Szerkesztőségünkhöz az az információ jutott el, hogy a szarvashús felvásárlási ára drasztikusan csökken, illetve csökkenni fog a közeljövőben. Mindennek az oka az, hogy külföldről nagyobb mennyiség érkezett hazánkba. A témával kapcsolatosan, Dr. Lőrincz Attilát, a VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. mb. ágazati igazgatóját kerestük meg.
Helyt álló-e az az információnk, hogy a szarvashús felvásárlási árának esetében erőteljes csökkenést tapasztalhatunk, és ez a folyamat a jövőben is folytatódhat?
Igen igaz. A szarvashús felvásárlási ára elsősorban a tengeren túlról érkező árudömping miatt jelenleg csökken.
Milyen mértékű csökkenés várható?
Várhatóan mintegy 15%-kal lehet kalkulálni.
Érzékelni fogják-e mindezt a fogyasztók?
Az afrikai sertéspestis jelenléte miatt drasztikusan nőnek a feldolgozóüzemek költségei. A vírus gyors terjedésének, valamint a fertőzött területek növekedésének köszönhetően jelentősen csökken a vaddisznó árualap, ami a vadhús árualap mintegy 50-55%-át tette ki ezidáig. A kettő együtt azt eredményezi, hogy az egységnyi árumennyiségre nagyobb költség fog esni. Mivel az ASP és a nemzetközi szarvasdömping egyszerre jelentkezik, ezért a két hatás jó esetben csak kioltja egymást, vagyis biztos, hogy nem várható késztermék árcsökkenés.
Jelenleg hol tart az értékesítési ár?
A gímszarvas értékesítési ára az előző okokból kifolyóan jelenleg változatlan, azonban ez középtávon már döntően a globális piaci hatásoktól fog függeni.
Honnan érkezett a vadhús hazánkba?
Az információink szerint Új-Zélandon egy közel 20.000 tonnás fagyasztott tenyésztett szarvashús kontingenst szabadítottak fel. Ez a hazai éves szarvashús fogyasztás sokszorosa. Ebből adódóan ez a hatás nem csak hazánkat, hanem egész Európát drasztikusan érinti.
Várható-e újabb, nagy import mennyiség érkezése?
Mivel globális vadhús piacról van szó, ezért bármikor beléphetnek újabb import mennyiségek a magyar piacra is. A belépés időpillanata csak a szarvasból készülő termékek piaci átlagárától függ. Úgy kell gondolkodni, hogy egy külföldi szarvas árucikk eladási árára, ahhoz hogy a termék bekerüljön a magyar, vagy bármely európai piacra, még minimálisan ráterhelődik a szállítás és a disztribúció költsége is. Ha a mi belső piacunkat vizsgáljuk és árkategóriák szerint osztályozzuk a szarvashús termékeink értékét, magas közepes és alacsony árszint szerint, akkor nyilvánvalóan, először a fix import költségek miatt, mindig a külföldről érkező magasabb átlagárú húsrészek lesznek a versenyképesek a hazai termékekkel szemben. Vagyis pl. a kiváló minőségű hazai szarvasgerinc eladhatósága kerül először veszélybe – ami egyébként már 2018-2019. években az európai piacon egyértelműen be is következett.
Abban az esetben, ha tovább csökken a hazai és EU-s szarvashús termékek átlagára, úgy ez a negatív tendencia eltolódik majd a közepes és az alacsonyabb átlagárú szarvashús termékek irányába is. Ez nyilvánvalóan maga után vonja majd az alapanyagok árának további kényszerű csökkenését is, ami a vadásztársaságok és erdőgazdaságok bevételeinek szempontjából további érvágás lehet. Jelenlegi információink szerint, már a közepes árú hazai húsrészeket is fenyegeti a külföldi dömping veszélye. Ebből adódóan nagy a veszélye a piac középtávú átrendeződésének. A hazai kiváló alapanyag- és termékminőséget sajnos árban egy szinten túl nem lehetett érvényesíteni sem a hazai, sem a nemzetközi piacokon a dömpingárral megjelenő szarvas alapanyagokkal szemben, illetve a feldolgozási költségstruktúrán is nagyon nehéz változtatni.
Miképp reagál ezekre a folyamatokra a Vadex Zrt.?
Ezt a tendenciát már évekkel ezelőtt látva, a Vadex Zrt. vezetése úgy döntött, hogy Soponyán továbbfeldolgozó üzemet épít, amelynek átadására 2020 februárjában fog sor kerülni. Ebben olyan magas feldolgozottsági fokú kiváló minőségű, felhasználóbarát csomagolású termékeket, húskészítményeket fognak tudni előállítani, amelyek még a nemzetközi piacokon is újdonságnak számíthatnak. Ettől várjuk a versenyképességünk fenntartását és növekedését a nemzetközi nyomással szemben, illetve a kiváló beszállítói partnerközösségünk további változatlan fennmaradását. Bízunk abban, hogy ezáltal a hazai eladásaink nagymértékben megnövekedhetnek, amihez folyamatosan építjük ki piaci szereplőkkel a kapcsolatot.
És mindez, hogy is néz ki forintosítva?
A hazai vadhúspiacon történt tájékozódást követően azt tapasztaltuk, hogy 2020. január elsejét követően a gímszarvas felvásárlási ára, I. osztály esetén 760 Ft/kg+Áfa, gímszarvas II. osztály 650 Ft/kg+Áfa, nyaknyúzott gímszarvasnál pedig 400 Ft/kg+Áfa. Ezek az árak a hűtési költségtérítést is tartalmazzák. Természetesen a közölt összegekhez képest, mind pozitív, mind negatív irányban eltérések előfordulhatnak. |