Állattenyésztés

Kína korlátozza az ausztrál marhahús importját

Agrofórum Online

Kína felfüggesztette a marhahús importját négy ausztrál cégtől, mert egyre jobban élesednek a két ország közötti konfliktusok. Peking korábban 80 százalékos vámtarifát akart kivetni az ausztrál árpára.

Kína azért függesztette fel a marhahús behozatalát a négy legnagyobb ausztrál húsfeldolgozótól, mivel számos kulcsfontosságú mezőgazdasági termék kereskedelme kapcsán élénk vita alakult ki a két ország között az új típusú koronavírus terjedése kapcsán. A COVID-19 pandémiával kapcsolatos vita következményeként kialakuló problémás viszony miatt szenvednek a kétoldalú kapcsolatok az ázsiai és az óceániai ország között.

A felfüggesztés az után következett be, hogy Ausztrália a múlt hónapban független vizsgálatot kért az új típusú koronavírus eredetéről, majd néhány nappal ezután Kína 80 százalékos tarifa bevezetését javasolta az ausztrál árpaszállításra.

„Egyes ausztrál politikusok túl sok mindent mondanak, aminek a piaci kapcsolatokra nézve komoly következményei vannak” – nyilatkozta Sam McNiven, a Kínába exportáló ausztrál marhahúsgyártó Providore Global alapítója. Sam McNiven hozzátette, hogy Ausztráliának támogatnia kellene fő kereskedelmi partnerét, Kínát.

Simon Birmingham kereskedelmi miniszternek „csalódást okozott” az importfelfüggesztés, de tagadta, hogy Kína bosszút állna Ausztrália koronavírus-vizsgálatra való igénye miatt – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökség.

Kína elutasította a független vizsgálat szükségességét, és Peking ausztráliai nagykövete, Cheng Jingye április végén azt mondta, hogy a kínai fogyasztók elkerülhetik az ausztrál árukat, válaszul egy ilyen Canberrából szorgalmazott vizsgálat hatására.

A kínai külügyminisztérium szóvivője, Zhao Lijian azt nyilatkozta újságíróknak, hogy a kínai vámügynökség „folyamatosan” talált olyan eseteket, amikor ausztrál vállalatok megsértették az ellenőrzési és karanténkövetelményeket, ezért felfüggesztették az importot, hogy „biztosítsák a kínai fogyasztók biztonságát és egészségét”.

„Kína vámhatóságai értesítették az érintett ausztrál társaságokat és felszólították őket a probléma okának teljes körű kivizsgálására és kijavítására” – hangsúlyozta Zhao egy Pekingben tartott sajtótájékoztatón.

„Több ezer munkahely kapcsolódik ezekhez a húsfeldolgozó létesítményekhez. Sokkal több gazdálkodó támaszkodik rájuk annak érdekében, hogy szarvasmarhákat értékesíthessenek” – mondta Simon Birmingham kereskedelmi miniszter canberrai újságíróknak.

Az ausztrál húsipari tanács vezetője, Patrick Hutchinson szerint a vállalatok az ausztrál marhahús Kínába irányuló kivitelének nagyjából 20 százalékát tették ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Tíz százalékkal csökkenhet az őszi búza vetésterülete Oroszországban

2020. október 11. 04:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a pénteki záráskor, mint egy nappal korábban.

Kína és India uralja a rizspiacot

2021. február 7. 05:48

Kína 209,6 millió tonnás rizsmennyiséggel vezeti a globális listát. A második helyen India áll 177,6 millió tonnával.

Nem nyugodhatnak meg a szójabab piacán a kereskedők

2020. január 13. 11:34

Washington és Peking megállapodott egy új, félévig tartó kommunikációs mechanizmusban, melyet várhatóan szerdán jelenthetnek be, amikor aláírásra kerülhet a kereskedelmi megállapodás első fázisa.

Drágultak a fő agrártermékek az árutőzsdén

2020. február 8. 10:30

A koronavírussal kapcsolatos aggodalmak enyhültek némileg, de még nem teljesen világos a kép az agrárpiaci következményekkel kapcsolatban.