Zöldség-Gyümölcs

Meghódítanák Európát a chilei citrusfélék

Syngenta blog

Egyáltalán nincs összefüggésben a Brexittel, hogy Chile új vásárlókat keres citrusféléi számára az Egyesült Királyságban és Európában. Célja jóval inkább az, hogy csökkentse az amerikai piactól való függést - írja a Syngenta blog.

A chilei citrusbizottság június elején londoni Produce Show alkalmával mutatkozott be a brit nagykereskedőknek és üzletláncoknak. Az Egyesült Királyság ugyanis kulcsfontosságú piaci cél az exportőrök számára, akik szeretnék kipróbálni a több lábon állást, hiszen jelenleg az USA a chilei citrusfélék legnagyobb piaca.

Chile Dél-Afrika mögött a déli féltekén a második legnagyobb citrus exportőr. Tavaly rekordmennyiséget, 358 570 tonnát szállított külföldre, ami 32 százalékkal több az előző üzleti év exportszintjénél. Az előrejelzések szerint a 2019-es kivitel várhatóan körülbelül 350 ezer tonna lesz.

„Chile több mint 30 különböző gyümölcsfajt kínál, köztük citromok, klementinek, mandarinok, narancsok és grépfrútok több változatát, amelyek bizonyosan megtalálják vásárlóikat Európában is” – mondta a Chile teljes citrusexportjának 73 kezelő bizottság igazgatója, Monserrat Valenzuela.

Jóllehet felőlünk nézve Chile a világ végén van, Ázsiával viszont szinte szomszédok, hiszen csupán a Csendes-óceán választja el őket. Az ázsiai kapcsolatnak köszönhető, hogy a latin-amerikai ország a tavaszi szeptember 1. és az idei március közepe közötti időszakban exportált 1,348 millió tonna gyümölcs 28,8 százalékát Ázsiába vittek. Ez 13,1 százalékponttal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, bár az USA így is vitathatatlanul a legnagyobb vásárló a maga 34,4 százalékával. A chilei gyümölcsexportot a csemegeszőlő uralja 26,7 százalékos részesedéssel a cseresznye (13,4%), az alma (11,7%) az avokádó (10,4%), a szilva (9,3%), valamint a nálunk is kapható kék áfonya (8,2%) előtt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Savanyú vizsgálatok - mennyi C vitamin van a citromban?

2018. december 19. 05:36

A Szupermentán hét nagy üzletlánc polcairól, 10 különböző hálós kiszerelésű, 500 grammos citromot vetettek vizsgálat alá. Megmérték a citromok növényvédőszer-maradék, C-vitamin, cukor- és savtartalmát, és a jelöléseket is ellenőrizték.

India, Mexikó és Kína a legnagyobb citromtermesztők

2021. március 2. 04:17

India a legnagyobb citromtermesztő ország a Földön, Mexikó a második, a harmadik helyet pedig Kína szerezte meg a rangsorban.

Gyömbér-citrom shot házilag – de mi is ez?

2024. február 15. 07:10

Az élelmiszerboltok polcain egyre-másra tűnnek a fémdobozos pici „gyömbér-shot”-ok. A vásárlók zöme gyanakodva nézi, mások kíváncsian olvasgatják, mi ez, a bevállalósabbak pedig (akik próbálták már), rámarkolnak és hármasával viszik el az apró italokat. De mi is ez a gyömbér-shot?

Citrusok nyomában: a petitgraintől az édesnarancsig

2023. február 6. 05:37

Most a citrusfélékről lesz szó, hogy melyik elnevezés mit is takar, és honnan ismerhetjük fel a különböző növényeket?