelésében.

Mindeközben az ökológiai gazdálkodók és civil szervezetek továbbra is komoly aggályokat fogalmaznak meg. Az IFOAM Organics Europe nyílt levélben követelte a géntechnológiai szabályozás szigorítását.

Főbb követeléseik közé tartozik a szabadalmi védelem biztosítása a gazdák számára, a kötelező címkézés, valamint a génszerkesztett növények teljes tiltása az ökológiai gazdálkodásban.

Emellett két kritikus pontot is hangsúlyoznak: az ellátási lánc teljes nyomonkövethetőségét, illetve azt, hogy az egyes tagállamok önállóan dönthessenek a géntechnológia engedélyezéséről.

(Forrás: Polen ändert Meinung zur Gentechnik – Kommt jetzt die Einigung? | top agrar)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

Nagy István: a harmadik országoknak is ki kell venniük a részüket a közös erőfeszítésből

2022. június 14. 10:32

Az európai gazdáktól megkövetelt szigorú termelési előírásokat ki kell terjeszteni a harmadik országokból importált mezőgazdasági termékekre.

A Bayer meghozta a döntést: nem kérvényezi az imidakloprid rovarölő hatóanyag megújítását

2020. február 8. 09:38

A Bayer közlése szerint a döntést nem volt könnyű meghozni. A vállalat minden tőle telhetőt megtett azért, hogy bemutassa, a hatóanyagot tartalmazó termékek mekkora jelentőséggel bírnak.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

Gondolatok a növényvédőszer-engedélyezés szerepéről – régen és ma (holnap?)

2019. november 18. 15:25

Általánosan ismert jelenség az élet számos területéről, hogy a túlszabályozás ellehetetleníti a legális gazdasági működést, illetve egyre inkább „szürke” vagy „fekete” színek kezdenek eluralkodni a cél elérésének útját szegélyező díszítésen.