A vadgesztenyelevél-aknázómoly a közterületi növényvédelem egyik legjelentősebb kihívása napjainkban. A varsás szexferomoncsapda már hónapok óta fogja a kártevő hím egyedeit, és a védekezés lehetőségei tekintetében is választhatunk - jópár opció létezik. Videónkban Zsigó György növényorvossal járjuk körbe a témát: hatóanyagok, rajzásmegfigyelés, védekezési megoldások következnek.
A vadgesztenyelevél-aknázómoly már rég óta megtalálható hazánkban, de sajnos a kártevőt, parazitája nem követte Magyarországra. Ennek híján még mindig csak a kémiai növényvédelmi lehetőségek állnak rendelkezésre a populáció gyérítésére, a kártétel megfékezésére. Ezek pedig vagy a permetezés, vagy az injektálás.
Mikor végezzük el a permetezést?
A permetezés időpontjának megválasztásában nagy segítségünkre lehet a szexferomonos csalogató anyaggal ellátott csapda kihelyezése, és a fogási adatok megfigyelése. Ez a – esetünkben varsás – csapda a szűz molylepke illatanyagával erőteljes vonzerőt gyakorol az eltökélt, de a keresés végén hoppon maradó, fogságba eső hím egyedekre.
Az országos megfigyelőhálózat segítségével a növényvédelmi szakértők, köztük riportalanyunk, Zsigó György is részt vesz a rajzásmegfigyelésben. Ennek segítségével a vadgesztenyelevél-aknázómoly rajzáscsúcsa, illetve a szerkijuttatás időpontja is könnyebben meghatározható…
Részletekért kattints a videóra!