17℃ 9℃
március 27. Hajnalka, Lídia, Auguszta
Növényvédelem

Növényvédőszer-változások: érdemes követni!

Agrofórum Online

Agrofórum Kiskert, de most a növényorvos házából. Videónk a Magyar Növényvédelmi Társaság által frissen, díszoklevéllel jutalmazott Zsigó György növényorvos ötletétől vezérelve készült a növényvédőszer-változások követésének fontosságáról. A kitüntetés a magyar növényvédelem érdekében végzett több évtizedes kimagasló munkásságáért járt. Ezzel a videónkkal reméljük, hogy tovább mélyíthetjük a kertbarátok növényvédelmi ismereteit.

A növényvédőszer-változások, -kivonások folyamatosan zajlanak, de mégis vastagabbak lettek a 2025-ös Növényvédő szerek és Termésnövelő anyagok című kiadványok. A könyvek szerkezete régóta ugyanolyan. A könyvet 1955-ben is kiadták, már szinte történelem, de a DDT és arzén hatóanyagok is szerepelnek az engedélyezett szerek között ezekben a régi kiadványokban. És a higany is szerepel természetesen.

A kiadványok tartalmáról

A kiadvány első néhány oldalán a szerzők tisztázzák az olyan alapfogalmakat, mint a méhveszélyesség. A következő fejezet az összes, hazánkban engedélyezett növényvédő szert tartalmazza ABC-sorrendben.

A táblázatos forma segít a könnyebb eligazodásban, tisztázza a készítmény alaptulajdonságait. A dózisok, és azok a kultúrák is szembe jönnek, amelyek esetében felhasználható az adott növényvédő szer. Kihagyhatatlan pont a védőfelszerelés, és védőeszközök használata is, melyre a könyv szintén kitér (a védőeszközökkel kapcsolatos 1. videónkat megtekintheti itt, másodikat pedig ezen a linken).

A szernevekben bekövetkező változások

Nem egyszerű mutatvány figyelemmel követni a szernevekben bekövetkező változásokat sem. A hatóanyagokhoz tartozó szerjegyzék segíthet figyelemmel kísérni a kapható készítményeket. Ha például a jól ismert Mospilant szeretnénk megvásárolni, de ezt a szert már nem kapjuk, akkor a hatóanyaga alapján könnyedén rákereshetünk a kapható szerek listájára a második fejezetben.

Természetesen az egyes növények, és azok betegségei szempontjából is iránymutatást kaphatunk a szerjegyzékben.

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Monília: veszélyben a kajszibarack

2025. március 27. 08:10

Több gyümölcsfaj esetében is egy agresszív kórokozó, a csonthéjasok moníliája okozza a termesztők számára a legnagyobb problémát.

Ezt tegyük monília ellen + videó

2025. március 26. 16:30

A virágfertőző monília elleni védekezés nem várhat. Videónkból kiderül, hogy mit tanácsol Zsigó György növényorvos.

Tafrinás levélfodrosodás: időszerű az őszibarack védelme

2025. március 26. 11:10

Gyakorlatilag már a napokban szükséges lehet a tafrinás levélfodrosodás elleni védekezés, mivel sok rügy végén már láthatóak a lomblevelek.

Az árpa levélfoltosságai

2025. március 25. 16:10

A kalászosok csoportjában az őszi és tavaszi árpa számít a legbetegebb növénynek. Levélfoltosságot okozó kórokozókból négy is kijutott neki.

A pH hatása a permetezés hatékonyságára

2019. október 20. 08:38

Amikor azt hallom egy termelőtől, hogy nem használ a szer, vagy azt tapasztalom egy szaktanácsolt területen, hogy valóban nem úgy hat az a hatóanyag, ahogyan elvárnánk; akkor két dologra kell gondolnunk hibalehetőségként. Az egyik a kijuttatási technológia (mikor, hogyan, mivel, stb.) s miután ennek gyorsan utána lehet járni, jöhet a másik: a permetezéshez használt víz megfelelősége!

A Bayer elkötelezett a fenntarthatóbb élelmiszer-termelési rendszer mellett

2019. október 15. 04:37

A Bayer tavaly az összes versenytársánál többet – pro forma számítások szerint 2,3 milliárd eurót – fordított Crop Science üzletága kutatás-fejlesztési tevékenységeire a mezőgazdaságban.

Aktuális a növényvédő szerek szabályos tárolásáról beszélni!

2018. október 31. 13:36

Nyilvántartási kötelezettséggel is jár a növényvédő szerek raktározása. A növényvédő szer raktárkészletek számlabizonylatait 5 évig meg kell őrizni.

Agrárkamara: a növényvédő szerek racionális használatára szükség van

2020. november 21. 08:39

A növényi gyógyszerek okszerű és szakszerű használata nélkül jelentős termésveszteségek lennének, a megtermelt élelmiszer mennyisége drasztikusan csökkenne, az élelmiszerek drágulnának.