Állattenyésztés

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

Agrárminisztérium

Szlovákiában házisertéseket is érint az afrikai sertéspestis, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Több mint 18 ezer sertést érint a szomszédos kitörés

A szlovákiai házisertés-állományban azonosított afrikai sertéspestises eset miatt egy ottani gazdaságban több mint 18 ezer állatot kell leölni. A hatóságok megfigyelési zónát jelöltek ki, amely minimálisan Magyarország területére is átnyúlik. Szerencsére ezen a részen nem találhatóak sertéstartó telepek, illetve fogékony háziállatok, de a helyzet így is indokolttá teszi a hazai védekezési szint erősítését.

Kiemelten fontos a megelőzés

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a védekezés első számú eszköze továbbra is a megelőzés és a járványvédelmi protokollok szigorú betartása. Magyarországon az afrikai sertéspestis jelenleg kizárólag a vaddisznóállományban van jelen. Ahhoz, hogy a házisertés-állomány továbbra is mentes maradjon, a szakmai szereplők együttműködésére van szükség.

Zárt technológia és higiéniai fegyelem szükséges

A járványvédelem hatékonysága érdekében elengedhetetlen a sertéstelepek zártságának fenntartása, valamint a telepre történő be- és kijutás – legyen szó emberekről vagy járművekről – szigorú ellenőrzése. Alapkövetelmény továbbá a takarmány és az alomanyag szabályszerű tárolása, valamint az állatok kizárólag állati eredetű összetevőt nem tartalmazó takarmányon való tartása.

Elengedhetetlen a sertéstelepek zártságának fenntartása

Veszélyforrás lehet a határon átnyúló forgalom is

A vírus behurcolásának megelőzéséhez elengedhetetlen, hogy a határmenti mozgások során – különösen rokonlátogatásból hazatérők esetén – ne kerüljenek az országba hőkezeletlen, friss sertéshúsból készült termékek. A házisertések etetése állati eredetű élelmiszerhulladékkal továbbra is szigorúan tilos.

Naprakész információ a Nébih felületén

A járvány aktuális állásáról, valamint a védekezést segítő szakmai információkról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hivatalos oldalán, a https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis címen tájékozódhatnak az érintettek.

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

2018. április 26. 13:51

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

Békés megyében is afrikai sertéspestises vaddisznót találtak

2019. december 11. 10:33

A fertőzött állatot a vaddisznó hullák szervezett keresése során találták a helyi vadászok. A járványügyi nyomozás jelenleg folyamatban van.

Illegális élelmiszer-előállítón ütöttek rajta Pest megyében

2022. december 12. 08:19

A helyszínen bejelentés nélkül, jogsértően számos állatfajt tartottak, az állategészségügyi és járványvédelmi követelményeket sem teljesítve.

Akcióterv készült az afrikai sertéspestis felszámolása érdekében

2021. február 17. 12:35

„Minden tagállamot a vaddisznóállomány szabályozásáról szóló nemzeti akcióterv összeállítására kötelezte az EU-s afrikai sertéspestis (ASP) stratégia tavaly áprilisi módosítása. Az akcióterv célja, hogy a világszerte hatalmas kárt okozó betegséget sikerüljön ellenőrzés alatt tartani és mielőbb felszámolni az EU területén.” -adta hírül a Nébih. Az akciótervről, a jelenlegi ASP helyzetről Dr. Bognár Lajos országos főállatorvost kérdeztük.