21℃ 15℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Állattenyésztés

Védett őshonos mezőgazdasági állatfajta lett a fekete mangalica

NAK

Az állattenyésztés részletes szabályairól szóló rendelet módosítása szerint védett őshonos mezőgazdasági állatfajta lett fekete mangalica.

A Magyar Közlöny 19. számában, 2020. február 6-án megjelent az állattenyésztés részletes szabályairól szóló 45/2019. (IX. 25.) AM rendelet módosításáról szóló 1/2020. (II. 6.) AM rendelet.

A Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete (MOE) 2019 tavaszán, a fekete mangalica önálló fajtaként történő elismertetése érdekében tenyésztőszervezeti elismerési kérelmet nyújtott be az Agrárminisztériumhoz (AM). A kérelmet az AM, mint tenyésztési hatóság 2019 júniusában jóváhagyta, mellyel a MOE-t a fajta fenntartásáért felelős tenyésztőszervezetnek, a fekete mangalicát pedig önálló fajtának elismerte. Az elismerést követően a MOE kérelmezte a fekete mangalica védett őshonos mezőgazdasági állatfajtává nyilvánítását.

Az AM a MOE kérelmét elfogadta és a fekete mangalica védett őshonos mezőgazdasági állatfajtává történő nyilvánításának deklarálása érdekében kezdeményezte a 45/2019. (IX. 25.) AM rendelet módosítását, mely rendeletnek a 16. számú melléklete tartalmazza a védett őshonos és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták listáját. Az AM rendelet 2020. február 7-én lépett hatályba, mely módosítással hazánk védett őshonos mezőgazdasági állatfajtáinak a száma 36-ra bővült.

Jelen jogszabály-módosítás jelentősen hozzájárulhat a korábban kihaltnak hitt ősi sertésfajtánknak, a fekete mangalicának a sikeres génmegőrzéséhez, fajtafenntartásához, továbbá a természetszerű állattartás hagyományának megőrzéséhez egyaránt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Átadták a SZIE Józsefmajori Tanüzemének felújított épületét

2019. október 19. 11:38

A tangazdaságban hosszú távú cél, hogy a sertéstartás mellett a hús feldolgozása is bemutatásra kerüljön saját vágópont és manufakturális húsfeldolgozó üzem létrehozásával.

A biodiverzitás tanyája

2021. április 11. 07:24

A Kerekegyháza határában fekvő Rendek Ökogazdaságban nemcsak beszélnek a biodiverzitásról, a fenntarthatóságról, a harmóniáról, hanem eszerint élnek és termelnek… A sünöknek gallyakból készítenek menedéket, a méheknek korhadt rönköket hagynak, miközben a mangalicáknak, rackáknak és tyúkoknak aranyélete van.

Házikert Képgaléria

Fekete Zsóka: mangalicatenyésztő, aki otthon van a fine dining világában is

2025. május 27. 08:10

Az Év Állattenyésztője díjas Fekete Zsóka a mangalicatenyésztéstől a fine dining asztalig kíséri végig a termékeit.

Mangalica: a genetika, tartástechnológia és takarmányozás diadala

2023. február 8. 14:23

A márványozott, krémes, fehér zsírfoltokkal barázdált, Omega-3 és 6 zsírsavakban, természetes antioxidánsokban gazdag mangalicahús tudatos vásárlását a húspultokban már zászló és kiírás is segíti.