Növényvédelem

Újabb kártevők a virágzó repcében

Agrofórum Online

A repce kártevőinek a vegetációs időszak tavaszi-nyári részében is rendkívül hosszú a sora.

A tél végi időszaktól kezdve, amikor is a repce szárát támadó ormányos bogarak (Ceutorhynchus napi, Ceutorhynchus pallidactylus) megjelenése okozott súlyos gondokat (leginkább a több hullámban történő, szélsőséges mértékben elhúzódó rajzás, valamint a védekezést igénylő időszakok egy részében a táblák földi permetezőgéppel való járhatatlan állapota miatt), a fénybogarak (Meligethes spp.) betelepedésén át, egészen a már a termést közvetlenül veszélyeztető kártevőkig (becőormányos, virágbogarak, becőszúnyog) rengeteg faj feni a szájszervét (ha már foga nincs neki) a repce földeken megjelenő hatalmas biomasszára.

Fénybogarak: barát és ellenség

A repce virágzásával a repce fénybogarai (Meligethes spp.) alapvetően elvesztették potenciális kártevői státusukat. Már nem kell erőszakosan, a bimbókat oldalról kirágva, a becő kezdeményt felsértve beférkőzniük a portokokhoz. Ajtó, ablak nyitva, a virágok várják őket, mivel ezek a kis bogarak fontos beporzó szervezetek is!

Látszik is, hogy már táplálkoztak a kinyílt virágokban, hiszen ezekben a napokban tömegesen lehet találni párosodó fénybogarakat a virágzatokban.

Veszélyt már csak akkor jelenthetnek, ha valamilyen ok miatt szélsőséges mennyiségben gyűlnek össze egy adott terület növényein.

Ilyen esetekben, amikor akár 100, vagy több bogár zsúfolódik össze egy növényen, kevés lehet a rendelkezésre álló portokok mennyisége és ekkor a bibén, becőkezdeményen levő pollent is próbálják megenni az éhes bogarak, amely épp úgy sérüléshez és becő elrúgáshoz vezet, mint bimbós állapotban.

Becőormányos: újabb veszély a virágzás után

A virágzás megindulása és előre haladása ugyanakkor lehetővé tette egy újabb kártevő a repce becőormányos (Ceutorhynchus assimilis) számára a szaporodás (és a gazdálkodók számára a kártétel) lehetőségét.

Megjelent a repce becőormányosa

Ez a kicsi, 3-4 mm-es, hamvas színű ormányos bogár ugyanis a repce becőibe helyezi el a petéit, mégpedig becőnként csupán egy darabot. A peterakó nőstény egy speciális feromonnal jelöli meg a becőt, amelybe petét rakott, így kerülve el azt, hogy oda másik nőstény is petét helyezhessen el.

Becőszúnyoggal társulva még súlyosabb a kár

A becőormányos lárvái a fejlődésben levő repce magokkal táplálkoznak és ennek során a becőben levő magokat gyakorlatilag mind elpusztítják.

A lárva minden esetben pici, fehér, hajlott testű kukac, amelynek jól látható sötét fejtokja van. Ha találunk mellette pici, sárgás, fejtok nélküli nyüveket, akkor ott már a repce becőszúnyog (Dasyneura brassicae) is károsít.

Sárga csapdák segítenek az időzítésben

Mivel a repce fénybogarai ebben az időszakban már nem számítanak kártevőnek, a védekezéseket alapvetően a becőormányos imágók mennyisége alapján kell időzíteni.

Szerencsére ez a bogár nagyon jól fogható sárga színcsapdákkal, így ha a virágok szintjében elhelyezett sárga tálakban, vagy ragasztós lapokon 3 naponta 10-nél több becőormányost találunk, úgy ellenük a védekezés szükséges.

Virágbogarak: „elefántok a porcelánboltban”

Az idei évben a szokásosnál jóval korábban települtek be a repceállományokba a különféle virágbogarak. Közülük a bundásbogár (Epicometis hirta), valamint a gyakoribb sokpettyes virágbogár (Oxythrea funesta) szinte közönségesnek tekinthető.

A szokásosnál jóval korábban települtek be a virágbogarak

Ezek a bogarak is alapvetően pollennel táplálkoznak, de részben méretük alapján is olyanok, mint „az elefánt a porcelánboltban”. A portokok elfogyasztása közben nem igazán törődnek a bibe és a becőkezdemények épségével. Ellenük sajnos a repcében engedélyezett inszekticidektől csak mérsékelt hatékonyságot várhatunk el.

Beporzók védelme: nem csak etikai kérdés

Nagyon fontos, hogy ezen kártevők a még meglehetősen sokáig virágzó repce állományokban károsítanak, ahol a különféle beporzó szervezetek is jelen vannak meglehetősen nagy mennyiségben.

A különféle növényvédő szeres kezelések során ezért mindenképpen igyekezzünk ezeket a hasznos szervezeteket megkímélni. Nélkülük, illetve az általuk elvégzett beporzó tevékenység nélkül ugyanis érdemleges termésre egy olyan, rovar porozta növénytől, mint a repce, ne nagyon számítsunk!

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!

Veszélyben a köszméte

2025. április 24. 08:10

Az egres termését idén is veszélyezteti az amerikai lisztharmat – a védekezés szinte csak növényvédő szerrel lehet sikeres.

Új technológia segíti a gabonák hatékony védelmét

2025. április 22. 16:10

Az Inatreq™ hatóanyag megtalálható a Corteva Queen™ gombaölő szerében, amely a kalászosokat károsító legfontosabb gombabetegségek ellen hatékony.

Kártevők az őszi repcetáblákon, I. rész

2023. szeptember 15. 07:10

Szántóföldi növényeink közül az őszi káposztarepce rendelkezik a legtöbb kártevővel, és bőségesen akadnak olyanok közöttük, amelyek az ősz során károsítanak. Nézzük, melyek ezek!

Itt a második hullám, újra kártevők támadják a repceállományokat

2025. január 29. 14:10

A repce szárának, levélnyeleinek belsejében károsító ormányosbogarak imágói már január folyamán érzékelik az időjárás melegebbre fordulását.

Foltok a repce levelén

2025. február 8. 10:10

Nem elég a különböző mezei rágcsálók, így a mezei pocok tömeges jelenléte, valamint a repce-szárormányos és a nagy repceormányos korai betelepedése az állományokba, hanem némi kórtani problémák is jelen vannak a legtöbb állományban.

A mezei pocok még mindig problémát okoz

2025. január 28. 14:40

A mezeipocok-populáció mérete az idei év tavaszán összességében némileg kisebb, mint az elmúlt év első hónapjaiban.