A madarak számára az üvegfelületek gyakran láthatatlan akadályok. A tükröződő ablakokat sokszor nyílt térnek vagy fa lombkoronájának érzékelik. A tavaszi és őszi vonulás idején, valamint a hajnali vagy alkonyati órákban különösen gyakoriak ezek az ütközések.
Ha madarat találunk az ablak alatt, fontos először felmérni az állapotát. Ha eszméletlen, de nem vérzik, valószínűleg agyrázkódást szenvedett. Helyezzük egy jól szellőző, sötétített kartondobozba, és tartsuk nyugodt helyen egy órán át. Ha ez idő alatt magához tér és élénk, elengedhetjük. Ha vérzés, törés vagy bénulás gyanúja áll fenn, forduljunk mielőbb madármentőkhöz vagy állatorvoshoz.
És ha berepül a lakásba?
Zárjuk be a többi ajtót, kapcsoljuk le a világítást, és nyissuk ki az ablakokat vagy ajtót, amerre távozhat. Ne próbáljuk meg kézzel elkapni, mert ezzel csak fokozzuk a stresszt. Ha a madár nem talál ki, próbáljuk egy függönnyel vagy kartonnal a kijárat felé terelni. Ha teljesen legyengült vagy sérült, óvatosan, puha kendővel fogjuk meg, és tegyük kartondobozba.

Hogyan előzhetjük meg az ablaknak repülést?
Az üvegfelületeken használt matricák, árnyékolók, ragasztott minták vagy rovarhálók segíthetnek láthatóbbá tenni az akadályt. A belső fények lekapcsolása és a növények elmozdítása az ablak mellől szintén csökkentheti a vonzó hatást. Ha nagyobb üvegfelületű nyílászáróval rendelkezünk, érdemes speciális madárvédő fóliákat beszerezni.
Segítség és további információ
Ha nem vagyunk biztosak benne, mi a teendő, vagy a madár nem tér magához, kérjünk tanácsot madárvédelmi szervezettől. Magyarországon több civil egyesület és állatkert is foglalkozik sérült madarak mentésével, és telefonos segítséget is tudnak nyújtani.
Képek: Pixabay