Állattenyésztés

Sertéspestis riadó Németországban

Syngenta Blog

Kereső kutyák, drónok és elektromos kerítések: Németország teljes védelmi rendszert telepít annak érdekében, hogy megakadályozza a vaddisznókat abban, hogy a sertéspestist behurcolják az országba.

„A kérdés már nem az, hogy a sertéspestis eljut-e Németországba, hanem az, hogy mikor” – mondta Torsten Reinwald, a német vadászszövetség szóvivője az AFP-nek.

A sertésvésztől való megszabadulás egyetlen a gazdaságokban végzett tömeges kényszervágás – ez pedig rémálom a német gazdák számára. Németország a legnagyobb európai sertéshús exportőr, miután az évi ötmillió tonnás sertéstermelés fele külföldi piacokra kerül. És akár néhány eset is az ágazat összeomlását okozhatja.

„A sertésvész megjelenése után nagyon valószínű, hogy olyan országok, mint Kína, teljesen megszüntetik az importot” – mondta Sarah Dhem, a német húsipari szövetség képviselője. Példaként hozta, hogy ez már megtörtént tavaly, amikor Belgiumban néhány esetet kimutattak.

A német gazdák akkor kezdtek el aggódni, amikor novemberben sertésvészben elpusztult vaddisznót találtak Lengyelországban, mindössze 40 kilométerre a német határtól. Ezért a lengyel határ közelében, Szászországban állatorvosok és önkéntesek drónokkal és infrakamerákkal gyakorlatoznak, hogy adott esetben hamar megtalálják a beteg vaddisznókat. Sőt, a Saar-vidéken – a francia határ közelében – az esetleg elhullott vaddisznókat már vadászkutyákkal keresik.

Jóllehet emberre nem veszélyes, a vírus hónapokig képes életben maradni füstölt termékekben, például sonkákban. Ezért szerte az országban vasútállomásokon, valamint a parkokban és az erdőkben a német mezőgazdasági minisztérium plakátjai arra szólítják fel a lakosságot, hogy ne hagyjanak maguk után ételmaradékot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Szarvasmarhatartás kis léptékben: feladás helyett újratervezés

2024. november 14. 12:10

Egyetlen terméketlen bika majdnem tönkretett egy gazdaságot. A tulajdonos a mesterséges megtermékenyítésben látja a megoldást.

Baranyába is bekopogtatott a madárinfluenza

2024. november 13. 17:10

A Nébih szerint a baranyai Szárászon található, mintegy 5500 példányt számláló hízópulyka-telepen megemelkedett az elhullott állatok száma.

Beütött a madárinfluenza: magas szintű riasztás Ausztriában

2024. november 13. 12:10

A betegség eljut az osztrák baromfitenyésztés központjába. Amstetten 3,3 millió állatával az ország legmagasabb baromfisűrűségű kerülete.

Könnyebben lehet jelentkezni az online ASP járványügyi képzésre

2019. április 9. 07:34

Hazánk afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött területein egyéni és társas vadászatot csak járványügyi képzést végzett, sikeres vizsgát tett és erről tanúsítvánnyal rendelkező vadászok folytathatnak.

Öt hónapos csúcson a kukorica ára a német sertéspestis miatt

2020. szeptember 11. 05:57

Európában a vevők kerültek fölénybe, de árnyalta a képet, hogy a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza drágulásának ellenére csökkent a repce ára.

Jó úton haladunk az antibiotikumok visszaszorítása felé

2019. július 25. 07:42

A nagyüzemi állattenyésztésre jellemző Európában, hogy talán még sosem voltak ennyire megbízhatóak és veszélytelenek az európai állati eredetű termékek, mint manapság.

Akcióterv készült az afrikai sertéspestis felszámolása érdekében

2021. február 17. 12:35

„Minden tagállamot a vaddisznóállomány szabályozásáról szóló nemzeti akcióterv összeállítására kötelezte az EU-s afrikai sertéspestis (ASP) stratégia tavaly áprilisi módosítása. Az akcióterv célja, hogy a világszerte hatalmas kárt okozó betegséget sikerüljön ellenőrzés alatt tartani és mielőbb felszámolni az EU területén.” -adta hírül a Nébih. Az akciótervről, a jelenlegi ASP helyzetről Dr. Bognár Lajos országos főállatorvost kérdeztük.