30℃ 19℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Környezetvédelem

A nanoműanyagok elárasztják az Atlanti-óceánt

Agrofórum Online

Egy új tanulmány szerint az Atlanti-óceán teljes vízoszlopában – a felszíntől a tengerfenékig – kimutathatók nanoméretű műanyagrészecskék. A kutatók 12 helyszínen, három mélységi szinten gyűjtöttek vízmintákat a tudományos RV Pelagia kutatóhajóval 2020-ban.

A legmagasabb koncentrációt a felszíni rétegekben mérték, átlagosan 18 mg/m³ értékkel, míg az alsó rétegekben 5,5 mg/m³ körül alakult a koncentráció.

27 millió tonna apró műanyag csak az Atlanti-óceánban

A tanulmány alapján az Atlanti-óceán északi részén (8°–55° északi szélesség között) a felszíni vízrétegekben összesen mintegy 27 millió tonna nanoműanyag található. Ez az érték megközelíti, vagy akár meghaladhatja a makro- és mikroműanyagok becsült tömegét az óceánokban.

Hogyan kerülnek oda ezek a részecskék?

A nanoműanyagok jellemzően nagyobb műanyagok aprózódásából származnak. A napsugárzás, a hullámzás, a vízmozgás és a levegőből származó szennyezés mind hozzájárulnak a részecskék óceánba jutásához. A part menti területeken magasabb a koncentráció, de az észak-atlanti örvényzónákban is jelentős mennyiséget találtak.

Láthatatlan, mégis veszélyes

A kutatás azt is kimutatta, hogy a nanoműanyagok tömege már meghaladja a korábban domináns makro- és mikroműanyagokat. Ráadásul ezek a részecskék képesek áthatolni a sejtfalakon, bejutni az élő szervezetekbe, felhalmozódni, és potenciálisan toxikus hatásokat okozhatnak. Emberi szövetekben – például a véráramban és agyban – is kimutatták már jelenlétüket.

Kutatási irányok és megoldások

A kutatók szerint sürgős szükség van pontosabb mintavételi módszerekre, új laboratóriumi technológiákra és globális mérési hálózatokra. A hangsúlyt a megelőzésre kell helyezni, mivel az apró részecskék eltávolítása a vízből szinte lehetetlen. A jövőbeni kutatások célja a szennyezés forrásainak azonosítása, a műanyagok viselkedésének megértése különféle környezeti viszonyok között, valamint a potenciális egészségügyi kockázatok feltárása.

(Forrás: Nanoplastics make up most of the plastic pollutants in the North Atlantic Ocean)

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Túl bürokratikus az EU új természet-helyreállítási rendelete

2025. június 21. 16:10

Az EU új, természet-helyreállítási rendelet erős adminisztratív terheket ró a gazdálkodókra – túlterheli a vidéki közösségeket.

Furcsa teknős bukkant fel a holtágban – ne engedje vissza a vízbe!

2025. június 21. 13:10

Egyre több idegenhonos teknősfaj jelenik meg Magyarország természetes vizeiben. Most a mississippi tarajosteknős bukkant fel a Holt-Tiszában.

A szabóméh szerepe a természetben: nem támad, csak beporoz

2025. június 14. 14:10

A szabóméh (Megachile sp.) ártalmatlan rovar: csendes beporzó, aki szó szerint „levélből varrja” a fészkét.

Újabb források az agrárium fenntarthatóságának növelésére

2025. június 12. 14:10

Több mint egymilliárd forintos támogatást kap az ÖMKi a fenntartható mezőgazdaságért folytatott kutatásainak folytatására.

Növényekből is lehet műanyag

2021. október 26. 07:36

Tisztán kőolajszármazék-alapú erőforrások mellett növények felhasználásával részben helyettesíthetők a műanyagok, ami nagyban hozzájárulhat a fenntartható fejlődéshez. Ezt a területet kutatja dr. Lendvai László, a győri Széchenyi István Egyetem adjunktusa, aki elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János-ösztöndíját.

Óvatosan a műanyag vágódeszkákkal

2023. augusztus 6. 10:10

A kutatók önkéntesek bevonásával vizsgálták azt, hogy a hétköznapi használat során milyen mértékű mikroműanyag-szennyezés keletkezik ezekben az esetekben.

Milyen anyagból készüljön az időjárásálló magaságyás és virágláda?

2023. április 8. 13:38

Akár magaságyásra, akár nagyobb virágdézsákra, ládákra gondolunk, mindig az a kérdés, hogy a fenntarthatósági oldalról hogyan fogjuk meg a dolgot a kialakításuk, készítésük során. Nézzük a lehetőségeket!

Baj van a bambusszal, káros lehet, ha ilyen poharat, tányért használunk

2023. október 26. 17:10

Egy bambuszpohár miből is lehetne másból, mint bambuszból. Ezt gondoljuk, ugye? Pedig ezek a színes, praktikus és környezetbarát eszközök melamin felhasználásával készülnek. Ez pedig számos kérdést vet fel, legelsőként azt, hogy biztonságos-e a használatuk, vagy sem?