Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Új év – változatlan feladatok!

Kipihenve az év végi ünnepeket, lassan mindenki kezdi tervezni az évet. Komplex feladatról van szó, növényvédelmi munkák összeállítása, vetőmag beszerzése, adminisztráció, vetésváltás stb. mellett a tápanyag-utánpótlás kérdéseire is megfelelő válaszokat kell keresni.

A munka ezen részéhez a Yara részéről a következő javaslatokat, információkat adjuk közre. A könnyebb áttekinthetőség kedvéért három nagyobb technológiai részre érdemes bontani a javaslatunkat.

Első helyen a fejtrágyázás szerepel, mert ez történik leghamarabb, itt kell a döntéseket leggyorsabban meghozni. A Yara palettáján két nitrogén alapú termék szerepel, amelyek közül a YaraBela Sulfan használatára hívnám fel a figyelmet. A legfontosabb szántóföldi növényeink N/S igényének aránya 4 és 10 között változik. Ez azt jelenti, hogy pl. a kénre legérzékenyebb növény (repce) esetében négy egység nitrogén mellett minimum egy egység kén kell a növény optimális ellátottságához. Nagyon fontos szempont, hogy a két elem kijuttatását lehetőleg egyszerre végezzük, mert ha ez időben eltér egymástól, akkor ezek az arányszámok már messze nem igazak. A YaraBela Sulfan alkalmazásával ezt az arányt tudjuk biztosítani, így a szükséges és elégséges kén rendelkezésre áll, így a nitrogén hatékonysága is javul. Az ajánlott minimum mennyiség 250-300 kg/ha, amit szükség szerint kétszer is érdemes alkalmazni.

A következő technológiai beavatkozás amiről szót kell ejteni, az a lombtrágyázás. Itt most az őszi vetésű növényeket előtérbe helyezve két terméket emelnék ki.

A YaraVita Gramitrel a legnagyobb mennyiségben értékesített termékünk. Nem véletlen, mert a kiemelkedően magas hatóanyag-tartalmat (604 g/l) a kalászosok igényét figyelembe véve állítottuk össze. A réz, cink, mangán, magnézium a kalászosok esszenciális elemei, a termés mennyiségét, minőségét külön-külön is markánsan meghatározzák. A tartamhatás, a keverhetőség, esőállóság tovább javítják a termék versenyképességét. Az általunk ajánlott 3 l/ha mennyiség a technológia részét kell, hogy képezze, az átlagosan elérhető 8-9% terméstöbblet kiemeli a mezőnyből.

A másik kulcstermék a YaraVita Brassitrel, amelyet a repcetermelők figyelmébe ajánlok. A kora tavaszi dózis itt is 3 l/ha, amelyet ideális esetben már egy őszi kezelés is megelőzött. Egyszeri, önálló kezelés esetén 6-7% terméstöbblet várható, komplex alkalmazásakor (őszi+tavaszi+bóros kiegészítés), 10% felett is számolhatunk. A bórpótlás ideális terméke a YaraVita Bortrac, amelyet 1,5-2 l/ha mennyiségben ajánlunk.

A tavaszi vetésűeknél most aktuális az alaptrágyázás kérdése. A szélsőséges csapadékellátottság különösen fontossá teszi a makroelemek oldékonyságát, felvehetőségét, homogén eloszlását. Ezeknek a feltételeknek a YaraMila NPK termékek felelnek meg a legjobban a piacon, különösen, ha a magas hatóanyag-tartalmat és az egységnyi hatóanyag árát is figyelembe vesszük. A kiemelkedő fizikai tulajdonságok tovább növelik a versenyelőnyt. A sokfajta NPK arányt biztosító palettáról kettő terméket emelnék ki: a YaraMila 8-24-24 és a YaraMila 16-27-7 tavaszi alkalmazás során egyaránt alkalmas teljes felületre, valamint vetéssel egy menetben történő kijuttatásra, starterként. Utóbbi esetben 150-200 kg/ha az ajánlott dózis.

Gyuris Kálmán
Yara szaktanácsadó
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Folyékony tápanyagokra kell átállni!

2022. július 20. 10:28

Nemcsak jobban működnek, de sokkal több lehetőséget is rejtenek.

Lehet-e talajt javítani vetés után vagy állományban?

2022. szeptember 26. 07:34

Gyakran merül fel, hogy lehet-e és érdemes-e állományban a talajokat javítani.

Milyen műtrágyát érdemes kijuttatni ősszel a gyümölcsfákra?

2019. november 12. 05:36

T. Zoltán kérdése: Milyen műtrágyát érdemes kijuttatnom ősszel a kertemben található gyümölcsfák számára?

Az alma tápanyag-utánpótlása

2018. május 20. 13:00

Legkedveltebb gyümölcsünk tápanyag-utánpótlása nemcsak a növény egészsége miatt fontos, így érhetünk el megfelelő fizikai tulajdonságokat a gyümölcsnél, jó ízt és eltarthatóságot is.