Terményárak

Megállhat a búza drágulása?

Agrofórum Online

Az ausztrál termelés visszaesése, az argentin vámok, a nyugat-európai őszi búza-vetési nehézségek, valamint az amerikai gazdák alacsony profitkilátásai miatt drágult intenzíven a búza – mondták el az OTP Alapkezelő szakértői.

A búza tavaly egész évben tíz százalékkal drágult, miközben a kukorica és a szójabab csak öt százalék körüli pluszt szedett magára.

„A búza árának intenzív növekedése szeptemberben kezdődött és több tényező is szerepet játszott a piaci raliban. Az ausztrál termelés visszaesését a fokozatos szárazság és a bozóttüzek okozták. Argentínában az újonnan felálló kormány emelt az agrártermékekre vonatkozó vámokon, így szűkítve a globális piacra jutó kínálatot. Az őszi búzavetést Nyugat-Európában heves esőzések hátráltatták, míg az USA-ban a farmerek az alacsony búzaárak és alacsony profitkilátások tükrében 1909 óta nem látott, rekord alacsony méretű területet vetettek be búzával. A búza árának további növekedését fékezheti azonban, hogy a szakértők a fenti események tükrében is rekord szintű készleteket, mintegy 290 millió tonnát várnak globális szinten 2020 végére” – emelte ki Kovács Zsolt, az OTP Alapkezelő nyersanyagpiaci elemzője.

A globális piacon egyébkélnt egyfajta átrendeződés figyelhető meg az elmúlt időszakban.

Az amerikai és kínai kereskedelmi kapcsolatok romlása jó helyzetbe hozta az amerikai agráripar versenytársait, elsősorban a brazil és az argentin agrárszektort, melyek egyben saját devizájuk gyengeségét is kihasználva komolyan tudták növelni piaci részesedésüket. „Brazília Kína első számú szójabab szállítójává lépett elő, Argentína pedig nagyobb mennyiségben exportál szója-takarmányt Kínába. A búzapiacon Oroszország és Ukrajna is profitálni tudott a konfliktusból” – tette hozzá az agroforum.hu kérdésére válaszolva Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.

Az első fázisú kereskedelmi megállapodás következtében Kína 32 milliárd dollár értékben amerikai agrártermékek vásárlását vállalta – a piaci kondíciók függvényében. „Ez a szint a kínai keresletet alapul véve racionálisnak és tarthatónak tűnik, viszont együtt jár azzal, hogy az elmúlt két évben piaci részesedést szerző versenytársak most újra visszaszorulnak az amerikai exporttal szemben. A brazil pozíciók megtartását emellett az is meghatározhatja még, hogy a brazil reál értékeltsége meddig tud az amerikai dollárral szemben a jelenlegi rekord alacsony szint közelében maradni” – hívta fel a figyelmet Hosszú Ferenc.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Az erősödő dollár miatt csökkent a búza ára

2020. június 6. 08:47

Párizsban a hét előző napjaihoz hasonlóan továbbra is vegyesen alakult a piaci hangulat, bár összességében inkább az eladók kerültek fölénybe.

Drágult a kukorica és a búza

2019. szeptember 20. 16:01

A vártnál nagyobb Egyesült Államokbeli heti kukorica-export adat hatására felfelé mozdult a termék jegyzésára az árupiacokon.

Az egyiptomi gigabeszerzés miatt esett a búza ára

2020. április 17. 08:02

Egy tonna búzáért 194,14 dollárt adtak, ami 2,2 százalékos zuhanásnak felel meg, ennél valamivel alacsonyabban is járt a kurzus.