Növényvédelem

A repcefénybogár ellen jövő héten indulhatunk + videó

Agrofórum Online

A repcefénybogarak mennyisége már sokakat bizton aggaszt, ugyanakkor érdemes számlálni a növényenkénti rovarszámot, hogy megállapítsuk: valóban itt van-e a védekezés időpontja.

Verseg határában jár az Agrofórum stábja, Hertelendy Péter növényorvossal. A repcét már kora tavasszal is szemrevételeztük mezei pocok ügyben, azonban a foltokat már szépen benőtte a növényzet – amely azért továbbra is heterogén. A rejtett bimbós és zöldbimbós fenológiai stádiumban járó állomány egyik kora tavaszi ellensége a repcefénybogár. Sokan már bizonyára aggódva figyelik az állományokat, azonban szántóföldi növényvédelmi szakértőnk jó tanácsokkal látja el nézőinket ez ügyben is.

Zöldbimbós állapotban már ott figyel a táplálék után kutató repcefénybogár (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
Zöldbimbós állapotban már ott figyel a táplálék után kutató repcefénybogár (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Repcefénybogár (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
Repcefénybogár (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Egyre több repcefénybogár, de…

A repcefénybogarak (5 faj) egyre nagyobb mennyiségben jelennek meg a táblán. A rovar képes jelentős kért okozni, azonban némileg talán túlértékelt kártevő. Az említett fenológiai fázisban MÉG nem károsít, de amikor virágzik az állomány, akkor feltűnő a jelenlétük – ekkor meg MÁR nem károsít.

Növényvédelmi ajánlások a szakértőtől – részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növénykórtani helyzetkép: visszafogott fertőzési nyomás áprilisban

2025. április 12. 08:10

A mostani szárazabb környezet nyilvánvalóan a növénybetegségeket előidéző kórokozók állapotán és mennyiségén is erőteljesen meglátszik.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

A gubacsokról, 6. rész – zoocecidiumok: rendszertan, gubacsok a levélen, virágon, száron és ágon

2025. április 11. 08:10

A 6. részben a zoocecidiumok okozóinak rendszertani csoportjaival foglalkozunk és a gazdanövényeken előforduló gubacsokra mutatunk példákat.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

A repce-fénybogár elleni védekezés nehézségei és lehetősége

2019. február 25. 04:30

Az őszi káposztarepce, az olajretek, a mustár és a keresztes virágú zöldítés vetésterületének növekedése a repce-fénybogár (Meligethes aeneus) jelentőségének és az általa okozott terméskiesés mértékének növekedését, ugyanakkor az ellene való hatékony védekezés nehézkesebbé válását hozta magával.

Tizennégy hónapos csúcson a kukorica ára

2020. október 28. 06:28

A kukorica árának tartós emelkedését szilárd kereslet támasztja alá, az Egyesült Államok az exportpiac fő szállítója, és ez várhatóan 2021-ig így is marad.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.