Növényvédelem

A repcét károsító rovarok elleni védekezésről

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce termesztésének sikerét nagyban befolyásolja a kártevők elleni védekezések hatékonysága. A repce szár- és becőormányos elleni védekezést viszont nehezíti a klórpirifosz hatóanyag kivonása, a fénybogár ellen pedig a piretroid rezisztens populációk megjelenése okoz problémát. Mi alapján dönt akkor a felhasznált hatóanyagokról és milyen jövőt jósol a repcetermesztőknek? - erről kérdeztük a gyakorló növényvédelmi szakembert, Dömötör Istvánt, az Agrárközpont ügyvezetőjét, növényorvosát.

Nem volt igazán hideg a tél, ezért a rovarkártevőkre fokozottan oda kell figyelni. A csapadék hiánya miatt is a jelenlegi tendencia azt mutatja, hogy rovaros évre kell számolni.

A meleg idő miatt számítani lehet a repce szárormányos korai megjelenésére. István a gyakorlat és bevált módszerek szerint a 4-5 kártevő elleni védekezést tervez idén is. Szárormányos ellen a sárga ragacslapokat már kihelyezték, eddig nem volt fogás. Azt már most meg tudja mondani, hogy a csapdás megfigyelésre alapozva, amint szükséges egy klórpirifosz és piretroid kombinációval fognak első körben permetezni. Ezt a kombinációt idén tudják utoljára alkalmazni, hiszen a klórpirifoszt április 16-ig lehet már csak felhasználni. István előrevetíti, hogy nehéz helyzetben lesznek a repcetermesztők emiatt.

A következő nehézség a repce-fénybogár elleni védekezés, ahol az elmúlt években már találkozhattunk piretroid rezisztens populációkkal. Erre a szakember az indoxakarb hatóanyagot tartogatja talonban, hiszen ez náluk a gyakorlatban is bevált, ezzel meg tudja törni a piretroid rezisztenciát. „Más lehetőség gyakorlatilag itt sincs.”

A szer kivonások a kertészeti ágazatot eddig sokkal jobban érintették. Ott már vannak biológiai megoldások, az egész piac elmozdult ebbe az irányba. Szántóföldi termelésben most fog majd igazán nagy problémát okozni a felhasználható hatóanyagok számának csökkenése, „és erre most már megoldást kell találni” – válaszolta kérdéseimre határozottan a gyakorló növényorvos, aki maga is szántóföldi termesztőként több oldalról látja a problémát.

„A repcetermesztésben nem tudunk már olyan alapkészítményeket használni, amikhez hozzá vagyunk szokva.” István szerint ez két lehetséges kimenetelhez vezethet: vagy jönnek új hatóanyagok, vagy csökkenni fog a repcetermésünk. Ezek a plusz védekezési körök már így is jelentős plusz terhet rónak a termesztőkre. A repcetermesztés profitábilitására vonatkozóan a következő év egy nagy választóvonal lehet- ezzel a borús zárszóval búcsúztunk a határtól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Megjelent az árpa ramuláriás levélfoltossága

2025. május 23. 08:10

A Ramularia collo-cygni több árpaállományban is felütötte fejét, a védekezés elmaradása akár jelentős termésveszteséghez is vezethet.

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

2025. május 22. 11:10

Fagy, monília és új kártevő: idén különösen sok veszély fenyegeti a kajszibarackot – a védekezés most kulcsfontosságú.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: végezzünk regulátoros szabályozást az őszi káposztarepcén!

2022. október 5. 07:36

A sürgető feladat most a regulátoros növekedésszabályozás elvégzése, nehogy a zavartalan növekedés veszélyeztesse a növények télállóságát.

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.

Mi okoz fekete folyást a diófa törzsén?

2019. november 6. 05:36

L. Imre kérdése: Diófám fatörzsén feketés folyás jelent meg idén. Mi okozza, veszélyes a fára?

Mikrobiológiával a talajgombák ellen

2023. május 17. 08:34

A gondosan dédelgetett növényeinket számos környezeti veszély fenyegeti. A talajainkban felszaporodott kórokozók egyre nagyobb gondot jelentenek a növénytermesztésben, mert az állományok gyors leromlásához, akár a teljes pusztulásukhoz is vezethetnek.