Állattenyésztés

Virtuális disznó – valódi tor

Agrofórum Online

Bárki felnevelheti saját malacát Cégénydányádon anélkül, hogy elmozdulna a foteljéből a Legyen Malacod! program keretében.

A virtuális disznóhízlalás célja, hogy elősegítse a minőségi magyar hústermelést, munkát adjon a szatmári település lakóinak, és egymáshoz közelebb hozza a városi és a vidéki embereket.

A magyar vidék hagyományos állattartásának népszerűsítését tűzte ki célul a 2017 augusztusában alakult Szatmár Farm Szociális, Mezőgazdasági és Értékesítő Szövetkezet. A Sirha Budapest 2018 szakkiállításon bemutatott Legyen malacod! programban bárki felnevelheti saját malacát anélkül, hogy ki kellene szállnia a foteljéből. A szövetkezet sertésbértartást vállal: a programhoz csatlakozók tetszőleges számú malacot vásárolhatnak és hizlaltathatnak fix költségért. A szövetkezet vállalja az állatok ellátását, felnevelését. A malac fejlődését mindenki online – webkamerán – követheti, és többek között meghatározhatja azt is, mikor engedjék ki szaladgálni az állatot.

A megbízható, minőségi magyar sertéshús hiánya fontos tényező volt a kezdeményezés elindításában – hangsúlyozta Szabó Zsolt, az egyik ötletgazda. Szerinte ugyanis

jelentős kereslet van azon termékek iránt, ahol a fogyasztó biztos lehet abban, miként kezelték a húst, hogyan tartották az állatot. Ez a kezdeményezés bárki számára elhozza a saját tartású malac húsának élvezetét, miközben egy hátrányos helyzetű térségben segít munkát adni az embereknek.

A felhízlalt állatokat helyben, vendégházakban fel lehet dolgozni, ehhez a szövetkezet hozzáértő segítséget is ad. Ez a falu turizmusát erősíti, további fejlődési lökést adva a térségnek.

Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint a kezdeményezés közelebb hozza egymáshoz a városi és a vidéki embereket, miközben ápolja a magyar hagyományokat. A disznóvágás és a disznótor a kultúránk része, a közösséget építő ünnep – mondta az államtitkár. Megjegyezte, hogy a virtuális hízlalás és a valódi disznóvágás kombinációja jó példa arra, miként lehet a modern technológiát egyszerűen a magyar vidék és a hazai állattenyésztés megújításának szolgálatába állítani.

A MAGYAR TERMÉK Nonprofit Kft. fontosnak tart minden olyan kezdeményezést, amivel bővíteni lehet a hazai állattenyésztést, hiszen ezzel új munkahelyek jöhetnek létre, és az itt működő húsipari cégek is több magyar alapanyaghoz juthatnak – indokolta Benedek Eszter, a Magyar Termék védjegyrendszert működtető társaság ügyvezetője, miért csatlakoztak az elsők között a Legyen malacod! programhoz. Szerinte a sertéstenyésztés ösztönzése éppen ott adhat munkát, ahol erre a legnagyobb szükség van, ráadásul ennek eredményeként növekedhet a magyar eredetű élelmiszerek kínálata, a ma sokszor kényszerűségből húst importáló feldolgozó cégek is növelni tudják termékeikben a magyar alapanyagok arányát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Romániában tovább terjed az afrikai sertéspestis

2018. december 2. 13:30

Mivel a 10 kilométeres megfigyelési körzet érinti Hajdú-Bihar megye egyes területeit, ezért a magyar hatóság Nagykereki és Kismarja települések külterületének korlátozó intézkedéseket rendelt el.

Sok az üres istálló Németországban

2021. szeptember 30. 06:47

A baromfiválságot követi a sertéspestis, egyik következmény, hogy sok gazda üresen hagyja az istállókat.

Kacsatetemekkel etették a sertéseket, lecsapott a Nébih - Képek a telepről

2018. december 4. 08:27

A telepen nevelt sertések jelöletlenek voltak, eredetük és állategészségügyi állapotuk egyaránt ismeretlen.

Magyar fejlesztés segíthet a sertés PRRS betegség leküzdésében

2024. március 15. 12:10

A kutatók által kifejlesztett szekvenálási protokoll lehetővé teszi a betegség jobb megértését, ezáltal hatékonyabbá válhat az ellenőrzése, illetve megelőzése.