Az aszályt felváltó múlt heti esőzések és a mérséklődő meleg egyértelműen a szántóföldi kultúrák javára vált. Leszámítva természetesen az őszi búzát, melynek betakarítása az esős napok miatt átmenetileg szünetelt, sajnos garantálva ezzel a minőségromlást.
Nem volt eseménytelen az alföldi területek időjárása sem, mert a viharral, zivatarokkal érkezett csapadék ugyan sok esetben életmentő volt, egyes területeken azonban a vihar következtében kialakult megdőlés, szártörés (kukorica, napraforgó) rontott a helyzeten.
Gyors gyomosodás a betakarítás után
Az esőket követően, amint rá lehetett menni a földekre, megkezdték a tarlóhántásokat. Legtöbbször erre rövid időn belül szükség is volt, mert a gabonafélék, repce alsó állományszintjén szinte alattomosan fejlődtek a gyomnövények, különösen a parlagfű. A hatóságok szakemberei a napokban megkezdték a parlagfüves területek felderítését, mely nemcsak az „aktív” kultúrákat érinti, hanem a betakarítás utáni területeket is.
A parlagfű fejlődése szinte mindenütt intenzív, a nem ritkán 90-100 cm magas növényekből ~30–40% a virágbimbós növények aránya. A hatósági intézkedések a száras-leveles állapotú parlagfű fertőzöttség felszámolására is irányulnak, ezért a mielőbbi védekezés szükséges tarlón, tábla széleken, állományban.
Kukoricában kártevőinvázió és molyprobléma
A címerhányás–virágzás állapotú kukoricaállományok továbbra is nagyon heterogének, ezzel egyidejűleg a károsítóhelyzet is. A gyapottok bagolylepke rajzása változó, míg egyes területeken 70-90 db imágó/csapda/3 nap fogás tapasztalható (pl. Komárom-Esztergom vármegye), addig másutt csupán észlelési szintű a kártevő jelenléte. Az alföldi területeken a hibrid előállítás során kell figyelemmel lenni, nagyobb egyedszámok többek közt ott kerültek befogásra.

A kukoricamoly rajzása továbbra is alig tapasztalható, általában észlelési szintű a fénycsapdákban. A lárvafertőzöttség ezzel szemben emelkedett, a fertőzési gyakoriság termesztési régión, táblán belül is változó, 10-25% közötti. A fertőzött tövekben ~90%-ban idős lárvák találhatók és megfigyelhető a bábozódás is, tehát a második nemzedék rajzása rövidesen várható! A molykártevők helyi szintű rajzását most nagyon fontos nyomon követni, mert a védekezés optimális ideje területenként eltérhet!
Kukoricabogár: nővirágzat-védelemre készülhetünk
Az amerikai kukoricabogár rajzása erősödött, bár táblán belül is gócszerűen tapasztalhatóak kisebb-nagyobb egyedszámok (3-20 db imágó/növény). A hímek mellett már a nőstények is megjelentek, a nővirágzat kártétele egyelőre alacsony szintű, általánosan még nem jellemző, de a fertőzöttebb területeken várható!

Napraforgó: levélbetegségek és szklerotínia
Napraforgóban alsó leveleken megjelentek a diaportés betegség levéltünetei. Emellett az alternáriás betegség és szeptóriás levélfoltosság fertőzöttség is növekedett kismértékben, de feljebb nem terjedtek a betegségek. A szárak és a tányérok egyelőre egészségesek. A csapadékos, párás időjárás kedvez a szklerotíniás betegség fertőzéséhez, tünetmegjelenéséhez. A fertőzött növények szórványosan láthatók táblán belül, de a fertőzésveszély a napokban emelkedő szintű lesz, ezért ahol nem tették, a gombaölőszeres kezelések még elvégezhetők!
Szója: egyelőre kedvező a növényegészségügyi helyzet
A szójaállományokban egyelőre kedvező a növényegészségügyi helyzet, az eső itt is jól jött, csupán a korábbi aszályos időszakból visszamaradó sárgulások, felszáradások láthatók. A takácsatkák felszaporodása lassult, a legtöbb állományban előfordulnak, de jelenleg kártételi küszöbszint alatt. A felmelegedéssel viszont célszerű az állományokat rendszeresen ellenőrizni. Alacsony szinten, de megjelentek a szeptóriás levélfoltosság tünetei, a jelenlegi párás, mérsékelten meleg, meleg időjárás kedvez a későbbiekben az újabb fertőzéshez.
Burgonya: erősödő alternáriás fertőzés
Burgonyában a burgonyavész terjedése lassú. A kezeletlen (vagy nem megfelelő időben kezelt) táblákon több fertőzési ciklus is elindult a múlt héten, melynek következtében a tünetek mostanra jelennek meg. Az alternáriás levélfoltosság fellépése ezzel szemben erősödött, gyakori a közepes-erős mértékű károsítás is! Az előrejelzett időjárás alapján a betegségek további fertőzése várható!

Sáskák támadása az Alföldön
Az aszályosabb alföldi területeken a különböző sáska-fajok (főleg olasz és marokkói sáska) felszaporodása és kártétele jelentkezett az idei évben (Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék). A tartósan csapadékmentes időjárás következtében a természetes, főként ruderális élőhelyek vegetációja nagymértékben kiszáradt, amely a fajok táplálékszerző viselkedésének fokozódásához vezetett.
A sáskák így nagyobb tömegben húzódtak be a még zöld növényzettel rendelkező területekre, különösen az öntözött kultúrákba. A kártevő jelentős kártételt okozott több zöldségféle állományában – elsősorban paprika, tökfélék, valamint gyökérzöldségek esetében –, kalászos kultúrákban, kukorica-, lucernaállományokban. Egyes területeken tarrágás is megfigyelhető volt. A sáskák okozta károk mérséklése érdekében négy rovarölő készítmény szükséghelyzeti engedéllyel történő felhasználását hagyta jóvá az illetékes hatóság.
Tüh Annamária
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
Az előrejelzés a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Zala vármegyei Növényorvosi Kamarák szakembereinek megfigyelései alapján készült.
A képek a szerző felvételei.