Növényvédelmi előrejelzés

Sok a mocskospajor, a diófák alja terítve van beteg terméssel

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását a csendes, időjárási frontoktól mentes időszak jellemezte. Csapadék csak szórványosan esett, sokat sütött a nap. A derült éjszakák miatt általában 100C alá csökkent a hőmérséklet, nappal pedig 200C körüli meleget mutatott a hőmérő. Tovább csökkent a talaj nedvesség tartalma, pedig még számos gyümölcs- és zöldségféle éréséhez szükség lenne egy alapos esőzésre. Gyümölcsféléink közül folyamatosan szüretelik a késői érésű szilvát, a téli alma fajtákat és a szőlőt.

A korábbi erős gyümölcsmoly kártételek miatt a szüret során igen sok moníliával fertőzött gyümölccsel találkozni a fákon és a fák alatt. A korábban leszüretelt fákon a beteg termés már összeaszalódva, gyümölcsmúmia formájában látható. Az érett gyümölcsökön elegendő egy parányi sérülés ahhoz, hogy megfertőződjön a termés, elegendő 1-2 nap és kialakul a gyümölcsfertőző moníliára jellemző koncentrikus penészpárna, mely hamar felemészti a teljes gyümölcsöt.

Ha egy ilyen termés bekerül az egészségesek közé a szüret során, a körülötte levőket is megfertőzi rövid időn belül, pláne, ha nem alacsony hőmérsékleten tároljuk télire. A beteg terméseket mielőbb gyűjtsük össze a fák alól, és semmisítsük meg. Legjobb elásni vagy leforgatni a talajba, így elbontják a mikroszervezetek, és nem fertőz a továbbiakban.

Az idei szezonban a diófák alja is terítve van beteg termésekkel. Ennek elsődleges oka a magas nyugati dióburoklégy fertőzés és a baktériumos termésfoltosság. Az ilyen korán lehullott termés belsejében csak összeaszott, piacképtelen magbelet látni. A megrágott magbél az almamoly dión okozott károsítására utal, ezért ezeket a lehullott terméseket szintén semmisítsük meg.

Az őszi betakarítás előtt a gyökérzöldség féléken ismét felütötte fejét a lisztharmat, valamint a különböző levélfoltosság betegségek. Most még van idő visszaszorításukra, mert még hetekig kint maradnak a talajban, és fejlődik gyökérzetük, de csak akkor, ha egészséges marad a lombozat.

Mocskospajor

Augusztus során kiültettük a jövő évi termesztésre szánt szamóca palántákat. A jó begyökerezéshez a szárazság miatt többször öntözni kellett, így most a fejlődő lombozatot meg kell védeni a mikoszferellás levélfoltosságtól és más levélbetegségtől. A betegségek mellett az idei különösen erős vetési bagolylepke rajzás miatt a mocskospajor is károkat okoz a palántákban, hiszen egy hernyó több növény gyökérnyaki részét is képes elrágni néhány nap alatt.

Az alacsonyabb nappali és éjszakai hőmérséklet miatt valamelyest csökkent az ázsiai márványos poloska és a zöld vándorpoloska aktivitása, de még most is sok található belőlük az érő paprikán, paradicsomon és a szőlő fürtjein. Kellemetlen poloskaízük sajnos érződik az elfogyasztott termésben. Egyre gyakrabban találkozni velük a lakóépületek falain, az ajtókon, ablakokon. Tartsuk zárva a nyílászárókat, nehogy bejussanak a lakásba.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Bolhák és darazsak veszélyeztetik a repcét – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 12. 07:40

A szik-1-2 lombleveles repce a legérzékenyebb a bolharágásra, de a bolhakártétel mellett várhatóan hamarosan megindul a repcedarazsak betelepedése is a vetésekre.

Az almamoly folyamatosan repül – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 16. 13:40

Augusztus közepére ismét visszatért a forró nyári időjárás. A légköri frontok most elkerülik a Kárpát-medencét, legfeljebb egy-egy helyi zápor, zivatar alakul ki. A nappali hőmérséklet ismét 30 °C körüli, éjszakánkén 12-20 fokra hűl a levegő. Igen erős a hajnali harmatképződés, mert a talajpárolgás jelentős. Az időszak betegségeknek és kártevőknek egyaránt kedvező.

Felerősödhet a szürkerothadás a szőlőben

2021. augusztus 4. 08:41

Július utolsó napjai kánikulai meleggel záródtak, majd egy hidegfront hatására enyhült a hőség. Egyenetlen eloszlásban szinte mindenütt hullott csapadék, de mennyisége néhány millimétertől a felhőszakadásig változott. Több tájegységben jéggel társult a vihar.