Virágzás idején is fertőzhet a monília?

Virágzás idején is fertőzhet a monília?

Agrofórum Online

G. Vilmosné kérdése: Virágzás idején is fertőzhet a monília? Mely gyümölcsfákat érinti a betegség? Hogyan védekezzünk?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A moníliás betegség csonthéjasokon jelentős terméskiesést okoz a virág- és hajtáselhalás, valamint a termésrothadás következményeként. A csonthéjasok moníliás hajtás- és virágszáradása (Monilinia laxa) elsősorban a kajszi-, meggy- és szilvafák jelentős betegsége, de cseresznye, őszibarack és mandula esetében is megfigyelték már károsítását.

Az első tünetek kora tavasszal jelennek meg a virágokon, a sziromlevelek vagy a bibe barnulni kezd, majd a barnulás az egész virágra kiterjed, végül a virág elhal. Az elhalt virágok gyakran a hajtásokra száradnak, majd hónapokon keresztül a fán maradnak. A kórokozó a kocsányon keresztül a hajtásba is továbbterjed. A hajtás szövetei elhalnak, így a levelek és kötődött termések is elpusztulnak. A gomba által okozott tünetek között szerepel a vesszők és az ágak rákos sebeinek kialakulása is. A terméseken idővel nagyobbodó rothadás látható, a gyümölcskocsány elbarnul, a gyümölcs barna múmiává válik, és a fán marad. A gyümölcsön kialakuló tüneteket nemcsak a M. laxa, hanem a M. fructiena és M. fructicola is okozhatja. A fertőzött növényi részeken megjelennek a gomba szaporítóképletei, melyek színe és alakja alapján e fajok között különbség tehető.

A védekezés alapját a fertőzési források, vagyis a gyümölcsmúmiák és rákos ágrészek eltávolítása és megsemmisítése jelenti. Kiemelt jelentősége van az ősszel és tavasszal elvégzett lemosó kezeléseknek is. A virágzási időszakban fertőzésének kedvez a nedves, vagyis ködös és párás időjárás. Hőmérséklet tekintetében már a kicsivel több, mint 0 °C elegendő elindulásához. A kémiai védekezést megelőző jelleggel már a virágok fehérbimbós állapotában elkezdhetjük. Fertőzésveszély esetében legalább még 3 alkalommal, fővirágzásban, majd a virágzás végén, és a sziromhullás kezdetén is szükséges a permetezések elvégzése.

A védekezések számát főként az időjárási körülmények, a virágzás hossza és az alkalmazott készítmények hatástartama alapján határozzuk meg. A készítmények közül a ciprodinil, fenhexamid, fludioxonil, mankoceb, penkonazol hatóanyagú szerek közül válogathatunk. Abban az esetben, ha a fertőzést nem sikerült időben megállítanunk, a fertőzött részeket metszőollóval távolítsuk el úgy, hogy a fertőzés helye alatt legalább 20 cm egészségesnek tűnő részt is levágunk. Ezután egy felszívódó hatóanyagú kezeléssel akadályozzuk meg a továbbfertőzést.

 

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!

Megnyitja kapuit az érdi gyümölcs génbank

2018. április 19. 06:42

Megnyitja kapuit a nagyközönség előtt a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Gyümölcstermesztési Kutatóintézetének gyümölcs génbankja.

Félmillió tonna gyümölcs teremhet az idén

2020. június 8. 09:02

Az idei év felemás lesz, hiszen a várható gyümölcsterméssel minőségileg nem lesz gond, mennyiségileg viszont annál inkább. Becslések szerint ugyanis mintegy 500 ezer tonnára lehet számítani az évi, átlagos 800-900 ezer tonnával szemben.