20℃ 13℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Növénytermesztés

Olajfa a kertben: sikeres gondozás magyar klímán

Agrofórum Online

A változó éghajlatunknak köszönhetően egyre inkább kedvezőbbek a feltételek, de azért még mindig nem olyan egyszerű a gondozás, mint egy spanyol kertben. Összeszedtem, mire érdemes figyelni, hogy az olajfája boldoguljon.

Az éghajlatváltozás egyre kézzelfoghatóbb hatással van a magyar kertészetre. Ez különösen igaz a mediterrán eredetű növényekre, például az olajfára is. A hosszabbodó, melegebb nyarak és enyhébb telek azt eredményezik, hogy egyre több hobbikertész és szakember is bátran próbálkozik olajfa nevelésével Magyarországon.

Azonban fontos megérteni, hogy bár a nyári időszakban már hasonlítunk a mediterrán éghajlatra, a magyar tél még mindig komoly kihívást jelent az olajfák számára. A növekedési időszak Magyarországon rövidebb, mint például Dél-Olaszországban vagy Görögországban, Az olajfa hajtásai lassabban fejlődnek, különösen tavasszal, amikor a hőmérséklet ingadozó. 

Hazai körülmények között az olajfák általában április vége-május eleje között indulnak meg igazán, míg mediterrán éghajlaton már márciusban aktív növekedés figyelhető meg.

Cserép vagy szabadföld: melyik jobb az olajfának?

A magyar klímán az olajfa jellemzően cserépben tartható, hogy a téli fagyok elől védett helyre kerülhessen. Ez viszont megváltoztatja a gyökérfejlődést is. Szűkebb térben sekélyebb gyökérrendszert nevel, ami érzékenyebbé teszi a vízellátásra és a tápanyaghiányra. Éppen ezért fontos, hogy nyáron rendszeresen öntözze. De csak akkor, ha a földje kiszáradt, és havonta egyszer kapjon mediterrán növényeknek való tápoldatot.

Az olajfa szabadföldi nevelése

Az enyhébb telek miatt akár a szabadföldi nevelés is lehetségessé válhat. Azonban ez odafigyelést igényel, különösen, ha -5 °C alatti hőmérsékletet tapasztal. Érdemes tehát olyan helyet keresni a teleltetésre, ahol a hőmérséklet nem csökken 3-5 °C alá, de nem is megy 15 °C fölé, és ahol elegendő fényt kap a növény.

Az enyhébb telek miatt akár a szabadföldi nevelés is lehetségessé válhat
Az enyhébb telek miatt akár a szabadföldi nevelés is lehetségessé válhat

Olajfa teleltetés lépésről lépésre

Mediterrán növény, amely természetes élőhelyén ritkán találkozik faggyal. Bár a klímaváltozás miatt Magyarország egyre enyhébb teleket tapasztal, a szabadföldbe ültetett olajfák még mindig nincsenek biztonságban a fagyoktól, különösen a fiatal példányok.

Már -5 °C alatt visszafagyhatnak az ágak, -10 °C alatt pedig a növény végleg elpusztulhat. Ezért ha valaki mégis szabadföldbe ültette az olajfáját, körültekintő, rétegezett téli védelemre lesz szükség, hogy a fa átvészelje a hideg hónapokat.

Őszi előkészületek a fagyok előtt

Az első és legfontosabb lépés, hogy ősszel, még az első fagyok előtt kezdjük el a védekezést. Az olajfa törzse és gyökérzónája különösen érzékeny. Vastag mulcsréteggel (10-20 cm szalmával, falevéllel vagy kéreggel) kell betakarni a fa tövét, hogy a gyökerek ne fagyjanak át. A gyökér körüli talajt érdemes felhalmozni, vagyis dombot építeni fölé, ami plusz szigetelést ad. 

korona védelmére több réteg védelem javasolt. Először ágainak enyhe összekötése, hogy kompaktabb formát kapjon, majd nem nedvszívó, légáteresztő anyaggal való betekerés – például agrofóliával (agroszövettel), jutaanyaggal vagy légáteresztő télálló textíliával.

Extra védelem: szél, hó és mikroklíma

A betakart növényt körülvehetjük egy könnyű kerettel is (pl. nádszövet vagy lécezett fal), hogy védjük a hideg szelek és a hó súlya ellen. Szabadföldi ültetés esetén eleve olyan védett, napos helyet válasszunk, ahol a növény déli fal mellett, szélárnyékban nőhet – például épület, kerítés vagy támfal mellett. A hőt visszaverő falak és a mikroklíma sokat javíthatnak a fagytűrésen. 

Tavaszi bontás: csak fokozatosan

Fontos továbbá, hogy tavasszal a takarást csak fokozatosan távolítsuk el, különösen, ha már enyhébb napok után újra visszatér egy hidegfront! A túl korai kicsomagolás a friss hajtások elfagyását okozhatja.

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szójabab a vetésforgóban

2025. május 27. 13:10

A vetésforgó a termelési kapacitások felhasználásának jól kiszámított tervszerű rendszere az erőforrások legjobb kihasználása érdekében.

Őszi káposztarepce fajták kísérleteinek beltartalmi eredményei

2025. május 26. 13:10

Az őszi káposztarepce fajtaösszehasonlító kísérletekben elengedhetetlen valamennyi beltartalmi tulajdonság meghatározása.

Édesburgonya-sztori Kocsordról – liszttel, szívvel

2025. május 24. 08:10

Egy kocsordi házaspár színes édesburgonyái és lisztjei hódítanak – a fenntartható gazdálkodás szívvel, kézzel és tudással történik.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Klímaváltozás: már mangót és avokádót is termelnek az olaszok

2019. január 20. 14:34

Szicília ma ideális hely az egzotikus növények és állatok számára. Catania megyében például 2013-ben alapítottak egy tevenészetet, ahol tevetejet termelnek. A mangó és avokádó pedig egyaránt keresett Belgiumban és Németországban.

Milyen ápolást igényel a konténeres olajfa?

2022. augusztus 26. 04:36

Kaptam egy konténeres olajfát, nekem nagyon fontos ez a növény az ajándékozó személye miatt, ezért jól szeretném gondozni, hogy sokáig örömünkre szolgáljon. Milyen ápolást igényel a fa, kiültethetem-e?

Miért hullajtja a leveleit a kertből behozott olívafa?

2023. december 9. 04:39

A napokban behoztam a nappaliba az olívafámat, hamarosan elkezdte tömegesen hullatni a leveleit! Mi lehet a gond?