Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Számoljon a szármaradványokkal! – Okszerű talajerő-gazdálkodás

 Malagrow Kft.

A magas szintű talajerő-gazdálkodást nemcsak a modern talajművelő gépek okszerű használatával érhetjük el, hanem olyan mikrobiológiai készítmények segítségével is, mint például a szárbontó baktériumtörzsek. Manapság azok a termelők, akik nemcsak növény-, hanem talajszemléletű gazdálkodást is folytatnak, nem kerülhetik meg az ilyesfajta mikrobiológiai inputanyagok alkalmazását a technológiájukban.

A Malagrow portfóliójában is megtalálható egy cellulózbontó készítmény, a Cell’Buster. Használatával a kultúrnövény betakarítása után kezelhető a tarló, felgyorsítva ezzel a szármaradványok egyébként igencsak lassú (2–3 éves) lebontását, valamint elősegítve a fontos növényi tápanyagok feltáródását. Vizsgálatok igazolják, hogy a Cell’Buster akár néhány hónap alatt képes a szármaradványok lebontására, melyek így várhatóan a kezelést követő év tavaszára lebomlanak, tehát nem gátolják a tavaszi kultúrák magágyának elkészítését. A vetésforgóban soron következő növénykultúrának ezáltal értékes tápelemek válnak hozzáférhetővé, mindez természetesen szerves formában. A növényi forrásból felszabaduló tápanyagokon kívül a Cell’Buster-ben lévő és a talajban található mikroorganizmusok a kijutatott műtrágyák hasznosulását is pozitívan befolyásolják. Ennek köszönhetően növelni tudjuk a műtrágyázás hatékonyságát, hozzájárulva ezzel a magasabb termésszint eléréséhez.

 Jótékony „mellékhatás”

 Azáltal, hogy a növényi maradványok gyorsabban bomlanak le a talajban, rövidebb ideig biztosítanak táplálékforrást a talajban áttelelő patogén szervezetek számára is. A talajból támadó kórokozó gombák fertőzési erősségét leginkább a visszamaradt tarlómaradványok mennyisége és minősége, valamint a talaj, és annak művelési módja határozza meg. A Cell’Buster készítmény alkalmazása és a talajművelési mód helyes megválasztása jelentősen csökkentheti pl. a Fusarium fertőzés mértkét. A forgatás nélküli (no-till) művelésnél a talajfelszínen ottmaradó szármaradványok jelentik a legjelentősebb fertőzési forrást, s ezen szántással is csak néhány százalékot lehet javítani. A Cell’Buster hatékonyan bontja a szármaradványokat és ezáltal korlátozza a kórokozók szaporodó képességét, csökkentve a fertőzési nyomást. Forgatásos talajművelési mód esetében tehát erősen javasolt, forgatás nélkülinél szinte elengedhetetlen a Cell’Buster technológiába való beillesztése.

Miért válassza a Cell’Buster-t?

 A Cell’Buster szilárd, por állagú cellulózbontó baktérium készítmény, melyben a baktériumok tokozott állapotban találhatók meg és a termék tartalmazza a felszaporodásukhoz szükséges tápanyagot (Calkonutrium) is. Szilárd halmazállapotának köszönhetően eltarthatósága 24 hónap, ennek köszönhetően meglehetősen széles a termék felhasználásának a lehetősége (a maradék később is felhasználható) és az eltarthatósága is. A Cell’Buster könnyedén beilleszthető bármilyen technológiába, plusz gépesítést nem igényel.

A készítmény kétféle Lactobacillus törzset tartalmaz, s ez nagyfokú stabilitást biztosít, ugyanis az egyik a szárazabb, levegősebb körülményeket kedveli, a másik pedig a nedvesebb, levegőtlenebb körülmények között aktív. Ennek következtében a készítmény igen széles talajhőmérsékleti tartományban (10-50 °C) és tág pH-értékek között (pH 5,5-7) is alkalmazható.

 Malagrow Kft.

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.

Kiváló hibridek Magyaratádon – 25 éves a KWS

2024. szeptember 12. 10:10

Az idei esztendő is megmutatta, hogy a növényvédelmi problémák vagy a toxinok jelenléte a terményben mennyire meg tudja keseríteni az életünket.

Itt vannak a búza és repce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei

2024. szeptember 8. 10:10

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványokat a szervezők nyilvánosan elérhetővé tették ebben az évben is.

3–5 tonnás hozamokkal kezdődött a kukorica betakarítása – nincs már perspektíva a növényben?

2024. szeptember 5. 11:10

Augusztus 28-án hazánk nagy részén 150-200 mm víz hiányzott a felső 1 méteres talajrétegből, és az ilyen évjáratok egyre gyakoribbak lesznek.

Mikroorganizmusok a mezőgazdaság szolgálatában, a szárbontás jelentősége

2018. június 4. 04:45

Amikor talajkondicionálásról beszélünk, a talajállapotba avatkozunk be azzal a céllal, hogy javítsuk a talaj fizikai-biológiai állapotát és tápanyag-szolgáltató képességét. Ennek a külső beavatkozásnak számos formája ismert, legősibb módszere a szerves trágya kijuttatása.

NE BÁLÁZZ, HANEM TRÁGYÁZZ - avagy szalmatrágyázás mikrobiológiai kezeléssel

2019. július 23. 13:13

A szántóföldeken az idén is betakarításra kerülő pld. 5 tonna búza szemtermés mellett kb. 6-9 tonna tömegű szalma-trágya termelődik egy hektárnyi termőterületen, aminek be kell kerülnie a talajba.

Minimalizáljuk a termőtalaj vízveszteségét – használjunk Mulcsmestert!

2020. június 25. 12:03

Ahogy mindnyájan tapasztaljuk, évről évre szélsőségesebb időjárással kell megbirkóznunk, s ez különösen nagy kihívások elé állítja a gazdálkodókat. Egyre inkább elsődlegessé válik a talaj vízveszteségének minimalizálása, s az értékes tápanyagok hatékonyabb megtartása, s erre kiváló munkaeszköz a mulcskultivátor.

A szármaradványban rejlő értékek

2019. augusztus 14. 08:38

A talajművelés sikere az időzítésen, az agrotechnikai eljárásokon és a megfelelő talajéleten múlik. Ahhoz, hogy jelentősebb mennyiségű szerves anyag kerüljön a termőföldbe, a tarlómaradványokat is a talajba kell forgatni, de a szármaradványok csak mikrobák segítségével képesek lebomlani.