Növényvédelem

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

Agrofórum Online

Az ápolatlan tarlón kialakuló árvakelés számos növényegészségügyi kockázatot rejthet magában.

Nincs ez másképp annak a Domony határában elterülő árpa árvakelésnek az esetében sem, amelyet tavasszal már szemrevételeztünk Hertelendy Péter növényorvossal. A helyzet akkor sem volt rózsás, de ez alkalommal növényegészségügyi esettanulmányunk még színesebb körképet fest, ha szabad így fogalmaznunk.

A rendkívül dús, 30-40 cm magasságú árvakelés az avatatlan szem számára szinte olyan, mintha szánt szándékkal vetették volna. Csak a szakember látja, hogy a sorok hiányoznak. De még a laikusnak is feltűnhet a levéltünetek mértéke, és jellegzetességei, melyek legalább három kórokozó jelenlétét sejtetik a táblán.

Nemcsak kórtani, hanem rovartani növényvédelmi aspektusa is van azonban az ilyen magára hagyott állományoknak, és nem ,,saját magára” nézve. Ez a növényzet a környező gazdálkodók, gabona-, árpatermesztők számára fertőzési forrásként fogja majd gyarapítani a növényvédelmi kezelésekre fordítandó költségeket, és a legrosszabb hír, hogy az intenzíven fertőzött állomány megmentésére már semmilyen lehetőségünk nincs. A megsemmisítése sem egyszerű, hiszen a túlzott zöldtömeg további költségek megfizetését vonja maga után.

Reméljük, hogy soron következő videónk a ,,Tábla széléről” hasznos információkkal szolgál a téma iránt érdeklődők számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szabaduljunk meg a molylepkétől, a háziasszonyok rémétől

2024. december 5. 08:10

Ha már észleltük a molylepkék jelenlétét, akkor szinte el is késtünk a védekezéssel. Sokkal jobb, egyszerűbb megelőzni a bajt.

Így mentsük meg növényeinket a penésztől!

2024. december 2. 09:40

Több egyszerű, házi praktika létezik, amellyel hatékonyan eltávolíthatjuk a penészt, miközben biztosítjuk a növényeink egészséges fejlődését.

Beltéri dísznövényeink kártevője a hosszúfarkú viaszospajzstetű - I. rész

2024. november 29. 06:40

Az üvegházi dísznövények előállításával foglalkozó kertészek számára nem ismeretlen a hosszúfarkú viaszospajzstetű. Az otthonaikat szobanövényekkel díszítő növénykedvelők szintén találkozhattak már a növényeik levelein mászkáló, apró, viaszos bevonatú állatokkal.

Lombhullató díszfák baktériumos kéregbetegségei

2024. november 27. 16:10

A fa kérgén fekélyes sebek alakulnak ki, melyekből nyákos, színtelen baktériumnyálka szivárog. A kórokozó a fűzfák mellett fertőzi a nyár- és égerfajokat is.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Cseresznye, meggy tavaszi növényvédelme

2018. május 3. 12:35

Idén 3 nagyobb ültetvényt is szakirányíthatok, melyből az egyikben 20 hektár cseresznye, egy másikban pedig mintegy 60 hektárnyi meggy található.