Agrárközélet

A mezőgazdaságban is hatalmas károkat okoz a koronavírus-járvány

Syngenta Blog

Bár javában folyik a küzdelem a járvány visszaszorításáért, az jól látszik, hogy milyen nagy károkat okoz már most a mezőgazdaság számára is a kínai eredetű koronavírus.

A turisztikában, az elektronikai és autóiparban szinte azonnal érezhető volt a vírus negatív gazdasági hatása és különféle területeken már az agráriumot is érinti a járvány. Kilátástalan helyzetben vannak például a kínai méhészek a karanténba zárt területeken, de a chilei gyümölcstermesztők is akár 100 millió dollárral is kevesebb exportbevétellel számolhatnak az idei szezonban.

A nemzetközi borértékesítés is megtorpant az elmúlt hetekben. A Forbes magazin cikkéből kiderült: az ázsiai piacon az eladás volumene 90 százalékkal csökkent. Különösen azokat az exportőröket érinti érzékenyen a visszaesés, akik a jelentős bázisnak tekintett kínai piacra szállították termékeiket. Spanyolország vezető bormárkája, a Torres múlt hónapban mindegy 80 százalékkal kevesebb bort értékesített, mint az elmúlt évek hasonló időszakában. Mindezek mellett a borászati rendezvények sora is elmarad a Távol-Keleten.

Súlyos a helyzet a karanténban lévő észak-olaszországi farmokon is, amelyekről a vírustól való félelmében a vendégmunkások nagy része pánikszerűen elmenekült, pedig hamarosan itt a tavaszi vetések ideje, az állattenyésztő gazdaságok pedig napi szinten igénylik a munkát.

A vírus által leginkább fenyegetett északi-régió Olaszország egyik legfontosabb ipari és mezőgazdasági területe, ahol a korlátozások rendkívül hátrányosan érintik a termékek feldolgozási, csomagolási és szállítási lehetőségeit. Toszkána, az olívaolaj és a vörösbor itáliai fellegvára pedig a turisták tömeges lemondásával nézhet szembe.

A római kormány több millió euró értékű segélycsomagot állított össze elsősorban a vesztegzártól érintett térségek támogatására: a tervezett intézkedések közt szerepel a közüzemi és biztosítási díjak, adó- és hitelkötelezettségek felfüggesztése. Segítséget kívánnak nyújtani a  máris jelentős kieséssel számoló kereskedelemnek, idegenforgalomnak és kulturális életnek is.

A gabonatőzsdén a kukorica, a szójabab és a búza is mélyrepülésben van, a negatív folyamatokat a pandémiától való félelem táplálja. A világ részvénypiacai a legrosszabb irányt vették a 2008-as nagy pénzügyi válság óta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Befektetőt talált a mezőgazdasági kereskedőcég

2020. december 12. 13:33

Egy svájci infrastrukturális befektetőcég átveszi a német BayWa mezőgazdasági és építőanyag kereskedőcég energia részlegének 49 százalékát.

Dinamikusan növekszik a mezőgazdaság kibocsátása

2019. augusztus 28. 15:03

Az agrárium tartós fejlődésének, jövedelmezősége emelkedésének alapvető feltétele, hogy a termelékenység tovább javuljon az ágazatban.

A mezőgazdaság jövője az új technológiák támogatásában rejlik

2020. szeptember 26. 10:15

A COVID-19 járvány rávilágított arra, hogy az innováció milyen fontos szerepet játszik az élelmiszer-ellátás jövőbeli biztosításában.

Fontos az együttműködés a mezőgazdaságban

2018. szeptember 17. 06:45

A megyei gazdanapon és méhésztalálkozón tartott előadásában Nagy István a jövő nagy kihívásának, egyben nagy lehetőségének nevezte, hogy a termelők a feldolgozásból származó haszonból is részesüljenek.