22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Növényvédelem

A repcét károsító rovarok elleni védekezésről

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce termesztésének sikerét nagyban befolyásolja a kártevők elleni védekezések hatékonysága. A repce szár- és becőormányos elleni védekezést viszont nehezíti a klórpirifosz hatóanyag kivonása, a fénybogár ellen pedig a piretroid rezisztens populációk megjelenése okoz problémát. Mi alapján dönt akkor a felhasznált hatóanyagokról és milyen jövőt jósol a repcetermesztőknek? - erről kérdeztük a gyakorló növényvédelmi szakembert, Dömötör Istvánt, az Agrárközpont ügyvezetőjét, növényorvosát.

Nem volt igazán hideg a tél, ezért a rovarkártevőkre fokozottan oda kell figyelni. A csapadék hiánya miatt is a jelenlegi tendencia azt mutatja, hogy rovaros évre kell számolni.

A meleg idő miatt számítani lehet a repce szárormányos korai megjelenésére. István a gyakorlat és bevált módszerek szerint a 4-5 kártevő elleni védekezést tervez idén is. Szárormányos ellen a sárga ragacslapokat már kihelyezték, eddig nem volt fogás. Azt már most meg tudja mondani, hogy a csapdás megfigyelésre alapozva, amint szükséges egy klórpirifosz és piretroid kombinációval fognak első körben permetezni. Ezt a kombinációt idén tudják utoljára alkalmazni, hiszen a klórpirifoszt április 16-ig lehet már csak felhasználni. István előrevetíti, hogy nehéz helyzetben lesznek a repcetermesztők emiatt.

A következő nehézség a repce-fénybogár elleni védekezés, ahol az elmúlt években már találkozhattunk piretroid rezisztens populációkkal. Erre a szakember az indoxakarb hatóanyagot tartogatja talonban, hiszen ez náluk a gyakorlatban is bevált, ezzel meg tudja törni a piretroid rezisztenciát. „Más lehetőség gyakorlatilag itt sincs.”

A szer kivonások a kertészeti ágazatot eddig sokkal jobban érintették. Ott már vannak biológiai megoldások, az egész piac elmozdult ebbe az irányba. Szántóföldi termelésben most fog majd igazán nagy problémát okozni a felhasználható hatóanyagok számának csökkenése, „és erre most már megoldást kell találni” – válaszolta kérdéseimre határozottan a gyakorló növényorvos, aki maga is szántóföldi termesztőként több oldalról látja a problémát.

„A repcetermesztésben nem tudunk már olyan alapkészítményeket használni, amikhez hozzá vagyunk szokva.” István szerint ez két lehetséges kimenetelhez vezethet: vagy jönnek új hatóanyagok, vagy csökkenni fog a repcetermésünk. Ezek a plusz védekezési körök már így is jelentős plusz terhet rónak a termesztőkre. A repcetermesztés profitábilitására vonatkozóan a következő év egy nagy választóvonal lehet- ezzel a borús zárszóval búcsúztunk a határtól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

Bio növényvédő szerek helye a hagyományos termesztésben

2020. december 30. 12:02

Nufarm hibrid technológiával egy növényvédelmi programon belül okszerűen használhatunk hagyományos és biológiai készítményeket a nagyobb élelmiszer-biztonság és a kisebb környezeti terhelés érdekében.

Tippek a meztelencsigák ellen is

2024. május 7. 08:10

A jó idő beköszöntével melegebbek lettek a nappalok és az éjszakák. A jó hír mellett azonban a növényvédősöknek a növényvédelemre, a feléledő kórokozó gombákra is gondolniuk kell. A szőlősöknek a lisztharmat mellett már a peronoszpórára figyelniük kell, és a kertben károsító meztelen csigák ellen is tanácsot adunk.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?