A búza 2,1 százalékkal drágult, miközben a kukorica és a szójabab ára csökkent a chicagói árutőzsdén a hét első kereskedési napján.
Hétfőn zárva tartottak az Egyesült Államok tőzsdéi a Martin Luther King nap miatti szünnap kapcsán. Ez nemcsak a részvény- és kötvénypiacra, hanem az árutőzsdére is vonatkozott. Kedden vegyes hangulatban indult meg a kereskedés Chicagóban.
A búza ára az elemzők szerint alapvetően azért növekedett látványosan, mert a rivális exportőrök piaci magatartása felfelé hajtotta a kurzust. A tonnánkénti mennyiségre átszámított ár a 213,52 dolláros szintig ugrott fel. Ezen a szinten utoljára 2015 júniusában kereskedtek a gabonával.
Az orosz búzaexportban tapasztalható árak a legmagasabb szintet érték el július óta. Ezt az egyre növekvő egyiptomi igények és az Oroszországban felmerült exportkvóta bevezetésének lehetősége okozta.
A kukorica árjegyzése 0,5, a szójababé 1,2 százalékkal csökkent. Itt a magyarázat a hetek óta halogatott, már-már klasszikus helyzet, mely szerint a Peking és Washington közötti kereskedelmi megállapodás első szakaszának aláírása után még mindig nem hozták nyilvánosságra, hogy Kína pontosan mennyi agrárterméket vásárol majd a jövőben az Egyesült Államoktól.
A kereskedők és a mezőgazdasági termelők szorosan figyelemmel kísérik a kínai igények változásával kapcsolatos híreket. A két fél közötti megállapodás célja a feszültségek csökkentése a majdnem két évig tartó vámháborút követően. A megegyezés keretében Kína ígéretet tett arra, hogy legalább további 12,5 milliárd dollár értékű amerikai mezőgazdasági termékkel vásárol többet 2020-ban, a 2017-es 24 milliárd dollárnyihoz képest. Az ígéretek szerint 2021-ben a 2017-es szintet legalább 19,5 milliárd dollárnyival fejelik majd meg. Ezek megoszlása azonban még nem ismert, ami bizonytalanságot okoz a piacon.
„A kínai szállítások miatti korábbi kurzusemelkedések egyelőre túllicitálásnak bizonyultak” – mondta Brian Hoops, a Midwest Market Solutions árupiaci cég elnöke.