Állattenyésztés

Kína korlátozza az ausztrál marhahús importját

Agrofórum Online

Kína felfüggesztette a marhahús importját négy ausztrál cégtől, mert egyre jobban élesednek a két ország közötti konfliktusok. Peking korábban 80 százalékos vámtarifát akart kivetni az ausztrál árpára.

Kína azért függesztette fel a marhahús behozatalát a négy legnagyobb ausztrál húsfeldolgozótól, mivel számos kulcsfontosságú mezőgazdasági termék kereskedelme kapcsán élénk vita alakult ki a két ország között az új típusú koronavírus terjedése kapcsán. A COVID-19 pandémiával kapcsolatos vita következményeként kialakuló problémás viszony miatt szenvednek a kétoldalú kapcsolatok az ázsiai és az óceániai ország között.

A felfüggesztés az után következett be, hogy Ausztrália a múlt hónapban független vizsgálatot kért az új típusú koronavírus eredetéről, majd néhány nappal ezután Kína 80 százalékos tarifa bevezetését javasolta az ausztrál árpaszállításra.

„Egyes ausztrál politikusok túl sok mindent mondanak, aminek a piaci kapcsolatokra nézve komoly következményei vannak” – nyilatkozta Sam McNiven, a Kínába exportáló ausztrál marhahúsgyártó Providore Global alapítója. Sam McNiven hozzátette, hogy Ausztráliának támogatnia kellene fő kereskedelmi partnerét, Kínát.

Simon Birmingham kereskedelmi miniszternek „csalódást okozott” az importfelfüggesztés, de tagadta, hogy Kína bosszút állna Ausztrália koronavírus-vizsgálatra való igénye miatt – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökség.

Kína elutasította a független vizsgálat szükségességét, és Peking ausztráliai nagykövete, Cheng Jingye április végén azt mondta, hogy a kínai fogyasztók elkerülhetik az ausztrál árukat, válaszul egy ilyen Canberrából szorgalmazott vizsgálat hatására.

A kínai külügyminisztérium szóvivője, Zhao Lijian azt nyilatkozta újságíróknak, hogy a kínai vámügynökség „folyamatosan” talált olyan eseteket, amikor ausztrál vállalatok megsértették az ellenőrzési és karanténkövetelményeket, ezért felfüggesztették az importot, hogy „biztosítsák a kínai fogyasztók biztonságát és egészségét”.

„Kína vámhatóságai értesítették az érintett ausztrál társaságokat és felszólították őket a probléma okának teljes körű kivizsgálására és kijavítására” – hangsúlyozta Zhao egy Pekingben tartott sajtótájékoztatón.

„Több ezer munkahely kapcsolódik ezekhez a húsfeldolgozó létesítményekhez. Sokkal több gazdálkodó támaszkodik rájuk annak érdekében, hogy szarvasmarhákat értékesíthessenek” – mondta Simon Birmingham kereskedelmi miniszter canberrai újságíróknak.

Az ausztrál húsipari tanács vezetője, Patrick Hutchinson szerint a vállalatok az ausztrál marhahús Kínába irányuló kivitelének nagyjából 20 százalékát tették ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Hol vannak a kínaiak a terménypiacon?

2024. május 25. 09:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, a repce viszont olcsóbb lett.

Minőségi problémák a globális búzakészletekkel kapcsolatban

2024. július 20. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.

Hatékonyabb technológia a szennyvíz utókezelésére

2023. április 27. 11:25

Magyar és kínai kutatók közötti együttműködés keretében minden eddiginél hatékonyabb technológiát fejlesztettek ki a szennyvíz utókezelésére.

Szép almaszüret elé néz Kína

2019. május 24. 15:04

A virágzás alatt az időjárás egyes területeken ugyan kiszámíthatatlan volt, erős viharokkal, de ezek csak helyi esetek voltak, ezért valószínű, hogy nem befolyásolják a várható termés teljes mennyiségét.