24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelem

A vadgesztenyelevél-aknázómoly elleni védekezés + videó

Agrofórum Online

A vadgesztenyelevél-aknázómoly a közterületi növényvédelem egyik legjelentősebb kihívása napjainkban. A varsás szexferomoncsapda már hónapok óta fogja a kártevő hím egyedeit, és a védekezés lehetőségei tekintetében is választhatunk - jópár opció létezik. Videónkban Zsigó György növényorvossal járjuk körbe a témát: hatóanyagok, rajzásmegfigyelés, védekezési megoldások következnek.

A vadgesztenyelevél-aknázómoly már rég óta megtalálható hazánkban, de sajnos a kártevőt, parazitája nem követte Magyarországra. Ennek híján még mindig csak a kémiai növényvédelmi lehetőségek állnak rendelkezésre a populáció gyérítésére, a kártétel megfékezésére. Ezek pedig vagy a permetezés, vagy az injektálás.

Mikor végezzük el a permetezést?

A permetezés időpontjának megválasztásában nagy segítségünkre lehet a szexferomonos csalogató anyaggal ellátott csapda kihelyezése, és a fogási adatok megfigyelése. Ez a – esetünkben varsás – csapda a szűz molylepke illatanyagával erőteljes vonzerőt gyakorol az eltökélt, de a keresés végén hoppon maradó, fogságba eső hím egyedekre.

Az országos megfigyelőhálózat segítségével a növényvédelmi szakértők, köztük riportalanyunk, Zsigó György is részt vesz a rajzásmegfigyelésben. Ennek segítségével a vadgesztenyelevél-aknázómoly rajzáscsúcsa, illetve a szerkijuttatás időpontja is könnyebben meghatározható…

Részletekért kattints a videóra!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatai október második hetében

2023. október 15. 16:10

Az alábbi táblázatban találják a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatait, melyeket az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáival felvételeztek.

Mivel védekezhetünk a vadgesztenyelevél-aknázómoly ellen?

2024. december 17. 04:36

Szeretném megtudni, hogy milyen rovarölő szerrel végzik a vadgesztenye-aknázómoly elleni védekezést? Gondolok itt a permetezésre és az injektálásra is.

Miért hullik le már nyáron a vadgesztenye lombja?

2019. április 23. 12:48

J. István kérdése: Házunkkal szemben van egy szép vadgesztenyefa. Minden évben már nyáron lehullik a lombja. Mi lehet a baja?

Vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatai

2023. szeptember 28. 15:10

Az alábbi táblázatban találják a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatait, melyeket az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáival felvételeztek. Az adatok a közterületi növényvédelem területén tevékenykedő szakemberek számára nyújthatnak hasznos információkat.