17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Számoljon a szármaradványokkal! – Okszerű talajerő-gazdálkodás

 Malagrow Kft.

A magas szintű talajerő-gazdálkodást nemcsak a modern talajművelő gépek okszerű használatával érhetjük el, hanem olyan mikrobiológiai készítmények segítségével is, mint például a szárbontó baktériumtörzsek. Manapság azok a termelők, akik nemcsak növény-, hanem talajszemléletű gazdálkodást is folytatnak, nem kerülhetik meg az ilyesfajta mikrobiológiai inputanyagok alkalmazását a technológiájukban.

A Malagrow portfóliójában is megtalálható egy cellulózbontó készítmény, a Cell’Buster. Használatával a kultúrnövény betakarítása után kezelhető a tarló, felgyorsítva ezzel a szármaradványok egyébként igencsak lassú (2–3 éves) lebontását, valamint elősegítve a fontos növényi tápanyagok feltáródását. Vizsgálatok igazolják, hogy a Cell’Buster akár néhány hónap alatt képes a szármaradványok lebontására, melyek így várhatóan a kezelést követő év tavaszára lebomlanak, tehát nem gátolják a tavaszi kultúrák magágyának elkészítését. A vetésforgóban soron következő növénykultúrának ezáltal értékes tápelemek válnak hozzáférhetővé, mindez természetesen szerves formában. A növényi forrásból felszabaduló tápanyagokon kívül a Cell’Buster-ben lévő és a talajban található mikroorganizmusok a kijutatott műtrágyák hasznosulását is pozitívan befolyásolják. Ennek köszönhetően növelni tudjuk a műtrágyázás hatékonyságát, hozzájárulva ezzel a magasabb termésszint eléréséhez.

 Jótékony „mellékhatás”

 Azáltal, hogy a növényi maradványok gyorsabban bomlanak le a talajban, rövidebb ideig biztosítanak táplálékforrást a talajban áttelelő patogén szervezetek számára is. A talajból támadó kórokozó gombák fertőzési erősségét leginkább a visszamaradt tarlómaradványok mennyisége és minősége, valamint a talaj, és annak művelési módja határozza meg. A Cell’Buster készítmény alkalmazása és a talajművelési mód helyes megválasztása jelentősen csökkentheti pl. a Fusarium fertőzés mértkét. A forgatás nélküli (no-till) művelésnél a talajfelszínen ottmaradó szármaradványok jelentik a legjelentősebb fertőzési forrást, s ezen szántással is csak néhány százalékot lehet javítani. A Cell’Buster hatékonyan bontja a szármaradványokat és ezáltal korlátozza a kórokozók szaporodó képességét, csökkentve a fertőzési nyomást. Forgatásos talajművelési mód esetében tehát erősen javasolt, forgatás nélkülinél szinte elengedhetetlen a Cell’Buster technológiába való beillesztése.

Miért válassza a Cell’Buster-t?

 A Cell’Buster szilárd, por állagú cellulózbontó baktérium készítmény, melyben a baktériumok tokozott állapotban találhatók meg és a termék tartalmazza a felszaporodásukhoz szükséges tápanyagot (Calkonutrium) is. Szilárd halmazállapotának köszönhetően eltarthatósága 24 hónap, ennek köszönhetően meglehetősen széles a termék felhasználásának a lehetősége (a maradék később is felhasználható) és az eltarthatósága is. A Cell’Buster könnyedén beilleszthető bármilyen technológiába, plusz gépesítést nem igényel.

A készítmény kétféle Lactobacillus törzset tartalmaz, s ez nagyfokú stabilitást biztosít, ugyanis az egyik a szárazabb, levegősebb körülményeket kedveli, a másik pedig a nedvesebb, levegőtlenebb körülmények között aktív. Ennek következtében a készítmény igen széles talajhőmérsékleti tartományban (10-50 °C) és tág pH-értékek között (pH 5,5-7) is alkalmazható.

 Malagrow Kft.

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A szármaradványban rejlő értékek

2019. augusztus 14. 08:38

A talajművelés sikere az időzítésen, az agrotechnikai eljárásokon és a megfelelő talajéleten múlik. Ahhoz, hogy jelentősebb mennyiségű szerves anyag kerüljön a termőföldbe, a tarlómaradványokat is a talajba kell forgatni, de a szármaradványok csak mikrobák segítségével képesek lebomlani.

Szénmegkötés növényi maradványokkal

2021. augusztus 12. 07:37

A növények a fotoszintézis során eleve képesek a légkörből származó szén megkötésére. Nem ismeretlen a növényi maradványok szántóföldön hagyásának gyakorlata sem.

NE BÁLÁZZ, HANEM TRÁGYÁZZ - avagy szalmatrágyázás mikrobiológiai kezeléssel

2019. július 23. 13:13

A szántóföldeken az idén is betakarításra kerülő pld. 5 tonna búza szemtermés mellett kb. 6-9 tonna tömegű szalma-trágya termelődik egy hektárnyi termőterületen, aminek be kell kerülnie a talajba.

ELÉG VOLT AZ ASZÁLYBÓL? VAGY MÉG MINDIG NEM???

2020. június 22. 08:55

Sajnos ez a tavasz is a csapadékhiánytól visszhangzott, amit még mindig hallani, amikor az aratásra, a búza és repce várható terméseredményeire gondolunk, pedig most már bőven esik Medárd óta, ami a kalásznak már nem kellene, ellenben a kukorica és napraforgó a szójával karöltve hálásan fejlődik.