Növényvédelmi előrejelzés

Kihívást jelent az almamoly és a vértetű fertőzése az almásokban

Agrofórum Online

Az augusztus első felét alapvetően jellemző nyári, meleg időjárást csak elvétve zavarta meg néhány zápor - zivatar. A nappalok folyamatosan 30 °C körül alakultak, éjszaka pedig 20 °C körüli levegő frissítette a környezetet. Ez a viszonylag száraz és meleg klíma elsősorban a rovarkártevőknek és egyes lisztharmat betegségeknek kedvezett.

Az érőfélben levő zöldség- és gyümölcsféléken, valamint a csapdákban tömegesen találkozni az ázsiai márványos poloskával és a zöld vándorpoloskával. A két kártevő felszaporodását egyértelműen a számára kedvező meleg idő, valamint a természetes ellenségek hiánya segíti elő. A szabadföldi paradicsom és a paprika termésén újabb és újabb kifakuló foltok jelzik a poloskák szívogatását, mellyel gyakorlatilag piacképtelenné válik a termés. A szívogatással a termésbe juttatott toxikus nyál miatt ezeken a foltokon elhal a termés, ezért válik tarkává a bogyó. Ha védekezésre szánjuk el magunkat, okvetlenül vegyük figyelembe a felhasznált készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási idejét.

Poloska szívogatása paradicsomon

Az almásokban most elsősorban a lisztharmat fertőzés terjedésének kedvez az időjárás, a varasodás most a szárazabb klíma miatt kevésbé fertőz. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy nagy lehet a különbség az egyes ültetvények mikroklímája között, még kerten belül is fajta, termesztési technológia, növényvédelem intenzitása miatt, ezért nem árt a rendszeres és az alapos felderítés a varasodás fertőzés friss tünetei után. A terméseken megjelenő fertőzés már a gyümölcs téli tárolhatóságára is kihatással van. A baktériumos tűzelhalás még a nyári hónapokban is okozott friss fertőzést, jelenleg nem látni újabb elhalásokat. Az almamoly változatlanul nagy tömegben fogható a csapdákkal, tehát folyamatos a friss fertőzés. Az előző nemzedék hernyói már kirágtak a termésből, most friss tüneteket látni az eddig ép gyümölcsökön. A levélaknázó molyok változatlanul károsítják a lombozatot, de kártételük most nem erősödött. Az almafa vértetű terjedése országosan komoly kihívást jelent, sajnos nem ebben az időszakban lehet a károsítást kezelni, legfeljebb szinten tartható a fertőzés. A magas UV-sugárzás következménye az egyre több gyümölcsön jelentkező napperzselés, ami ellen vajmi keveset tehetünk, pedig már most is gyakori a kár.

Almamoly rágása

A szőlő egyes fajtái már szedésre érettek. A zöldmunkák nyomán kihajtott vitorlákon friss szőlőperonoszpóra tünetek láthatóak, míg az elvékonyodott bogyókon lisztharmattal és szürkerothadással találkozni. A károk mérséklése érdekében most még nem késő beavatkozni. A levelek által nem védett fürtökön szintén gyakori a napégés.

Szőlőperonoszpóra a fonákon

A selyemfényű puszpángmoly rajzása tovább tart, sőt a fogott lepkék száma még emelkedett is. A kártevő már több hete rajzik, de még várhatóan ezután is fog, ezért a hernyók kelése is sokáig fog tartani. Egy védekezéssel nem oldható meg a buxusok megóvása. Kombináljuk a kontakt készítményeket felszívódóakkal, így a lepke és a hernyó is gyéríthető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Veszély leselkedik az elvetendő gabonafélékre - jelentős fertőzések az árvakeléseken

2019. szeptember 11. 11:53

Elemi szükséglet lett volna az árvakelések korábbi felszámolása a fertőzési lánc megszakítása érdekében. Ha ez elmaradt, számolni kell a korai fertőzés veszélyével, és fel kell készülni a többszöri védekezésre.

Újdonságok, aktualitások a növényvédelem területén – XIII. Növényorvos Nap Gödöllőn

2018. november 27. 10:02

A Szent István Egyetem Gödöllői Campusának aulája adott otthont november 14-én a XIII. Növényorvos Napnak. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (NMNK) és a SZIE Gödöllői Campusának meghívására a rendezvényre érkezők száma meghaladta a nyolcszázat.

A gyümölcskultúrák védelme az ökológiai termesztésben: a megfigyelés módszerei

2022. augusztus 21. 07:32

Cikksorozatunk második részében a megfigyelés módszereiről és az előrejelzési modellek lehetőségeiről olvashatnak.

Aratás előtt: csapatokban gyülekeznek a gabonaszipolyok

2018. június 6. 08:07

Az elmúlt héten is folytatódott a fülledt nyári meleg időjárás. A fülledtséget csak néha szakította meg egy-egy zápor- zivatar, mely sok helyen okozott károkat a vetésekben. A hirtelen lezúduló csapadék megdöntötte az érőfélben levő kalászos gabonaféléket, melyek már így várják ki az aratás kezdetét.