Ház, táj

Növényvédőszer-gyorstalpaló (II. rész)

Agrofórum Online

A növényeink védelme érdekében igen fontos feladatunk, hogy körültekintően válasszuk ki az adott problémára legjobban megfelelő növényvédő szert.

Ennek a rövid összefoglalónak és az előzményének – a cikk első részének – célja, hogy a növényvédőszer-készítményeken feltüntetett legfontosabb adatok értelmezése könnyebbé váljon, és megalapozottabb döntést tudjunk hozni a készítmény kiválasztásakor.

A cikk második részében szereplő, ismertetésre kerülő tulajdonságok:

  • Veszélyesség
  • Humán egészségügyi hatás
  • Forgalmi kategóriák
  • Munkaegészségügyi várakozási idő
  • Élelmezés-egészségügyi várakozási idő

A hatóanyagra vonatkozó adatok a veszélyesség, humán egészségügyi hatás, magára a készítményre vonatkoznak a forgalmi kategóriák, valamint a növényvédő szerek kijuttatási technológiájához tartozó fontos adatok a munkaegészségügyi várakozási idő és az élelmezés-egészségügyi várakozási idő.

Veszélyesség

A veszélyességi kategóriákon belül vannak meghatározva a hatóanyagok mérgező hatásai, illetve toxikológiai tulajdonságai

Jelölés Besorolás Jelentés
T+ Nagyon mérgező Belégzésük, lenyelésük vagy bőrön át történő felszívódásuk esetén kis mennyiségben okoznak halált, illetve heveny vagy idült egészségkárosodást.
T Mérgező Belégzésük, lenyelésük vagy bőrön át történő felszívódásuk esetén halált, illetve heveny vagy idült egészségkárosodást okoznak.
Xn Ártalmas Élő szövetek elhalását okozzák érintkezés útján.

Irritáló vagy izgató, nem maróanyagok.

Bőrrel, szemmel vagy nyálkahártyával való érintkezés után gyulladás alakul ki

Xi Irritatív Ismételt belégzésüket, bőrön vagy nyálkahártyán történő ismételt felszívódásukat követően túlérzékenységet okoznak.

Megjelenhet gyulladásos vagy fulladásos reakcióban, vagy a keringési rendszer összeomlásának formájában.

Humán egészségügyi hatás

A növényvédőszer-hatóanyagok humán egészségügyi hatásai az emberi szervezetre gyakorolt hatásokat és az azokhoz kapcsolt értékeket mutatják meg.

A hatásokat egyszerűsítve két betűvel jelölik:

RK Rákkeltő
MT Mutagén
HH Hormonhatású
SZ/F Szaporodási/fejlődési rendellenességeket okozó
AChE Acetilkolin-észteráz gátló
NT Neurotoxikus
LI Légzőszerv irritáló
BI Bőrirritáló
SZI Szemirritáló

A társított értékek a következők lehetnek:

Igen Előfordul, bizonyított
Nem Nem fordul elő
Lehet Előfordulhat, nem bizonyított
N.a. Nincs adat

Forgalmi kategóriák

  • I. forgalmi kategória
    • szakirányú egyetemi végzettség révén kiváltható FEHÉR KÖNYV szükséges a megvásárláshoz és felhasználáshoz
    • hozzáférés csak szaktanácsadó által kiállított növényvédelmi vény révén
    • kijuttatásához minimum ZÖLD KÖNYV szükséges
    • közterületen, lakott területrészen, üdülőterületen, házi kertben, közösségi célt szolgáló területen tilos a felhazsnálása
  • II. forgalmi kategória
    • más néven: feltételes forgalmú szerek
    • a megvásárláshoz és felhasználáshoz ZÖLD KÖNYV szükséges (OKJ-s végzettséggel vagy 80 órása tanfolyammal szerezhető meg)
    • csak saját célra, illetve közvetlen hozzátartozó számára, vagy alkalmazásban szakirányító felügyelete mellett használható fel
    • szolgáltatást másnak nem végezhet a vevő/felhasználó
    • árusítás esetén csak elzártan tárolhatók a boltban
    • vásárlásukról nyilvántartást kell vezetnie az eladónak
  • III. forgalmi kategória
    • más néven: szabad forgalmazású szerek
    • 18 életévét betöltött személyek szabadon vásárolhatják és felhasználhatják.
    • beszerzésük és használatuk nincs külön engedélyhez kötve.

Munkaegészségügyi-várakozási idő (m.v.i)

Az a napokban megadott időtartam, amelyen belül a kezelt területre csak az előírt védőfelszerelésben lehet belépni, illetve amelynek letelte után a kezelt területen védőfelszerelés nélkül lehet tartózkodni vagy munkát végezni. Nullanapos készítmények esetén a kezelt területre a kezelést követő napon érdemes folytatni bármilyen tevékenységet.

Élelmezés-egészségügyi várakozási idő (é.v.i.)

Az a napokban kifejezett időtartam, amelynek az utolsó növényvédelmi kezelés és a betakarítás között el kell telnie. Egy készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási ideje különböző növénykultúrákban eltérő lehet! A dózist megadhatják l/ha, g/ha, kg/ha vagy %-os formában

Adalékanyag és segédanyag – mi a különbség?

Az adalékanyagokat a növényvédő szerek előállítása során használják. Alkalmazásukkal befolyásolhatók a növényvédő szerek fizikai tulajdonságai. A segédanyagok növényvédő szerek kijuttatását (cseppnehezítő, nedvesítőszer), illetve hatékonyságát (tapadásfokozó, feszültségcsökkentő) befolyásoló anyagok. Ez utóbbi készítményeket jellemzően a már feltöltött permetlétartályba kell bekeverni a habzás elkerülése végett. A kezelések paramétereit (pl.: maximális kezelések száma, a kezelések között betartandó várakozási idő, az élelmezésegészségügyi-várakozási idő) nem a segédanyag, hanem a növényvédő szer előírásai szerint kell betartani.

Az engedélyezett, lejárt hatályú és visszavont növényvédő szerek jegyzéke a NÉBIH honlapján található, valamint minden évben megvásárolhatók a Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok c. kiadvány, melyben tájékozódhatunk a kereskedelmi forgalomban lévő készítményekről és hatóanyagokról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Mesterséges intelligenciával a fenntartható növényvédelmi megoldásokért

2021. február 6. 08:38

A Syngenta innovatív szemléletű vállalat. Rengeteg briliáns tudóssal közösen azon dolgoznak, hogy a mesterséges intelligenciát a mezőgazdaság szolgálatába állítsák.

Milyen növényvédő szerrel védekezhetünk eredményesen földibolha ellen?

2022. augusztus 3. 04:36

Földibolha elleni védekezésünk fejes káposztánál idén sikertelen volt. Tudnának ajánlani megfelelő növényvédő szert ellenük?

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Hányféle készítményt lehet egyszerre egy permetlébe belekeverni?

2024. június 11. 04:36

Permetezni szeretnék kiskertemben, gombás betegségek és kártevők ellen egyaránt. Hányféle készítményt lehet egyszerre egy permetlébe belekeverni?