Luxuscikknek számít, de sokaknak a megélhetést jelenti. A tavaszi zsongás elképzelhetetlen a pompázó tulipánok nélkül, de tudjuk-e, milyen út vezet a nappali asztalára?
Manapság divat lett ellenezni a vágott virág vásárlását, ám én “virágos szülők” gyermekeként a virágkedvelők táborát erősítem, aki már óvodában is tulipánt tanult meg először rajzolni. A mai írás célja nem a véleményformálás, hanem az ismeretterjesztés, és a termelői munka egyik (de nem az egyetlen) folyamatának rövid részletezése, a vásárolt virág életének megismerése.
A tulipán termesztési időszakát nehéz lenne összekeverni mással, hiszen legegyszerűbben az iskolai tanévhez köthetjük. Ősszel ültetjük, nyár elején felszedjük a hagymákat, így amikor a gyerekek tanulnak, a tulipánnak a földben a helye. Mint minden más növény esetében, a szaporítóanyag-termesztés itt is eltér a vágott virág termesztéstechnológiájától. Ez a cikk csak az utóbbit taglalja, méghozzá a kézimunka oldaláról megközelítve, szüleim tapasztalatait részletesen kikérdezve.
A hazai tulipántermesztés szabadföldön és zárt termesztőberendezésben is elterjedt, mindkettőnek számos előnye és hátránya van. A biztonságot figyelembe véve a termelői kör talán a fóliasátras/üvegházi módszerre adná le a voksát, de ne felejtsük el, hogy alapvetően az mekkora költséggel jár. Növényorvosként mindig kiemeljük, mennyire fontos a terület megválasztása, fajtaválasztás és vetésforgó betartása növényegészségügyi szempontból, ám ez gyakran nem tartható be a kis területek, maximális helykihasználás, és az egyoldalú növénytermesztés (vásárlói igény) miatt sem.
Így a cél a lehetőségekhez mérten legalább a hagymás növények, mint elővetemény kerülése (ez vonatkozik a zöldségfélékre is), és bár gondolhatnánk, hogy a dísznövényt bátran ültethetjük a veteményes helyére, de nem minden esetben. Kiemelvén a Solanaceae család tagjait – paradicsom, burgonya, dohány, paprika -, ezek vírusbetegségei a tulipánt is megfertőzhetik.
Az adottságoknak és a termesztési célnak megfelelően a tulipánhagymát már időben megrendeltük, megvásároltuk, vagy tavaly magunk szaporítottuk és betároltuk. A tervezett őszi ültetés előtti hetekben a talajt előkészítjük, megfelelő módon (eszközök függvényében szántás, rotációs kapával történő forgatás és lazítás, ásás) aprómorzsás szerkezetet biztosítunk. Ha szükséges, trágyázzuk vagy öntözzük a területet. Az ültetés időpontját úgy választjuk meg, hogy a fagy beállta előtt begyökeresedjenek a hagymák, ami alapesetben kb. 3-4 hét. Ültetéskor figyelünk a gyommentességre, a talajt elegyengetjük, kijelöljük az ágyásokat és a kisutakat.
Az ültetési módra számos lehetőség van, ez egy példa a sok közül. Egy 120 cm széles ágyásban 8 darab hagyma fér el 15 cm-es sortávval, a tőtávolság is lehet ekkora. Az ültetés történhet kis kézi ásóval egyesével, vagy széles sorásóval. Mindkettő kézimunkaigényes, de elegendő rá egy vagy két személy. A vásárlói igényekhez igazodva, aki teheti, és megfelelő technológiával rendelkezik, igyekszik már nőnapra megjelenni a virágokkal, ehhez viszont januártól fűteni kell a fóliákat. Ha ez nem megoldható, csak későbbi virágzásra számíthatunk.
A fűtés nélküli termesztés során tavasszal, amint kihajtottak a növények óvatosan megkapáljuk a megülepedett talajt, amivel szellőztetjük, és elősegítjük annak felmelegedését. Zárt termesztőberendezésben, illetve csapadékmentes időszakban a szabadföldön is öntözünk, ami a hajtás és a virág fejlődésének is kedvező.
Ezzel el is érkeztünk a jelenlegi, zöldbimbós állapothoz a fóliában, szabadföldön pedig a kb. 5 cm-es, bimbó nélküli állapothoz. A fóliasátras tulipánok remélhetőleg másfél hét múlva virágoznak, egy-egy fajtát néhány napig lehet szedni akkor, amikor a bimbó megszínesedett, de még nem nyílt ki. Kézzel, a szöveti roncsolás elkerülése érdekében vékony pengéjű éles késsel szedjük, kötegelve szállítjuk. A piacra friss áruval érkezünk, a leghamarabbi szedés az értékesítés előtti este történik, éjszakára pedig vízbe állítjuk és hűvös helyen tároljuk. Ügyelünk arra, hogy a beteg növényeket ne tároljuk be, mert pl egy botritisszel fertőzött virág az etiléntermelés következtében veszélyezteti a többi tárolt virág minőségét is.
A termőterületen nyáron a növényi maradvány leszáradását követően szedjük fel a hagymákat, szárazon, átszellőzve tároljuk az őszi ültetési időszakig.
Amennyiben eddig is vásárolt vágott virágot, vagy ezután jött meg a kedve hozzá, ha teheti, a hazai termesztést támogatva piacon vásároljon helyi termelőtől. A vásárláskor hazavitt virágok szárát vágja vissza, állítsa hideg vízbe, ezt ismételje meg minden nap, és gyönyörködjön akár egy hétig a tavaszi látványban!