21℃ 15℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Növényvédelem

Növényvédőszer-változások: érdemes követni!

Agrofórum Online

Agrofórum Kiskert, de most a növényorvos házából. Videónk a Magyar Növényvédelmi Társaság által frissen, díszoklevéllel jutalmazott Zsigó György növényorvos ötletétől vezérelve készült a növényvédőszer-változások követésének fontosságáról. A kitüntetés a magyar növényvédelem érdekében végzett több évtizedes kimagasló munkásságáért járt. Ezzel a videónkkal reméljük, hogy tovább mélyíthetjük a kertbarátok növényvédelmi ismereteit.

A növényvédőszer-változások, -kivonások folyamatosan zajlanak, de mégis vastagabbak lettek a 2025-ös Növényvédő szerek és Termésnövelő anyagok című kiadványok. A könyvek szerkezete régóta ugyanolyan. A könyvet 1955-ben is kiadták, már szinte történelem, de a DDT és arzén hatóanyagok is szerepelnek az engedélyezett szerek között ezekben a régi kiadványokban. És a higany is szerepel természetesen.

A kiadványok tartalmáról

A kiadvány első néhány oldalán a szerzők tisztázzák az olyan alapfogalmakat, mint a méhveszélyesség. A következő fejezet az összes, hazánkban engedélyezett növényvédő szert tartalmazza ABC-sorrendben.

A táblázatos forma segít a könnyebb eligazodásban, tisztázza a készítmény alaptulajdonságait. A dózisok, és azok a kultúrák is szembe jönnek, amelyek esetében felhasználható az adott növényvédő szer. Kihagyhatatlan pont a védőfelszerelés, és védőeszközök használata is, melyre a könyv szintén kitér (a védőeszközökkel kapcsolatos 1. videónkat megtekintheti itt, másodikat pedig ezen a linken).

A szernevekben bekövetkező változások

Nem egyszerű mutatvány figyelemmel követni a szernevekben bekövetkező változásokat sem. A hatóanyagokhoz tartozó szerjegyzék segíthet figyelemmel kísérni a kapható készítményeket. Ha például a jól ismert Mospilant szeretnénk megvásárolni, de ezt a szert már nem kapjuk, akkor a hatóanyaga alapján könnyedén rákereshetünk a kapható szerek listájára a második fejezetben.

Természetesen az egyes növények, és azok betegségei szempontjából is iránymutatást kaphatunk a szerjegyzékben.

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Növényvédő szerek: kisebb forgalom, emelkedő árak

2018. március 2. 14:48

Emelkedtek a növényvédő szerek értékesítési árai januárban, pedig folyamatosan csökken a kereslet.

Az ukrán gabonák növényvédőszer-maradványai a lisztekbe is átkerültek?

2023. szeptember 8. 09:40

Mivel nemrégiben peszticideket találtak ukrán gabonaszállítmányokban, ezért most a legnépszerűbb boltokban kapható búza finomlisztek növényvédőszer-maradvány tartalmát vizsgálták meg Csehországban és Szlovákiában.

Mit tegyek, ha a kislányom evett a permetezett rukkolából?

2023. június 26. 04:36

Bepermeteztem a rukkolát Karate Zeon rovarölő szerrel délelőtt és délután 4 órakor a lányom evett belőle. Mi a teendőm?

Okozhatta valaki a fenyőfa pusztulását vegyszeres behatással?

2023. április 3. 04:38

A bérházunk előtt áll egy kb. 8-10 méter magas és majd 40 éves fenyőfa, amit mi nagyon tisztelünk, szeretünk. Viszont most sajnos pusztulásnak indult. Az egyik "lakótársunknak" már régebben is szúrta a szemét, beárnyékol neki stb. A kérdésem az, hogy okozhatta-e ő a fa pusztulását valamilyen behatással? Gázolajjal, erős koncentrációjú gyomirtóval, vagy valami más vegyszerrel locsolta volna?