Steve Tanner és Aurélian Demaurex 2011-ben alapította ecoRobotix nevű cégét, és ekkor készítették el gépük első prototípusát, amelyet 2018-ig öt változat követett. A svájci start-up cég olyan pont-permetező robotot fejlesztett ki, amivel a gazdálkodók herbicidköltségei jelentősen csökkenthetők. A technológia ugyanis egyenként semmisíti meg a teljes, vagy a sávpermetezést túlélő gyomokat.
Az ecoRobotix automatikus önjáró berendezés hajtásához, navigációjához, gyomfelismeréséhez és a permetezéshez szükséges energiát napelemes panelek biztosítják. Aurélien Demaurex, a cég alapítója és CEO-ja szerint a rendszer 95%-os gyomfelismerésre és megsemmisítésére képes, méghozzá minimális herbicid felhasználással.
Demaurex arról is tájékoztatott, hogy a cég szándéka egy olyan környezetbarát mezőgazdaság létrehozása, ami minimális energiamennyiséggel képes a talaj és a hidrológiai források védelmére. Az innovatív mezőgazdasági gépek kifejlesztésével csökkenteni lehet az energiafelhasználást és a modern mezőgazdaság negatív ökológiai hatását, mindezt ráadásul versenyképes költségszinten.
Az új, könnyű robot (mindössze 130 kg) GNSS navigációval, kamerával és mesterséges látórendszerrel rendelkezik, ezzel képes megtalálni a növénysort, és felismerni a gyomot, majd működteni a permetező rendszerét (1 vagy 2 féle herbicidet használva). A napelemes panel alatt elhelyezkedő többcsuklós karok gyorsan előre-, hátra- és oldalirányban mozogva állítják a szórófejet a megcélzott gyomnövény fölé. A robot nyomtávja 2 méter, ami alkalmas négy sor (30-50 cm sortáv) lefedésére. 0,4 m/sec átlagsebességgel haladva napi 3 hektár teljesítményre képes.
Az ecoRobotix berendezés jelenleg cukorrépa és repce művelésére alkalmas, de a szoftver fejlesztésével egyéb kultúrákban is használható lesz. A robot kereskedelmi forgalmazására 2018 végén lehet számítani.
A cég alapításakor kitűzött célt azonban nem felejtették el, ezért a 2019-es változat már egyáltalán nem használ vegyszert. A fejlesztés következő feladata a robotok hálózati működése, alacsonyan repülő drónok alkalmazásával annak érdekében, hogy bekapcsolódhassanak a mezőgazdaság digitális forradalmába.
Forrás: Peter Hill, Future Farming; Panorama des start-ups cleantech